17η αγ.: Γλίτωσε με Ριβιέρ η Μονακό, "άλωσε" την Κορσική η Λιόν

Το τέρμα του Εμανουέλ Ριβιέρ έδωσε στη Μονακό την αγχωτική νίκη 1-0 απέναντι στην Αζαξιό και την διατήρησε 2 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν μετά από 17 αγωνιστικές στη Ligue 1. Η Λιόν ώθησε την Μπαστιά στην πρώτη εντός έδρας ήττα για φέτος.

Ο Ρανταμέλ Φαλκάο παρέμεινε... τραυματίας, αλλά ο "διόσκουρός" του στη γραμμή κρούσης της Μονακό, Εμανουέλ Ριβιέρ, έδωσε τη λύση και έγραψε το 1-0 απέναντι στην Αζαξιό, που επαναφέρει τους Μονεγάσκους στη 2η θέση του πίνακα της βαθμολογίας. Ο Κολομβιανός άσος δεν έχει συμπεριληφθεί στην αποστολή μετά από το περιστατικό κατά την αλλαγή του στο ματς με τη Ναντ και η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι είχε ανάγκη την εκτελεστική δεινότητά του σε ένα ματς όπου είχε 22 τελικές προσπάθειες και κατοχή μπάλας στο 74,2%. Οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν μαζικά, δεν είχαν στο μυαλό τους το γκολ και απλώς προσδοκούσαν στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Στο 62ο λεπτό της συνάντησης, ο αρχηγός των Κορσικανών, Ζαν Μπαπτίστ Πιεραζί, αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, κάνοντας ακόμα πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων. Η πολιορκία της εστίας του Γκιγέρμο Οτσόα έπιασε τόπο στο 75', με τον Ριβιέρ να νικάει τον Μεξικανό τερματοφύλακα και να φτάνει τα 8 τέρματα στο πρωτάθλημα, ένα λιγότερο από τον πολυδιαφημισμένο συμπαίκτη του και αντίπαλο της Εθνικής Ελλάδας στο Μουντιάλ 2014. Τα δοκάρια εμπόδισαν τη Μονακό από ένα μεγαλύτερο σκορ, αλλά οι "νεοφώτιστοι" παραμένουν 2 πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Μονακό (4-4-2): Σούμπασιτς, Ράγκι, Καρβάλιο, Αμπιντάλ, Κιρζαβά, Τουλαλάν, Μουτίνιο, Ομπαντί (72' Ζερμέν), Ροδρίγκες, Ριβιέρ, Μαρτιάλ (60' Οκάμπος)

Αζαξιό (4-2-3-1): Οτσόα, Ενζμπάρ, Περόσο, Τονούτσι (61' Ντιελνά), Μπονάρ, Πιεραζί, Μοστεφά, Αντρέ, Καβαλί (65' Φατί), Λασν, Τάλο (55' Εντουάρντο)

Η Λιόν έψαχνε τη νίκη από το ντέρμπι του Ροδανού κόντρα στη Σεντ Ετιέν και τη βρήκε στην πιο ανέλπιστη έδρα, σε εκείνη της Μπαστιά με 3-1. Οι Κορσικανοί είχαν κατακτήσει 19 από τους 21 διαθέσιμους βαθμούς στην έδρα τους, ενώ η Λιόν προερχόταν από 3 ματς δίχως νίκη, με πιο πρόσφατη τη συντριβή από την Παρί Σεν Ζερμέν στο Παρίσι. Το 1ο ημίχρονο, μάλιστα, ήταν αντιπροσωπευτικό της κατάστασης. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, έχασαν ευκαιρίες κι εν τέλει προηγήθηκαν με τον Φλοριάν Ρασπεντινό.

Με την πλάτη στον τοίχο, οι νεαροί παίκτες του Ρεμί Γκαρντ αντέδρασαν σωστά και δικαιώθηκαν. Στο 54' ο Αλεξάντρ Λακαζέτ σκόραρε για 8η φορά φέτος κι έγινε αρχισκόρερ των "γκον", ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Γιασίν Μπενζιά ολοκλήρωσε την ανατροπή των φιλοξενουμένων. Η υπεροχή τους ήταν τόσο μεγάλη, που το επόμενο τέρμα τους ήταν θέμα χρόνου και ήρθε με τον Μπαφετιμπί Γκομίς στο 85ο λεπτό.

Μπαστιά (4-2-3-1): Λαντρό, Σιονί (57' Ιλάν), Σκιλασί, Μοντεστό, Παλμιερί, Καουζάκ, Ρομαρίκ, Κράσιτς (82' Μπαρμπατό), Μπουντεμπούζ, Μπα (65' Μπρινό), Ρασπεντινό

Λιόν (4-4-2): Βερκούτρ, Μ. Λόπες, Κονέ, Ουμτιτί, Μπεντιμό, Γκοναλόν, Φερί (80' Τολισό), Φοφανά, Γκρενιέ, Λακαζέτ (89' Ντανίκ), Μπενζιά (73' Γκομίς)

# Μετά από 1.062 λεπτά δίχως να δεχθεί γκολ (πάνω από 11 ματς), ο Βενσάν Ενιεάμα νικήθηκε από συμπαίκτη. Ο Σίμον Κιερ κόντραρε σε σουτ αντιπάλου, στέρησε το ρεκόρ Ligue 1 από τον Νιγηριανό τερματοφύλακα (1.176) και έδωσε στην Μπορντό τη νίκη επί της Λιλ, η οποία ηττήθηκε για πρώτη φορά από τα μέσα Σεπτεμβρίου.

# Η επιστροφή του Ρολάν Κουρμπίς στους γαλλικούς πάγκους μετά από το 2009 συνδυάστηκε με εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 της Μονπελιέ με αντίπαλο την Τουλούζ.