23αγ.: "Καθάρισε" την Κολωνία η Μπαγερν

Σκοράροντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην Κολωνία, φτάνοντας στην επικράτηση εντός έδρας με 4-1. Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για τους Βαυαρούς.

Στην πρώτη φάση του αγώνα κόντρα στην Κολωνία, η Μπάγερν πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σβάινστάιγκερ. Ο Ρόμπεν εκτέλεσε άψογα ένα κόρνερ με τον Γερμανό μέσο των γηπεδούχων να γράφει με κεφαλιά το 1-0. Μόλις 7 λεπτά αργότερα, ο Ριμπερί με εξαιρετική ατομική ενέργεια, ξεμαρκαρίστηκε και έπιασε το μακρινό σουτ στέλνοντας την μπάλα στην γωνία του Χορν δίνοντας προβάδισμα 2 τερμάτων στην ομάδα του.

Η υπεροχή της Μπάγερν ήταν τέτοια που δεν έδινε ιδιαίτερες ελπίδες στην Κολωνία για να πάρει κάτι από το ματς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να μειώσουν σε 2-1 με την κεφαλιά του Ουτζά.

Στην επανάληψη η Μπάγερν ανέβασε και πάλι στροφές με τον Ρόμπεν να χρίζεται κι αυτός σκόρερ μετά από ασίστ του Ριμπερί, ενώ στο 75' ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Βαυαρούς που προελαύνουν στην Bundesliga.

Μπάγερν Μονάχου (4-1-4-1): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Μπαντστούμπερ, Αλάμπα, Σβαϊνστάιγκερ (Ρόντε), Γκέτσε, Ρόμπεν, Μίλερ (Αλόνσο), Ριμπερί, Λεβαντόβσκι

Κολωνία (4-3-3): Χορν, Μπρέκο, Μαρόχ, Βίμερ, Ολκόβσκι, Λέμαν, Βογκτ (72' Χαλφάρ), Χέκτορ, Ουτζά (78' Ντεΐβερσον), Οσάκο (46' Ρίσε), Πέτσκο

# Με την νίκη της κόντρα στην Κολωνία πλέον η Μπάγερν έχει κερδίσει τα 13 από τα τελευταία 14 παιχνίδια εντός έδρας (1 ισοπαλία).