16η αγ.: Άξια της μοίρας της η Ντόρτμουντ (VIDEOS)

Ακόμα μία απώλεια υπέστη η ανεκδιήγητη Ντόρτμουντ, καθώς προηγήθηκε στο 76ο λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκε 2-2 στο 85ο από την Βόλφσμπουργκ, με συνέπεια να πετάξει δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από την ουρά. Εκτός έδρας νίκες για Λεβερκούζεν και Σάλκε, οι οποίες πλησίασαν στη δεύτερη θέση.

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν Ντόρτμουντ και Βόλφσμπουργκ σε μία αναμέτρηση με ουκ ολίγες συγκινήσεις, όπου μεταξύ άλλων δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στους "λύκους".

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία στο 5' με τον Κέβιν ντε Μπράινε, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο 8ο λεπτό με τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, έπειτα από ωραία μπαλιά του Ματς Χούμελς στον Τσίρο Ιμόμπιλε και γύρισμα του Ιταλού. Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ, η οποία κέρδισε μέτρα και ισοφάρισε με φάουλ του ιδιαίτερα δραστήριου Ντε Μπράινε (φέρει μεγάλη ευθύνη ο Μίτσελ Λάνγκερακ).

Η Ντόρτμουντ μπήκε φορτσάτη στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι "λύκοι" διαμαρτύρονται -δικαίως- για το μη καταλογισμό πέναλτι στο 59', προτού το ματς μετατραπεί σε θρίλερ. Στο 76ο λεπτό ο Ιμόμπιλε δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντιέγκο Μπενάγλιο, ωστόσο ο Νάλντο ήταν εκείνος που ξέφυγε από την επιτήρηση του Ζεμπάστιαν Κελ είπε την τελευταία λέξη (στο 85'), χαρίζοντας το βαθμό στην Βόλφσμπουργκ.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Λάνγκερακ, Ντουρμ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Σ. Μπέντερ, Κελ, Ομπαμεγιάνγκ, Γιουντογκάν (75' Κιρχ), Γκρόσκροϊτς, Ιμόμπιλε.

Βόλφσμπουργκ (4-2-1-3): Μπενάγλιο, Γιουνγκ, Νάλντο, Κνόχε, Ροντρίγκες, Λουίζ Γκουστάβο (79' Άρνολντ), Γκιλαβογκί, Ντε Μπράινε, Βιεϊρίνια (63' Καλιγκιούρι), Ντοστ, Πέρισιτς (84' Όλιτς).

Με γκολ του Στέφαν Κίσλινγκ (σ.σ. είχε σκοράρει και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο), η Λεβερκούζεν έκαμψε την αντίσταση της Χόφενχαϊμ (1-0) κι επανήλθε στις επιτυχίες μετά από δύο σερί απώλειες.

Ο Μπερντ Λένο έκανε διπλή απόκρουση σε προσπάθειες του Ρομπέρτο Φιρμίνο και λίγο αργότερα ο Όλιβεν Μπάουμαν σταμάτησε τον Κίσλινγκ, σε ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές καλές φάσεις εκατέρωθεν.

Οι γηπεδούχοι υποστήριξαν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή σε κεφαλιά του Άνταμ Σαλάι (απομάκρυνε ο Ομέρ Τοπράκ), αλλά στο 79' δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για να σώσουν τουλάχιστον το βαθμό, όταν ο καλυπτόμενος Κίσλινγκ σκόραρε προ κενής εστίας.

Χόφενχαϊμ (4-2-3-1): Μπάουμαν, Μπεκ, Στρομπλ, Μπίτσακτσιτς, Κιμ, Ρούντι (84' Σίπλοκ), Σβέγκλερ, Φόλαντ, Φιρμίνο, Ελγιουνουσί (57' Τσούμπερ), Σαλάι (87' Μοντέστ).

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Μπένις, Λ. Μπέντερ, Κάστρο (85' Ρόλφες), Μπελαραμπί (93' Εζτουναλί), Τσαλχάνογλου (76' Μπραντ), Σον, Κίσλινγκ.

Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Σάλκε άφησε πίσω της την εντός έδρας ήττα από την Κολωνία, επικράτησε 2-1 της Πάντερμπορν και μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Βόλφσμπουργκ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με αυτογκόλ του Αϊχάν, αλλά το ένατο γκολ του Ερίκ Μαξίμ Τσουπό-Μοτίνγκ στο εφετινό πρωτάθλημα (στο 44') τους έκοψε τα φτερά και στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε πολύ.

Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες του Ρομπέρτο ντι Ματέο κέρδιζαν μέτρα στο βαρύ αγωνιστικό χώρο, δυσκολεύοντας ολοένα και περισσότερο το έργο του Λούκας Κρούζε με το νεοεισελθόντα Φελίπε Σαντάνα (53'), τον Μάρκο Χέγκερ (56'), τον Κλάας-Γιαν Χούντελαρ (72'), Ντένις Αόγκο (73'), προτού ο Ρόμαν Νόισταντερ λύσει το γόρδιο δεσμό στο 78ο λεπτό. Το λιθαράκι του στο "διπλό" έβαλε κι ο Ραλφ Φάρμαν που σταμάτησε τον Στέφαν Κούτσκε στο φινάλε.

Πάντερμπορν (4-2-2-2): Λ. Κρούζε, Βέμερ, Στρόχντιεκ, Χίνεμαϊερ, Ράφα (81' Ντουκς), Μπάκαλορτς, Βράντσιτς, Ρουπ (81' Στόπελκαμπ), Μέχα, Κούτσκε, Σαλίκ (76' Κατσούνγκα).

Σάλκε (3-2-1-2-2): Φάρμαν, Αϊχάν, Κίρχοφ (46' Σαντάνα), Χέβεντες, Ουτσίντα, Αόγκο, Νόισταντερ, Χέγκερ (74' Φουχς), Μ. Μέγερ (69' Μπαρνέτα), Χούντελααρ, Τσουπό-Μοτίνγκ.