13η αγ.: Η Λιόν το ντέρμπι, γκέλες για Μαρσέιγ, Μονακό

Η Λιόν επιβλήθηκε 3-0 της Σεντ Ετιέν στο ντέρμπι με χατ τρικ του Λακαζέτ, η Μαρσέιγ γνώρισε την ήττα από τη Νις μέσα στο "Βελοντρόμ" και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία, ενώ η Μπορντό σταμάτησε τη Μονακό.

Λιόν

Το 111ο ντέρμπι του Ροδανού βρήκε ξεκάθαρη νικήτρια τη Λιόν, η οποία με το 3-0 επί της Σεντ Ετιέν δείχνει φαβορί για τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που μοιάζει με... τίτλος, με την Παρί Σεν Ζερμέν να τρέχει σε... άλλη ταχύτητα. Ο αγώνας του "Ζερλάν" είχε μεγάλη ένταση και πάθος, αλλά όχι πολλές φάσεις. Οι "γκον" είχαν την ανούσια κατοχή μπάλας, ενώ στο 31ο λεπτό άλλαξαν τα πλάνα και των δύο προπονητών, αφού αντικαταστάθηκαν λόγω τραυματισμών οι Μαξίμ Γκοναλόν από τη μία και Φαμπιάν Λεμουάν από την άλλη.

Μποβί-Λιόν

Την κατάσταση πήρε στα πόδια του ο Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 150ό παιχνίδι του στην κατηγορία. Ο περσινός αρχισκόρερ της Ligue 1 νίκησε διαδοχικά τους Φλορεντέν Πογκμπά και Στεφάν Ριφιέ και άνοιξε το σκορ στο 41', ενώ στο 59' χρίστηκε εκ νέου σκόρερ, δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους, που δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα από τον φορμαρισμένο Ρόμπερτ Μπέριτς. Με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά, οι "στεφανουά" δεν είχαν τύχη για ανατροπή και στις καθυστερήσεις ο Λακαζέτ ολοκλήρωσε το χατ τρικ, φτάνοντας τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.

Λιόν (4-1-2-1-2): Λόπες, Ραφαέλ (67' Ζαγέ), Γιανγκά Εμπιουά, Ουμτιτί (72' Μπεντιμό), Μορέλ, Γκοναλόν (31' Νταρντέρ), Φερί, Τολισό, Βαλμπιενά, Λακαζέτ, Μποβί

Σεντ Ετιέν (4-3-3): Ριφιέ, Κλαρκ, Περέν, Πογκμπά (54' Πολομά), Ασού Εκοτό (67' Μονέ Πακέ), Λεμουάν (31' Εϊσερίκ), Κλεμάν, Παζό, Ρου, Μπέριτς, Αμουμά

Μπορντό

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Μπορντό, η οποία υπέταξε με 3-1 τη Μονακό και την πλησίασε στους τρεις πόντους. Οι "γιρονδίνοι" ήταν βελτιωμένη σε σχέση με την εικόνα που έδειξαν την ισοπαλία με τη Σιόν στην Ελβετία, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Έλντερ Κόστα στο 23' κι ενώ ο Γκουίντο Καρίγιο είχε δοκάρι νωρίτερα.

Γιαμπερέ-Μπορντό

Η αντεπίθεση άρχισε στο 36ο λεπτό και ολοκληρώθηκε 12 λεπτά αργότερα. Πρώτα ο Νικολά Μορίς Μπελέ ισοφάρισε σε 1-1, ακολούθησε το γκολ του Σεντρίκ Γιαμπερέ κα ιστο 48' ο Γιάροσλαβ Πλάσιλ είχε βάλει βάσεις νίκης για τους γηπεδούχους. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο εάν ο Τσέχος ήταν πιο εύστοχος στη συνέχεια. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ ήταν να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες με τους Στεφάν ελ Σαραουί και Αλμανί Τουρέ στα τελευταία λεπτά, με συνέπεια να χαλάσουν ένα αήττητο σερί εννέα αγώνων.

Μπορντό (4-3-3): Καρασό (26' Πριόρ), Ποκό, Σανέ, Παλουά, Κοντέντο, Πλάσιλ, Γιαμπερέ, Σαϊβέ, Χαζρί, Κριβεγί (86' Ντιαμπατέ), Μορίς Μπελέ (70' Ουνάς)

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Ρ. Ολιβέιρα (62' Μποσίλια), Ετσιετζίλε, Μουτίνιο, Τουλαλάν, Πάσαλιτς (75' Τουρέ), Σίλβα, Καρίγιο, Κόστα (54' Ελ Σαραουί)

Νις-Μαρσέιγ

Τα προβλήματα απουσιών και η γενικότερη κακή εκκίνηση της σεζόν κόστισε στη Μαρσέιγ κι άλλους βαθμούς. Το 1-0 της Νις μέσα στο "Βελοντρόμ" βάζει ακόμα πιο δύσκολα προβλήματα στον Μίτσελ, ο οποίος πλέον δεν μπορεί να αισθάνεται ασφαλής στην καρέκλα του προπονητή των Μασσαλών. Οι Ρεμί Καμπελά, Λασανά Ντιαρά και Νικολάς Ενκουλού ήταν τιμωρημένοι, οι Ρομέν Αλεσαντρινί και Μπρις Τζα Τζετζέ τραυματίες, παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, απέναντι σε μία από τις πιο παραγωγικές επιθέσεις του κόσμου αυτήν τη στιγμή.

Νις-Μαρσέιγ

Ο Βαλέρ Ζερμέν απέδειξε του λόγου το αληθές ανοίγοντας το σκορ στο 16ο λεπτό και παρά την προσπάθεια αντίδρασης των γηπεδούχων, τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, είχαν περισσότερες καλές στιγμές στη συνέχεια της αναμέτρησης, χωρίς να πετύχουν να φτάσουν σε νέο γκολ.

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Μανκίγιο (81' Ζαμπό), Σπαρανιά, Ρέκικ, Μεντί, Ρομαό, Σίλβα (60' Ίσλα), Οκάμπος, Μπαραντά (61' Σαρ), Ενκουντού, Μπατσουταγί

Νις (4-1-2-1-2): Ασέν, Πιεντ, Μπαΐς, Λε Μαρσάν, Περέιρα, Μεντί, Κοζιελό (90+1' Χουλτ), Σερί, Γουάλισον (61' Τραορέ), Μπεν Αρφά, Ζερμέν (77' Μπενραχμά)