15η αγ.: Πρωταθλήτρια χειμώνα η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε... πάρτι με αντίπαλο την ουραγό Τρουά και κατέκτησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα, με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς να σπάει τα κοντέρ.

Παρί Σεν Ζερμέν

Η πρωτοπόρος Παρί Σεν Ζερμέν υποδέχθηκε την ουραγό Τρουά στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι μετά από τις τρομοκρατικές επιθέσεις στο Παρίσι και επικράτησε με 4-1, με συνέπεια να κατακτήσει τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα από την 15η αγωνιστική. Ο Έντινσον Καβάνι άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό με το όγδοο φετινό τέρμα του, σε ένα ημίχρονο όπου οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν, παίζοντας μαζικά άμυνα.

Μούρα-Παρί Σεν Ζερμέν-Τρουά

Η εικόνα δεν άλλαξε στο 2ο ημίχρονο, μεταβλήθηκαν, όμως, οι ορέξεις των γηπεδούχων. Στο 58ο λεπτό, ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς ευστόχησε σε πέναλτι και έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα και τα 16 τέρματα στα τελευταία 17 παιχνίδια με Παρί και Σουηδία. Ο Λοβέν Κιρζαβά με εξαιρετικό σουτ έκανε το 3-0 και ο 18χρονος επιθετικός Κεβίν Ογκουστέν άνοιξε λογαριασμό με τους πρωτευουσιάνους στο 84ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Τρουά ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Τομάς Αγιάς.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-4-2): Τραπ, Φαν ντερ Βιλ, Σίλβα, Λουίζ, Κιρζαβά, Μούρα (66' Ματουιντί), Σταμπουλί, Ραμπιό (66' Μότα), Ντι Μαρία, Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι (80' Ογκουστέν)

Τρουά (4-2-3-1): Μπερναρντονί, Μαρτέν Περερά, Μαρσιάλ, Σονιέ, Μαβινγκά (66' Νταμπό), Αγιάς, Πι, Νταρμπιόν, Νιβέ (61' Κουρ), Καμί (77' Καμπό), Ζαν

# Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς έγινε ο πρώτος παίκτης στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα που σημειώνει διψήφιο αριθμό τερμάτων στα τελευταία 10 χρόνια.

# Η Παρί ισοφάρισε το ρεκόρ συλλόγου σερί παιχνιδιών με γκολ στη Ligue 1, με 26, ένα ρεκόρ που δημιούργησε από τον Μάρτιο μέχρι τον Δεκέμβριο του 2013.

# Σε ηλικία 16 ετών και 10 μηνών, ο Αλμπάν Λαφόν της Τουλούζ έσπασε το ρεκόρ πιο νεαρού τερματοφύλακα που άρχισε βασικός στη Ligue 1 και διατηρούσε ο Μικαέλ Λαντρό από τον αγώνα της Ναντ με την Μπαστιά σε ηλικία 17 ετών και 5 μηνών (Οκτώβριος 1996).