16η αγ.: Η Λεβερκούζεν διέσυρε την Γκλάντμπαχ, επιστροφή στις νίκες για Μπάγερν

Η Λεβερκούζεν διέσυρε με 5-0 την Γκλάντμπαχ στο ντέρμπι της αγωνιστικής και μείωσε τη διαφορά από την τέταρτη θέση στους δύο βαθμούς. Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε, έστω και δύσκολα, με 2-0 την Ίνγκολσταλντ, ενώ η Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στο Αμβούργο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χαβιέρ Ερνάντες (3 γκολ), η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε με το εκκωφαντικό 5-0 της Γκλάντμπαχ και μείωσε τους δύο βαθμούς τη διαφορά από την τέταρτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Στο 30ο λεπτό, ο Στέφαν Κίσλινγκ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με καρφωτή κεφαλιά. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ρόγκερ Σμιντ ήταν "καταιγιστικοί". Μέσα σε διάστημα 14 λεπτών (63'-76') σημείωσαν τέσσερα γκολ, με τους Ερνάντες και Κίσλινγκ να κάνουν "σμπαράλια" την άμυνα της Μπορούσια.

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Χίλμπερτ (46' Ντονάτι), Τοπράκ, Τα, Βέντελ, Κράμερ, Καμπλ (87' Φρέι), Τσαλχάνογλου, Μπελαράμπι, Ερνάντες (79' Μεχμέντι), Κίσλινγκ.

Γκλάντμπαχ (3-4-1-2): Ζόμερ, Γιάντσκε (46' Ελβέντι), Κρίστενσεν, Νόρντβαιτ, Νταχούντ (81' Σουλτς), Τσάκα, Κερμπ, Βεντ, Τραορέ (46' Ράφαελ), Στιντλ, Ντρμιτς.

Η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από την ήττα με 3-1 από την Γκλάντμπαχ, επικρατώντας με 2-0 εντός έδρας της μαχητικής Ίνγκολσταντ. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τους χώρους και να προσπαθούν μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσουν την εστία του Μάνουελ Νόιερ. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα επιχείρησαν αρκετά μακρινά σουτ (5), τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Καταλανός τεχνικός αποφάσισε να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Τιάγκο Αλκάνταρα στη θέση του Αρτούρο Βιδάλ. Ο Ισπανός μέσος έδωσε επιθετική ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι κυνήγησαν το πολυπόθητο γκολ. Τελικά, στο 65' ο Ρόμπερτ Λεβεντόφσκι έδωσε τη λύση για την ομάδα του. Ο Πολωνός επιθετικός δέχθηκε μία τρομερή κάθετη πάσα από τον Τζερόμ Μπόατενγκ, πέρασε τον Ραμαζάν Εζκάν και έστειλε με όμορφο πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φίλιπ Λαμ "καθάρισε" την υπόθεση νίκη με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ύστερα από εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Τόμας Μίλερ.

Μπάγερν: (4-1-4-1): Νόιερ, Λαμ, Ραφίνια, Μπόατενγκ (70' Τσάμπι Αλόνσο), Μπαντστούμπερ, Χάβι Μαρτίνεθ, Βιδάλ (51' Τιάγκο), Κίμιχ, Κομάν, Μίλερ (79' Ρέντε) Λεβαντόφσκι

Ίνγκολσταντ (4-3-3): Εζκάν, Λέβελς, Ματίπ, Μπρεζερί, Ροζέρ, Κοέν (53' Βάνενβετς), Γκρόις, Μπάουερ, Χίντερσερ (78' Μίλταουπ), Λέκι, Λεξ (68' Κρίστιανσεν).

"Απότομη προσγείωση" για τη Βόλφσμπουργκ λίγες ημέρες μετά τη νίκη-πρόκριση επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι "λύκοι" αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 απέναντι στο Αμβούργο κι έχασαν την ευκαιρία να αναρριχηθούν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Ο Νικολάι Μίλερ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία στο 21ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ντάντε. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης και τελικά είδαν την προσπάθειά τους να αποδίδει καρπούς στο 78'. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια έκανε την παράλληλη σέντρα από δεξιά κι ο Μαξιμίλιαν Άρνολντ με κοντινή προβολή έφερε το ματς στα ίσα.

Βόλφσμπουργκ (4-1-4-1): Μπενάλιο, Τρας (46' Ντοστ), Νάλντο, Ντάντε, Σάφερ, Γκιλαβογκί, Άρνολντ, Ντράξλερ (90' Γιούνγκ), Βιεϊρίνια, Σίρλε (63' Καλιγκιούρι), Κρούζε.

Αμβούργο (4-2-3-1): Άντλερ, Σακάι, Κλέμπερ, Σπάχιτς, Οστρζόλεκ, Γιουνγκ, Χόλτμπι, Μίλερ, Γκρεγκόροβιτς, Ιλίτσεβιτς (81' Χαντ), Λασόγκα (85' Σίπλοκ).

# O Κυριάκος Παπαδόπουλος έμεινε στον πάγκο στο 5-0 της Λεβερκούζεν με την Γκλάντμπαχ.