16η αγ.: "Τεσσάρα" η Ντόρτμουντ στην Άιντραχτ, "στοπ" στη Σάλκε η Άουγκσμπουργκ

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε το λάθος να προηγηθεί κόντρα στην Ντόρτμουντ και το "πλήρωσε" με τέσσερα γκολ! Η Σάλκε γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας κι έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η ήττα μέσα στην εβδομάδα από τον ΠΑΟΚ "αφύπνισε" την Μπορούσια Ντόρτμουντ, με αποτέλεσμα να την... πληρώσει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Αλεξάντερ Μάιερ, αλλά η συνέχεια ανήκε δικαιωματικά στους Βεστφαλούς. Στο 24' ο Χένρικ Μχιταριάν έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Άιντραχτ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σλόμπονταν Μεντόγεβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σπρώξιμο του Γκονζάλο Κάστο μέσα την μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέβαλε ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τόμας Τούχελ ήταν "καταιγιστικοί". Ο Ομπαμεγιάνκ πήρε ρεβάνς στο 58' για το χαμένο πέναλτι, σημειώνοντας το 18ο τέρματά του στην εφετινή Bundesliga. Τρία λεπτά αργότερα ο Ματς Χούμελς με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έδωσε "αέρα" δύο γκολ στην ομάδα του, προτού ο Άντριαν Ράμος βάλει το κερασάκι στην τούρτα με όμορφο πλασέ στην κίνηση στο 86ο λεπτό.

Ντόρτμουντ (4-3-3): Μπούρκι, Πίστσεκ, Μπέντερ, Χούμελς (79' Παπασταθόπουλος), Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Γκιντογκάν, Κάστρο, Μχιταριάν (82' Ράμος), Ρόις (43' Καγκάβα), Ομπαμεγιάνγκ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (4-1-4-1): Χραντέκι, Ιγκνιόφσκι, Κινσόμπι, Άμπραχαμ (85' Ρίντερκνεχτ), Τζιάκπα, Χασέμπε, Μεντόγεβιτς, Μάιερ, Άιγκνερ (46' Τσάντλερ), Οσίκπα, Σεφέροβιτς.

Η "φορμαρισμένη" Άουγκσμπουργκ συνεχίζει την ανοδική της, επικρατώντας αυτή τη φορά με 2-1 της Σάλκε στην "WWK Αρένα". Η ήττα κόστισε στους "Βασιλικούς Μπλε" την ευκαιρία να αναρριχηθούν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ύστερα από τις χθεσινές (12/12) απώλειες των Βόλφσμπουργκ και Γκλάντμπαχ.

Ο Γέονγκ-Χο Χογκ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 34', όμως οι παίκτες του Αντρέ Μπράιτενραϊτερ κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 70' με σκόρερ τον Σ ιντ Κολάσινατς, ο οποίος συνεργάστηκε άψογα με τον Τσούπο-Μοτίνγκ προτού στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά, στις καθυστερήσεις ο Βραζιλιάνος επιθετικός Καϊούμπι "πλήγωσε" τη Σάλκε και χάρισε στην Άουγκσμπουργκ μία υπερπολύτιμη νίκη.

Άουγκσμπουργκ (4-2-3-1): Χιτς, Φόιλνερ, Ζέογκ-Χο Γιονγκ, Κλάβαν, Μαξ, Κερ, Μπάιερ (89' Γιάνκερ), Εσβάιν (74' Ντονγκ-Γουόν Γι), Για-Τσεόλ Κου, Καϊούμπι, Μπομπαντίγια (90' Μάταβζ).

Σάλκε (4-2-3-1): Φέρμαν, Ρίτερ, Χέβεντες, Ματίπ, Κολάσινατς, Γκάις, Γκορέτζκα, Σανέ, Μάιερ (80' Χέιμπεργκ), Τσούπο-Μοτίνγκ, Χούντελαρ (71' Ντι Σάντο).

# Ο Κώστας Σταφυλίδης παρέμεινε στον πάγκο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα της Άουγκσμπουργκ με τη Σάλκε.

# Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πέρασε ως αλλαγή στη νικηφόρα αναμέτρηση της Ντόρτμουντ επί της Άιντραχτ.