11η αγ.: Ασταμάτητη Παρί, ανακούφιση για Μίτσελ

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε εύκολο "τρίποντο" κόντρα στη Σεντ Ετιέν και συνεχίζει χωρίς αντίπαλο. Η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη στο Λιλ. Το γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετό στη Μονακό.

Παρί Σεν Ζερμέν

Η Σεντ Ετιέν έμοιαζε με την τελευταία... ευκαιρία της Ligue 1 να φανεί ανταγωνιστικό ως προς τη μάχη του τίτλου. Φευ. Η Παρί Σεν Ζερμέν πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης απέναντι στους δέκα φορές πρωταθλητές Γαλλίας και με το 4-1 ξέφυγε δέκα βαθμούς, οδεύοντας ολοταχώς για τον τρίτο σερί τίτλο. Ο Λοβίν Κιρζαβά ολοκλήρωσε με γκολ μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων στο 23', με τους "στεφανουά" να μην δείχνουν διάθεση και ικανότητα να αντιδράσουν σε αυτήν την εξέλιξη του αγώνα.

Καβάνι-Παρί Σεν Ζερμέν-Σεντ Ετιέν

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου άρχισε καταιγισμός ευκαιριών από τους γηπεδούχους. Ο Έντινσον Καβάνι μετέτρεψε μία εξ αυτών σε γκολ στο 48' και ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, λίγες ημέρες μετά από την.. πρόσκληση - πρόκληση του Λοράν Μπλαν για καλύτερη απόδοση, έγραψε το 3-0. Η μείωση των φιλοξενουμένων ήρθε από τον... Μάρκο Βεράτι με αυτογκόλ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λούκας Μούρα που είχε περάσει ως αλλαγή.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Φαν ντερ Βιλ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κιρζαβά, Βεράτι, Μότα, Ραμπιό (70' Ματουιντί), Ντι Μαρία, Ιμπραχίμοβιτς (70' Λούκας), Καβάνι (86' Λαβέτσι)

Σεντ Ετιέν (4-2-3-1): Ριφιέ, Κλαρκ, Σαλ (52' Πογκμπά), Περέν, Ασού Εκοτό, Λεμουάν, Ντιομαντέ, Αμουμά, Εϊσερίκ (46' Μπαεμπέκ), Μονέ Πακέ, Μπέριτς

Μίτσελ-Μαρσέιγ-Μπατσουαγί

Νίκη... παραμονής για τον Μίτσελ στον πάγκο της Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε 2-1 της Λιλ στο "Πιερ Μορουά" και την προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα μετά από 11 αγωνιστικές. Η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Μασσαλών τη φετινή σεζόν και η πρώτη μετά από επτά αποτυχίες σε όλες τις διοργανώσεις συνοδεύτηκε με καλή εμφάνιση και έναν Μιτσί Μπατσουαγί να μην μπορεί να σταματήσει να... σκοράρει. Ο Βέλγος φορ άνοιξε τον δρόμο της νίκης στο 37ο λεπτό μετά από ασίστ του Λούκας Σίλβα και στο 56' ανταπέδωσε με ασίστ στον Ρομέν Αλεσαντρινί.

Μαρσέιγ-Λιλ

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν δεχθεί ποτέ ξανά φέτος πάνω από ένα γκολ, ωστόσο δίχως επιθετική απειλή, δεν γινόταν να απαντήσουν με ελπίδες για κάτι καλό. Το γκολ με διπλή προσπάθεια του Σεμπαστιάν Κορσιά στο 71' δεν προκάλεσε ανησυχία στους φιλοξενούμενους, που πανηγύρισαν τη νίκη και τη σημαντική βαθμολογική ανάσα που πήραν.

Λιλ (4-2-3-1): Ενιεάμα, Κορσιά, Σίβελι, Σουμαορό, Σιντιμπέ, Μπαλμόν (75' Γεμπόα), Μαβουμπά, Γκιγιόμ, Μαρτέν (59' Μεϊτέ), Μπουφάλ, Μπενζιά (60' Γκιρασί)

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Μανκίγιο, Ενκουλού, Ρολάντο, Μεντί, Ντιαρά, Σίλβα (89' Σπαρανιά), Αλεσαντρινί (86' Ίσλα), Καμπελά, Ενκουντού (79' Ρομαό), Μπατσουαγί

Ρεμς-Μονακό

Η Μονακό σταμάτησε το σερί των ισοπαλιών, επικράτησε 1-0 της Ρεμς στο "Ογκίστ Ντελόν" και την προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα, "σκαρφαλώνοντας" στην 8η θέση. Το παιχνίδι άρχισε σε φρενήρη ρυθμό και με ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, μέχρι ο Μπερνάρντο Σίλβα γράψει το 1-0 και δώσει ώθηση στους Μονεγάσκους. Όσο κυλούσε ο χρόνος, η κυριαρχία τους μεγάλωνε και μάλιστα είχαν και δοκάρι με τον Γκουίντο Καρίγιο.

Σίλβα-Μονακό

Ο Ολιβιέ Γκεγκάν έριξε στην ενδεκάδα ακόμα δύο επιθετικούς στην προσπάθεια να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο στο 69', ο Αντουάν Ντεβό δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε επτά λεπτά και αποβλήθηκε. Παρότι έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα και ανορθόδοξη ενδεκάδα, οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και άγχωσαν τους Μονεγάσκους, που εν τέλει έφτασαν στη νίκη με 1-0.

Ρεμς (4-2-3-1): Πλασίντ, Τραορέ, Τακαλφρέντ, Γουεμπέρ, Σινιορινό, Ονιανγκέ, Ντεβό, Ντε Πρεβίγ (77' Φόρτες), Μπιλό, Ντιέγκο (58' Σιεμπατσό), Κιεΐ (58' Σαρμπονιέ)

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Ρ. Καρβάλιο, Ετσιετζίλε, Πάσαλιτς, Τουλαλάν, Μουτίνιο, Ντιράρ (88' Καβαλέιρο), Καρίγιο (77' Τραορέ), Σίλβα

# Η χειρότερη εκτέλεση φάουλ στην ιστορία ανήκει στον Λούκας Σίλβα της Μαρσέιγ.