18η αγ.: Σοκ για Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο άρχισε το έτος για την Ντόρτμουντ, η οποία "κόλλησε" στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Άουγκσμπουργκ και πιθανότατα έχασε για καιρό τον Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκι. Ομοίως η Λεβερκούζεν, η οποία έπεσε θύμα έκπληξης απέναντι στη Φράιμπουργκ.

Η προσμονή για την αλλαγή του έτους δεν δικαιώθηκε στη Βεστφαλία. Το 2013 έκλεισε με τραυματισμούς, χαμένες ευκαιρίες και απώλειες βαθμών και το 2014 άρχισε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Η Ντόρτμουντ έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ και έδειξε ότι η χειμερινή διακοπή δεν λειτούργησε ευεργετικά για το συγκρότημα του Γίργκεν Κλοπ. Μόλις στο 6ο λεπτό φάνηκαν τα πρώτα ανησυχητικά μηνύματα. Ο Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκι τραυματίστηκε στο γόνατο και διακομίστηκε στο νοσοκομείο, όπου θα διαπιστωθεί εάν υπέστη ολική ρήξη χιαστών που θα τον αφήσει εκτός συνέχειας για το υπόλοιπο της σεζόν.

Ο -στόπερ δίπλα στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο- Σβεν Μπέντερ άνοιξε το σκορ σε εκείνο το λεπτό και έδειξε τον δρόμο της αντιστροφής συναισθημάτων, αλλά αντιθέτως, οι συμπαίκτες του βάδισαν την πεπατημένη των χαμένων ευκαιριών, που τους στοίχησαν τόσους βαθμούς στον 1ο γύρο. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έπαιξαν αρκετά καλά και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με αυτογκόλ του Μπέντερ στο 56'. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Νούρι Σαχίν με εκτέλεση φάουλ αποκατέστησε την τάξη, αλλά 2 λεπτά μετά από την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Ντον Γουόνγκ Τζι ισοφάρισε εκ νέου. Δίχως αξιόλογες επιθετικές λύσεις στον πάγκο, ο Κλοπ έριξε στο παιχνίδι τον Γιούλιαν Σίμπερ και δεν πήρε πίσω τίποτα απολύτως.

Ντόρτμουντ (4-2-31): Βάιντενφελερ, Γκρόσκροϊτς, Μπέντερ, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Σαχίν, Κελ, Μπλαστσικόφσκι (6' Μπλαστσικόφσκι), Μεχιταριάν (84' Σίμπερ), Ρόις, Λεβαντόφσκι

Άουγκσμπουργκ (4-1-4-1): Χιτς, Φερχάεγκ, Κάλσεν Μπράκερ, Κλάβαν, Οστρζόλεκ, Μπάιερ, Φογκτ, Χαν, Αλτιντόπ (35' Μιλίκ, 88' Χονγκ), Βέρνερ, Μπομπαντίγια (70' Τζι)

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε 2 φορές στο σκορ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό στην έδρα της προτελευταίας ομάδας της Bundesliga. Η Φράιμπουργκ έδειξε την απαιτούμενη ψυχή και ανέτρεψε τα δεδομένα, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη με 3-2 που τη διατηρεί "ζωντανή" στη μάχη παραμονής στην κατηγορία. Τίποτα δεν έδειχνε ότι η ομάδα του Σάμι Χίπια θα "στραβοπατούσε" για πρώτη φορά από το 2004 σε αυτήν την έδρα. Ο Λαρς Μπέντερ, εξάλλου, έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό και η ισοφάριση του Αντμίρ Μεχμεντί δεν κράτησε πολύ, αφού ο Ζίμον Ρόλφες έβαλε μπροστά ξανά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 36'.

Οι ευκαιρίες της Λεβερκούζεν δεν ήταν αντιπροσωπευτικές του αποτελέσματος και αφύπνισαν την... περσινή Φράιμπουργκ, που ανέβασε κατακόρυφα στροφές στο 2ο ημίχρονο. Παίζοντας έξυπνα με αντεπιθέσεις, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με φάουλ του Ζονατάν Σμιντ στο 53' και ο Γάλλος μέσος έβγαλε τη σέντρα στα τελευταία λεπτά για το τέρμα του Φέλιξ Κλάους, με το οποίο η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ πήρε 3 βαθμούς και κράτησε τη Λεβερκούζεν σε απόσταση 4 βαθμών από τον ανταγωνισμό της 2ης θέσης.

Φράιμπουργκ (4-2-3-1): Μπάουμαν, Μούιντζα, Κέρμας, Χεν, Ζοργκ, Μ. Γκιντέρ, Φερνάντες, Σμιντ, Νταριντά (90+3' Σούστερ), Πιλάρ (46' Κλάους), Μεχμεντί (90+2' Χάνκε)

Λεβερκούζεν (4-3-3): Λένο, Ντονάτιμ, Ράιναρτς, Τοπράκ, Μπένις, Μπέντερ, Ρόλφες, Τζαν, Κάστρο, Κίσλινγκ (71' Ντερντιγιόκ), Σον (83' Ράιγιου)

# Εκτός αποστολής έμεινε ο Γιάννης Γκέλιος στην εκτός έδρας ισοπαλία της Άουγκσμπουργκ με την Ντόρτμουντ.