34η αγ.: Αντέχει η Λιόν, ολοταχώς για επιστροφή στο Champions League η Μονακό (VIDEOS)

Η Λιόν "καθάρισε" από νωρίς το παιχνίδι στο "Ογκίστ Ντελόν" με αντίπαλο τη Ρεμς και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στην ισοβαθμία με την Παρί Σεν Ζερμέν που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Μονακό υπέταξε τη Λανς και παραμένει στην 3η θέση που οδηγεί στο Champions League.

Η πίεση που ασκεί η Παρί Σεν Ζερμέν στη Λιόν είναι μεγάλη, ωστόσο η Λιόν δείχνει ότι διαθέτει τα ψυχικά αποθέματα για να ανταπεξέρθει στις απαιτήσεις. Μέσα σε 19 λεπτά μάλιστα, "καθάρισε" τον εκτός έδρας αγώνα με τη Ρεμς, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 4-2 που τη διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τους πρωταθλητές Γαλλίας, αλλά με πλεονέκτημα λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων.

Κορεντέν Τολισό και Αλεξάντρ Λακαζέτ σημείωσαν από ένα γκολ μέσα στα πρώτα 6 λεπτά της αναμέτρησης στο "Ογκίστ Ντελόν". Παρά τη μείωση του σκορ από το αυτογκόλ του Μαξίμ Γκοναλόν στο 13', ο Κλίτον Ενζί αύξησε ξανά στα δύο τέρματα την απόσταση με γκολ στο 19'. Οι γηπεδούχοι αύξησαν τους ρυθμούς τους στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο γκολ που θα έβαζε φωτιά στο παιχνίδι. Αυτό συνέβη με τον Μικαέλ Τακαλφρέντ στο 90' αλλά σε λάθος εστία, με συνέπεια το γκολ του Γκαετάν Σαμπονιέ στις καθυστερήσεις να μην έχει σημασία.

Ρεμς (4-1-4-1): Αγκασά, Μαντί, Τακαλφρέντ, Φοφανά, Ρομπέρζ, Πεζέ, Φόρτες (66' Ντε Πρεβίλ), Ντεβό, Ονιανγκέ, Ντιέγκο, Μουκαντζό (79' Ενγκόγκ)

Λιόν (4-1-2-1-2): Λόπες, Ζαλέ, Κονέ, Ουμτιτί, Μπεντιμό, Γκοναλόν, Γκρενιέ (62' Φερί), Τολισό, Φεκίρ, Ενζί, Λακαζέτ

Λίγες ημέρες μετά από τον αποκλεισμό της στα προημιτελικά του Champions League, η Μονακό έβαλε πλώρη για την επιστροφή της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, μετά από τη νίκη 3-0 επί της Λανς στο "Μπολάρ". Οι Μονεγάσκοι προέρχονταν από τη "λευκή" ισοπαλία στο "Λουί Ντε" με αντίπαλο τη Γιουβέντους, ωστόσο το ταξίδι τους στον γαλλικό βορρά είχε σαφώς πιο εύκολες προδιαγραφές, αφού απέναντί τους έβρισκαν την ουραγό της κατηγορίας. Η αντίσταση μηδαμινή και στο ημίχρονο το συγκρότημα του Λεονάρντο Ζαρντίμ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2 γκολ του Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο και του Αντονί Μαρσιάλ.

Ο Αντουάν Κομπουαρέ μετρούσε μόλις 2 νίκες επί της Μονακό σε 14 αναμετρήσεις και με το ρόστερ... υποβιβασμού που είχε στη διάθεσή του, δεν μπορούσε να περιμένει πολλά ούτε τώρα. Το γκολ του Μπερναρντο Σίλβα στο 72' επιβεβαίωσε την κυριαρχία των φιλοξενουμένων, που έφτασαν στην 4η σερί εκτός έδρας νίκη με τουλάχιστον 3 γκολ ενεργητικό, διατήρησαν την 3η θέση (την είχαν χάσει προσωρινά από τη νίκη της Σεντ Ετιέν επί της Μονπελιέ) και ουσιαστικά οδήγησαν τη Λανς ξανά στη Ligue 12.

Λανς (5-3-2): Ριου, Νομενζαναρί, Λαντρ, Κανταρί, Μπα, Μπουλενζέ (46' Μαντιανί), Σιπριέν (74' Λεκούς), Λε Μουάν (46' Ελ Ζαντεγιαουί), Βαλντιβιά, Τσαβαρία, Τουζγκάρ

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Ράτζι, Αμπντενούρ, Ρ. Καρβάλιο, Κιρζαβά, Φαμπίνιο (87' Μ. Καρβάλιο), Κοντογκμπιά, Σίλβα (73' Ντιράρ), Μουτίνιο, Φερέιρα Καράσκο, Μαρσιάλ (76' Μπερμπάτοβ)