30ή αγ.: Πρωταθλήτρια Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν

Ο απίθανος Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς σημείωσε τέσσερα γκολ, όσα σερί πρωταθλήματα κατέκτησε η Παρί μετά και από το 9-0 επί της Τρουά.

Ιμπραχίμοβιτς Ντι Μαρία Παρί Σεν Ζερμέν

Οι βαθμοί που έχασε την Παρασκευή η Μονακό έδωσαν την ευκαιρία στην Παρί Σεν Ζερμέν να στεφθεί πρωταθλήτρια Γαλλίας για 6η φορά στην ιστορία της και πιο σύντομα από κάθε άλλη ομάδα στην ιστορία της Ligue 1. Το έπραξε, δε, με τον πλέον επιβλητικό τρόπο, αφού ισοπέδωσε εκτός έδρας με 9-0 την ουραγό Τρουά, πραγματοποιώντας επίδειξη δύναμης λίγες ημέρες μετά από τη νίκη στο Λονδίνο επί της Τσέλσι. Η πιο ευρεία νίκη στην ιστορία του συλλόγου άρχισε με τον Έντινσον Καβάνι να σκοράρει στο 13', τον Χαβιέρ Παστόρε να κάνει το 2-0 λίγο αργότερα και τον Αντριάν Ραμπιό να "κλειδώνει" κάθε υποψία γκέλας για τους φιλοξενούμενους.

Καβάνι-Παρί Σεν Ζερμέν

Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος μέσα σε εννέα λεπτά σημείωσε χατ τρικ, έφτασε στα 101 (σε 115 παιχνίδια) και έγινε ο παίκτης που έπιασε τριψήφιο αριθμό τερμάτων στη Ligue 1 πιο γρήγορα από κάθε άλλον. Ο καταιγισμός τερμάτων συνεχίστηκε με το αυτογκόλ του Ματιέ Σονιέ και στο 74' ο Λοσεμί Καραμπουέ υπέπεσε σε πέναλτι (δέκα λεπτά μετά από την είσοδό του) και ο Καβάνι με διπλή προσπάθεια ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο MVP και αρχισκόρερ της σεζόν, πανηγυρίζοντας ακόμα ένα πρωτάθλημα με την Παρί, το τέταρτο σερί για τον σύλλογο.

Τρουά (4-1-4-1): Ντρεγέ, Ενγκονγκά (64' Καραμπουέ), Ρινκόν (86' Μαρσιάλ), Σονιέ, Νταμπό (46' Αρκί), Σαβιέρ, Καμί, Νιβέ, Πι, Ζαν, Γκέιγ

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Φαν ντερ Βιλ (46' Μαρκίνιος), Σίλβα, Λουίζ, Κιρζαβά, Παστόρε, Σταμπουλί, Ραμπιό (61' Μάξουελ), Ντι Μαρία (61' Λούκας), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι

Λιόν-Ρεν

Δίχως νικητή έληξε το ντέρμπι της 3ης θέσης στη Ligue 1 μεταξύ Ρεν και Λιόν, με συνέπεια το 2-2 της Βρετόνης να ευνοήσει τη Νις που παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ Champions League, πάνω και από τις δύο αντιπάλους της. Οι "γκον" είχαν μεγάλη ευκαιρία να πετάξουν εκτός διεκδίκησης έναν βασικό ανταγωνιστή, αφού πήραν προβάδισμα ακόμα και δύο τερμάτων στη διάρκεια του αγώνα. Από τα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Μπρουνό Ζενεζιό ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι. Η κατοχή μπάλας ήταν δική τους, οι ευκαιρίες επίσης και στο 33ο λεπτό ο Ρασίντ Γκεζάλ άνοιξε τον χορό των τερμάτων.

Λιόν-Ρεν

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 54ο λεπτό κι ενώ έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να "κλειδώσει" τη νίκη. Αυτή η αδυναμία του αποδείχθηκε κομβική, αφού όσο κυλούσε ο χρόνος, η Ρεν πίεζε περισσότερο και έφτανε κοντά στο γκολ. Βρήκε τη μείωση του σκορ στο 70' με τον Φαλού Ντιάν που είχε περάσει στον αγώνα στην ανάπαυλα και στο 82', η έτερη αλλαγή ημιχρόνου του Ρολάν Κουρμπίς, ο Ζερεμί Μπογκά, ισοφάρισε με ριμπάουντ σε δύσκολη επέμβαση του Άντονι Λόπες.

Ρεν (4-2-3-1): Κοστέλ, Ντανζέ, Μέντες (46' Ντιάν), Αρμάν, Ζεφάν, Φερνάντες, Αντρέ, Ντεμπελέ, Γκουρκίφ (46' Μπογκά), Γκροσίτσκι, Ενρίκε (80' Εράσμους)

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ραφαέλ, Κονέ, Ουμτιτί, Μορέλ, Φερί (78' Τολισό), Γκοναλόν, Νταρντέρ (78' Γκρενιέ), Γκεζάλ, Λακαζέτ, Κορνέ