30η αγ.: Πάει για τον τίτλο η Μαρσέιγ (VIDEO)

Όσο πάει θα παλέψει η Μαρσέιγ για τον τίτλο στη Γαλλία. Η ομάδα του Μπιέλσα συνέτριψε 4-0 τη Λανς στο Παρίσι και σε συνδυασμό με την ήττα της Λιόν έφτασε δύο βαθμούς από την κορυφή.

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 30ης αγωνιστικής η Ολιμπίκ τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς σουτ εντός εστίας. Κινδύνευσε μάλιστα σοβαρά από τους τυπικά γηπεδούχους και χρειάστηκε να επέμβει ο γκολκίπερ Μανταντά για να μην βρεθεί στριμωγμένη στα σχοινιά.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Στα 38'' από την είσοδό του στο γήπεδο ο Μιτσί Μπατσουαγί (που είχε πάρει στην ανάπαυλα τη θέση του Ζινιάκ) τέλειωσε με περίεργο τρόπο την ασίστ του Παγέ και στο 46' έδωσε προβάδισμα στους Μαρσεγέζους.

Από τη στιγμή που ο Λε Μουάν σπατάλησε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, η ομάδα του Μπιέλσα κυριάρχησε. Αν και το δεύτερο γκολ του Βέλγου φορ ακυρώθηκε, στο 67' ο προωθημένος Ρομαό πήρε την επαναφορά και σκόραρε μετά το δοκάρι του Παγέ σε εκτέλεση φάουλ, θέτοντας ισχυρές βάσεις διπλού.

Η σφραγίδα μπήκε με το γκολ του Αντρέ Αγιού στο 71', με εύστοχη προβολή. Ανεξάρτητα από τις αλλαγές του Κομπουαρέ, τίποτα δεν άλλαξε για τη Λανς, πέρα από το γεγονός ότι η Μαρσέιγ έφτασε στο 4-0 με τον Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις. Με τους τρεις βαθμούς δε έμεινε ζωντανή στη μάχη κατάκτησης του τίτλου.

Λανς (4-3-3): Ρίου, Γκμπαμέν, Λαντρ, Κανταρί, Μπουλουνζέ, Λε Μουάν (79' Μπουριγκό), Σιπριέν, Βαλντιβιά, Τσαβαρία (75' Ελ Τζαντεγιαουί), Κουλιμπαλί, Τουζγκάρ (59' Γκιλόμ)

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζεντζέ (52' Λεμινά), Φανί, Αλοέ, Μεντί, Ρομαό, Ιμπιλά, Παγέ, Τοβέν (79' Οκάμπος), Αγιού, Ζινιάκ (46' Μπατσουαγί)

# Η Μονακό είχε να πετύχει 3 ή περισσότερα γκολ σε τρία σερί παιχνίδια πρωταθλήματος από τον Αύγουστο του 1999.

# Ο Ζερεμί Τουλαλάν συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στη Ligue1.

# Η Σεντ Ετιέν, με 52 βαθμούς σε 30 αγωνιστικές, κάνει την καλύτερη πορεία της από τότε που καθιερώθηκε η βαθμολόγηση 3-1-0.