4η αγ.: Πάρτι για Ιμπραχίμοβιτς, σοκ στο τέλος για Λιόν (VIDEOS)

Το πρώτο γκολ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στη φετινή Ligue 1 ήρθε επί... τρία και σε συνδυασμό με την απίστευτη γκάφα του Στεφάν Ριφιέ, η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 5-0 τη Σεντ Ετιέν για την 4η αγωνιστική της Ligue 1. Η Μετς έκανε την ανατροπή και σόκαρε τη Λιόν.

Η παρουσία του Ζλαταν Ιμπραχίμοβιτς στην ενδεκάδα της Παρί Σεν Ζερμέν ήταν ικανή ώστε οι πρωταθλητές Γαλλίας να ανέβουν επίπεδο και να φτάσουν σε άνετη επικράτηση με 5-0 επι της Σεντ Ετιέν στο "Παρκ ντε Πρενς". Ο Σουηδός επιθετικός ξεπέρασε τον τραυματισμό του, επέστρεψε στην ενδεκάδα και σημείωσε χατ τρικ επιβεβαιώνοντας τη ζωτική σημασία που έχει η προσφορά του στην ομάδα. Έστω κι αν το πρώτο γκολ ήταν μία προσφορά του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ο Στεφάν Ριφιέ σημείωσε ένα αστείο αυτογκόλ στο 24ο λεπτό και στη συνέχεια παρέδωσε την σκυτάλη στον Σουηδό.

Ο Ιμπραχίμοβιτς σκόραρε στο 41' με μία κεφάλια... πύραυλο και βρήκε ξανά δίχτυα στο 62'. Ένα λεπτό αργότερα μεσολάβησε το γκολ του Έντινσον Καβάνι, μέχρι να κλείσει το σκορ ο 32χρονος φορ στο 72ο λεπτό. Τα πρώτα γκολ στο πρωτάθλημα του περσινού αρχισκόρερ της κατηγορίας έφερε την ομάδα του Λοράν Μπλαν πάνω από τους "στεφανουά" και σε κοντινή απόσταση από την πρωτοπόρο Μπορντό που εχασε βαθμούς κόντρα στην Μπαστιά (1-1).

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Μαρκίνιος, Λουίζ (73' Μπαεμπέκ), Μάξουελ, Βεράτι, Μότα, Παστόρε, Λούκας, Ιμπραχίμοβιτς (73' Ματουιντί), Καβάνι

Σεντ Ετιέν (3-4-1-2): Ριφιέ, Τεοφίλ Κατρίν, Σαλ, Πογκμπά, Μονέ Πακέ, Λεμουάν (55' Κορνιέ), Κλεμάν, Ταμπανού, Κοάντ, Ερντίντς (55' Γκραντέλ), Φαν Βόλφσβινκελ (74' Ντιομαντέ)

Τα πολλά προβλήματα τραυματισμού και η έλλειψη συγκέντρωσης κόστισαν στη Λιόν, η οποία υπέστη την εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μετς μετά από ανατροπή. Τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζει ο Ιμπέρ Φουρνιέ οδήγησαν σε μία ενδεκάδα με πολλές λύσεις ανάγκης. Ακόμα κι έτσι, οι "γκον" είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν στο γκολ, αλλά οι τελικές επιλογές των παικτών τους ήταν κάκιστες, με συνέπεια οι "νεοφώτιστοι" να ελπίζουν ακόμα και σε βαθμό.

Το γκολ του Αλεξάντερ Λακαζέτ στο 68ο λεπτό, όμως, άλλαξαν τα δεδομένα της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να επιτεθούν. Ο Άντονι Λόπες μάζεψε δύο φορές μέσα σε 4 λεπτά την μπάλα από τα δίχτυα του (82'-86') και η ομάδα του Αλμπέρτ Καρτιέ σημείωσε την "παρθενική" φετινή νίκη της, την ώρα που η Λιόν ηττήθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της για 3η φορά στα πρώτα 4 παιχνίδια της σεζόν στο πρωτάθλημα.

Μετς (4-2-1-3): Καρασό, Μετανίρ, Μιλάν, Σοπλέν, Μπισμάν, Ροκί (74' Σαρ), Κρίβετς (69' Αντράντα), Εντό, Ενγκμπακοτό, Μαϊγκά (64' Φαλκόν), Λεζούν

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαγέ, Κονέ, Γκοναλόν, Ζεφάν, Φερί (87' Μπαλουλί), Τολισό, Μβουεμπά, Ενζί (82' Μαλμπράνκ), Λακαζέτ, Γκεζάλ