21η αγ.: Εύκολα η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη αντίσταση από την Άουγκσμπουργκ, την οποία φιλοδώρησε με τρία γκολ, παραμένοντας στο +8 από τη δεύτερη Ντόρτμουντ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε με 3-1 της Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας από τη δεύτερη Ντόρτμουντ. Ο Πολωνός επιθετικός άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς στο 15ο λεπτό, με δυνατό σουτ, ύστερα από εξαιρετική ατομική ενέργεια. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού και τελικά στο 62', ο Λεφαντόφσκι διπλασίασε τόσο τα δικά του γκολ όσο και της ομάδας του, με όμορφο πλασέ.

Ο 27χρονος άσος έφθασε τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα και ανέβασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ, ξεπερνώντας τον Πιερ Ομερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Οι Βαυαροί χτύπησαν στις αντεπιθέσεις και στο 78' ο Τόμας Μίλερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφερε η Άουγκσμπουργκ ήταν να μειώσει σε 3-1, τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου με τον Ραούλ Μπομπαντίγια.

Άουγκσμπουργκ (4-2-3-1): Χιτς, Βερχάεγκ, Χονγκ (71' Γιάνκερ), Κλάβαν, Μαξ, Κερ, Γκουβελέου, Κου (55' Έσβαϊν), Τροχόφσκι (55' Μόραβεκ), Καϊούμπι, Μπομπαντίγια.

Μπάγερν Μονάχου (4-1-4-1): Νόιερ, Λαμ (83' Ρέντε), Κίμιχ, Αλάμπα, Μπερνάτ, Βιδάλ (57' Ραφίνια), Μίλερ, Τιάγκο, Ρόμπεν, Ντόουγκλας Κόστα (83' Κομάν), Λεβαντόφσκι.