17η αγ.: Γλίτωσε η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ βρέθηκε να χάνει δύο φορές απέναντι στη Μονπελιέ, αλλά απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ενκουντού-Μαρσέιγ-Μονπελιέ

Η Μαρσέιγ πέταξε ακόμα δύο βαθμούς εντός έδρας, ωστόσο τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα στο 2-2 με αντίπαλο τη Μονπελιέ για τη 17η αγωνιστική της Ligue 1. Η ομάδα του Μίτσελ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αφού αποδείχθηκε άκρως αναποτελεσματική στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και δη στο 1ο ημίχρονο. Ο Κασιμίρ Νινγκά, μάλιστα, άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, που προέρχονταν από το εντός έδρας στραπάτσο κόντρα στην Γκαζελέκ Αζαξιό, σε μία περίοδο που έδειχναν πως συνέρχονται από την κάκιστη εκκίνηση.

Νινγκά-Μονπελιέ

Ο Ρεμί Καμπελά είχε καλή απόδοση απέναντι στην ομάδα όπου αναδείχθηκε και στο 48' ισοφάρισε σε 1-1. Η χαρά των Μασσαλών κράτησε για λίγο, αφού στο 56' ο Νινγκά και πάλι εξέθεσε την προβληματική άμυνά τους και έγραψε το 2-1. Η πίεση της Μαρσέιγ απέδωσε καρπούς ξανά στο 72ο λεπτό, όταν η αλλαγή του Μίτσελ, Μπουνά Σαρ, νίκησε τον Λοράν Πιονιέ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ, Ενκουλού, Ρέκικ, Μανκίγιο (46' Μεντί), Ρομαό (46' Σαρ), Ίσλα, Μπαραντά (82' Σίλβα), Καμπελά, Ενκουντού, Μπατσουαγί

Μονπελιέ (4-2-3-1): Πιονιέ, Ντεπλάν, Ίλτον, Κονγκρέ, Μπενσεμπαϊνί (79' Καμαρά), Νταμπό (89' Σανσόν), Ρεμί, Νινγκά, Μαρτέν, Ρουσιγιόν, Μπουντεμπούζ (90+2' Εντιαγέ)