35η αγ.: Πιο κοντά στον τίτλο η Παρί, "κλειδώνει" το Champions League η Μονακό (VIDEOS)

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το χρέος της στο "Μποζούαρ" και με το 2-0 επί της Ναντ ανέκτησε την πρωτιά του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 μετά από το πέρας της 35ης αγωνιστικής. Η Μονακό επιβλήθηκε 4-1 της Τουλούζ και "φλερτάρει" ακόμα πιο έντονα με τα πλέι οφ του Champions League.

Η διελκυστίνδα μεταξύ Παρί Σεν Ζερμέν και Λιόν συνεχίζεται. Μετά από την κίνηση των "γκον", ήρθε η σειρά της απάντησης από την ομάδα του Λοράν Μπλαν, που επιβλήθηκε 2-0 της Ναντ στο "Μποζουάρ" και άφησε 3 βαθμούς πίσω της τους ανταγωνιστές του τίτλου. Οι πρωταθλητές Γαλλίας μπήκαν με την κατάλληλη νοοτροπία στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον φορμαρισμένο Έντινσον Καβάνι. Ο έτερος φορμαρισμένος επιθετικός της Παρί, ο Εσεκιέλ Λαβέτσι, βρέθηκε στον πάγκο ανήμερα των 30ών γενεθλίων του για να κάνει χώρο στον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς που εξέτισε την ποινή 3 αγωνιστικών και επέστρεψε στη δράση.

Ο Σουηδός δεν ήταν αποτελεσματικός ως σκόρερ, αλλά ως δημιουργός, με συνέπεια να δώσει τη "σκυτάλη" του σκοραρίσματος στον Μπλεζ Ματουιντί, ο οποίος έκανε το 2-0 στο 31ο λεπτό. Η εξαιρετική παρουσία του Αλεχάντρο Μπεντόγια δεν ήταν αρκετή για τα "καναρίνια", που δεν κατάφεραν να απειλήσουν αρκετές φορές την εστία του αναπληρωματικού τερματοφύλακα της Παρί (ελλείψει του τραυματία Σαλβατόρε Σιρίγκου), Νικολά Ντουσέζ. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν, μένοντας στο 2-0.

Ναντ (4-3-1-2): Ριου, Σισοκό, Βισκαρόνδο, Τζιλομποτζί, Μπεσά, Μπεντόγια, Γκομίς, Ντο, Βερτού, Οντέλ (76' Ενκουντού), Γκακπέ (87' Μπαμού)

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Ντουσέζ, Φαν ντερ Βιλ, Σίλβα, Μαρκίνιος, Μάξουελ, Βεράτι (76' Καμπάιγ), Μότα, Ματουιντί (51' Ραμπιό), Παστόρε (82' Λαβέτσι), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι

Δύο βαθμούς μακριά από την επιστροφή της στο Champions League μέσω των πλέι οφ βρίσκεται η Μονακό, η οποία νίκησε 4-1 την Τουλούζ και εξασφάλισε διαφορά 5 πόντων από τους ανταγωνιστές της, μόλις 3 αγωνιστικές πριν από την "αυλαία" της Ligue 1. Οι Μονεγάσκοι προέρχονταν από άνετη επικράτηση επί της Λανς στον γαλλικό βορρά, ωστόσο τώρα αντιμετώπιζαν μία ομάδα που καιγόταν για βαθμούς, ώστε να σώσει την κατηγορία. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους κι έδωσε τον τόνο στη συνάντηση, αν και ο Μάρτιν Μπράιτβαϊτε στο 25' ισοφάριζε για τους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο γκολ που δέχθηκε η Μονακό στο 1ο ημίχρονο μετά από 19 αγώνες δεν πτόησε τους παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ. Στις καθυστερήσεις του 45λέπτου, ο Αντονί Μαρσία με πέναλτι ανέκτησε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, σκοράροντας για 8η φορά στα τελευταία 9 παιχνίδια του. Ο Ζοάο Μουτίνιο λίγο μετά από την έναρξη του 2ου ημιχρόνου έκανε το 3-1 και η αποβολή του νεοεισελθώντα Ναμπίλ Ντιράρ (μαζί με τον Ζαν Αρμέλ Κανά Μπιγίκ) στα τελευταία λεπτά δεν προβλημάτισε τη Μονακό. Το απέδειξε και ο Βαλέρ Ζερμέν που στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Ράτζι, Ρ. Καρβάλιο, Αμπντενούρ, Κιρζαβά, Μουτίνιο, Φαμπίνιο, Κοντογκμπιά (89' Μπακαγιοκό), Σίλβα, Μαρσιάλ (90' Ζερμέν), Φερέιρα Καράσκο (66' Ντιράρ)

Τουλούζ (4-1-2-1-2): Αμαντά, Νινκόβ, Κανά Μπιγίκ, Γιαγκό, Ματέους, Μποντιζέ, Ακπά Ακπρό, Σιριεΐξ, Τρέχο (82' Γκριγκόρε), Μπράιτβαϊτε (82' Ρεγκατέν), Μπεν Γεντέρ (81' Πέσιτς)