12η αγ.: Ζωή στη Μασσαλία, η Μονακό ξαναμπήκε στο "κόλπο"

Δεύτερη σερί νίκη για τη Μαρσέιγ, που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ναντ. Η Μονακό δυσκολεύτηκε απέναντι στην έκπληξη της σεζόν, Ανζέ, αλλά πήρε τη νίκη και ανέβηκε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Μαρσέιγ

Μετά από επτά αγώνες δίχως νίκη, η Μαρσέιγ έκανε ένα μίνι σερί δύο νικών μετά από το 1-0 στο "Μποζουάρ" της Ναντ για τη 12η αγωνιστική της Ligue 1. Η ομάδα του Μίτσελ απομακρύνθηκε από τις θέσεις του υποβιβασμού και κοιτάζει προς τα πάνω, πλέον, όπου παραμένουν, πάντως, τα "καναρίνια". Το παιχνίδι δεν ήταν καλό και καμία εκ των δύο αντιπάλων δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Λιγοστές τελικές προσπάθειες και σουτ, με τους γηπεδούχους να έχουν την μπάλα στα πόδια για περισσότερο χρόνο.

Μανκίγιο-Σάλα-Μαρσέιγ-Ναντ

Το γκολ του Κεβίν Ενκουντού στο 53ο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα. Οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν και έπαιζαν πλέον μόνο με αντεπιθέσεις, ενώ η Νάντ επιχείρησε να επιτεθεί με κάθε τρόπο. Η πιο επικίνδυνη φάση σημειώθηκε στο 84ο λεπτό, όταν ο Οσβάλντο Βισκαρόνδο έπιασε κεφαλιά που έδιωξε στη γραμμή ο Αμπντελαζίζ Μπαραντά, διατηρώντας το 1-0 και το "τρίποντο" για τους φιλοξενούμενους.

Ναντ (4-2-3-1): Ριου, Σαμπαλί, Βισκαρόνδο, Τσάνα, Μουαμπέ, Τουρέ, Ντο (70' Ιλόκι), Τομασόν, Μπαμού, Οντέλ (76' Γκομίς), Σάλα (69' Σίγκθορσον)

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Μανκίγιο, Ενκουλού, Ρέκικ, Μεντί, Ντιαρά, Σίλβα (80' Ρομαό), Αλεσαντρινί (46' Μπαραντά), Καμπελά, Ενκουντού, Μπατσουαγί

Πάσαλιτς-Μονακό

Η Μονακό επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Ανζέ και κατάφερε να την... πλησιάσει στους δύο βαθμούς μετά από το πέρας της 12ης αγωνιστικής στη Ligue 1. Οι "νεοφώτιστοι" του Στεφάν Μουλέν αποτελούν την ομάδα έκπληξη της σεζόν και παρότι προέρχονταν από μία "λευκή" ισοπαλία για το πρωτάθλημα (Γκινγκάμπ) και αποκλεισμό στο Coupe de la Ligue (Τρουά), παρουσιάστηκαν σε εξαιρετική κατάσταση και άκρως μαχητικοί. Παρ' όλα αυτά, βρέθηκαν να χάνουν στο 1ο ημίχρονο από το γκολ του Μάριο Πάσαλιτς στο 35'.

Μονακό-Ανζέ

Το 2ο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους Μονεγάσκους να χάνουν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόνι Λόπες στα πρώτα λεπτά και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μία ανάσα από την ισοφάριση στο 88' με τον Σεΐκ Εντόι. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, όμως, με συνέπεια ο Λεονάρντο Ζαρντίμ να πανηγυρίσει την πρώτη εντός έδρας νίκη για φέτος.

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Ρ. Καρβάλιο, Ετσιετζίλε, Πάσαλιτς, Τουλαλάν, Μουτίνιο, Λόπες (78' Μποσίλια), Τραορέ (82' Καρίγιο), Ελ Σαραουί (89' Κόστα)

Ανζέ (4-3-3): Μπιτέιγ, Μανκό, Τραορέ, Τομάς, Αντρό, Εντόι, Σαΐς (83' Ντιερ), Μανγκανί, Κετκεοπομπόν (78' Καράνοβιτς), Σουνού (70' Καπέιγ), Καμαρά