22η αγ.: "Τεσσάρα" της Σάλκε στην Βόλφσμπουργκ

Μετά από δύο συνεχόμενες απώλειες, η Σάλκε φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Βόλφσμπουργκ και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την Μπάγερν. Έφτασε τα 400 γκολ ο Ραούλ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φαρφάν και κεφαλιά του Ματίπ, ο Ραούλ με εξ επαφής προβολή άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (στο 15'), ο Φουχς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Χούντελαρ, σαν σε προπόνηση, έκανε το 2-0.

Ο "χορός" των γκολ συνεχίστηκε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Ματίπ με... πάτημα της μπάλας έκανε το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χούντελαρ με κεφαλιά στο 72ο λεπτό.

Ιδιαίτερα χορταστικό ήταν το ματς που έκλεισε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής μεταξύ του Ανόβερου και της Στουτγκάρδης. Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί της Μπριζ για το Europa League, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Χαγκουί (στο 25' μετά από εκτέλεση κόρνερ) και Ντιούφ (στο 32' με νέα ασίστ του Πάντερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πάντερ με κεφαλιά έκανε το 3-0, ενώ στο 72' ο Στιντλ έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δύο γρήγορα γκολ με τους Χάρνικ (στο 75' με σιγανό σουτ) και Οκαζάκι (στο 79' με ανάποδο-ψαλίδι), τίποτα όμως, δεν μπορούσε να αλλάξει τον ρου της αναμέτρησης.

Ενδιαφέρουν...

Ο Ραούλ σημείωσε το 400ό γκολ της καριέρας του σε συλλογικό και διεθνές επίπεδο.

Τα 9 από τα 50 φετινά γκολ της Σάλκε έχουν προέλθει από κόρνερ (σχετικό ρεκόρ στο φετινό πρωτάθλημα).

Και τα 15 γκολ του Κρίστιαν Πάντερ στο γερμανικό πρωτάθλημα έχουν σημειωθεί με κεφαλιές.

Τα 3 από τα 4 γκολ του Ανόβερου προήλθαν από εκτέλεση κόρνερ. Μέχρι σήμερα, καμία ομάδα δεν είχε πετύχει κάτι ανάλογο στο φετινό πρωτάθλημα.