28η αγ.: Ανατροπή στην... ανατροπή η Ντόρτμουντ, με Ριμπερί η Μπάγερν

Η Ντόρτμουντ τα "χρειάστηκε" απέναντι στη μαχητική Βέρντερ Βρέμης, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-2. Η Μπάγερν επικράτησε με 1-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης χάρη σε μία τρομερή έμπνευση του Φρανκ Ριμπερί, ενώ η Σάλκε υπέστη "βαριά" ήττα με 3-0 από την Ίνγκολσταντ.

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση, η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Βέρντερ Βρέμης, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-2. Στο πρώτο ημίχρονο οι Βεστφαλοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, πίεσαν για το γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Φέλιξ Βίντβαλντ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 53' ο "συνήθης ύποπτος" Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έβαλε σε θέση οδηγού τους "κιτρινόμαυρους".

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή με τους Γκάλβες (69') και Ζόραν Γιουνούζοβιτς (74') παγώνοντας το "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ". Όμως, η χαρά τους κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 77' ο Σίντζι Καγκάβα έφερε το ματς στα ίσα με κοντινό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής. Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ, έχοντας το ψυχολογικό προβάδισμα, πίεσαν για την ανατροπή, η οποία ήρθε στο 82' με τον νεοεισελθόντα Άντριαν Ράμος.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Πίστσεκ, Γκίντερ, Μπέντερ, Σμέλτσερ (80' Ράμος), Βάιγκλ, Κάστρο, Ντουρμ (74' Καγκάβα), Μχιταριάν, Ρόις (80' Πιούλισιτς), Ομπαμεγιάνγκ.

Βέρντερ Βρέμης (3-5-2): Βίντβαλντ, Γκάλβες, Βέστεργκααρντ, Γκαρσία (Εζτουνάλι), Φριτς, Γιαταμπαρέ (85' Λόρεντσεν), Γκρίλιτς, Γκεμπρέ Σελασιέ, Στέρνμπεργκ, Ούτζα (86' Φρέντε), Γιουνούζοβιτς.

Σε απόσταση ασφαλείας από τη δεύτερη Ντόρτμουντ διατηρήθηκε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην "Αλιάντς Αρένα". Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και πίεσαν για το γκολ. Τελικά, στην πρώτη σημαντική ευκαιρία τους στο ματς κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με σκόρερ τον Φρανκ Ριμπερί. Ο Μάριο Γκέτσε επιχείρησε το σουτ, ο Λούκας Χραντέτσκι απέκρουσε ασταθώς, ο Γάλλος άσος πήρε το ριμπάουντ και μ' ένα εξαιρετικό ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Βαυαροί προσπάθησαν να "κλειδώσουν" τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όμως σ' αρκετές περιπτώσεις ο Φινλανδός γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ με τρομερές επεμβάσεις. Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, θα μπορούσαν να διευρύνουν το σκορ, αν δεν υπήρχε στα αντίπαλα καρέ ο Χραντέσκι, ο οποίος κράτησε όρθια την ομάδα του.

Μπάγερν Μονάχου (4-1-4-1): Νόιερ, Λαμ, Μαρτίνεθ, Αλάμπα, Μπερνάτ, Αλόνσο, Τιάγκο, Γκέτσε (85' Βιδάλ), Ριμπερί, Μίλερ, Λεβαντόφσκι (71' Κόστα).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (5-4-1): Χράντεκι, Τσάντλερ, Σαμπράνο, Άμπραχαμ, Ότσιπκα, Τζάκπα, Χασέμπε, Χούτσκι (48' Στεντέρα), Άιγκνερ, Μπεν Χατίρα (64' Κίτελ), Σεφέροβιτς (58' Καστάινιος).

INGOLSTADT, GERMANY - APRIL 02: Leroy Sane (L) of Schalke regrets while Ingolstadt celebrates after scoring the opening/first goal  during the Bundesliga match between FC Ingolstadt and FC Schalke 04 at Audi Sportpark on April 2, 2016 in Ingolstadt, Germany.  (Photo by Micha Will/Bongarts/Getty Images)
INGOLSTADT, GERMANY - APRIL 02: Leroy Sane (L) of Schalke regrets while Ingolstadt celebrates after scoring the opening/first goal during the Bundesliga match between FC Ingolstadt and FC Schalke 04 at Audi Sportpark on April 2, 2016 in Ingolstadt, Germany. (Photo by Micha Will/Bongarts/Getty Images) BONGARTS/GETTY IMAGES

Την ευκαιρία να παραμείνει στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League έχασε η Σάλκε, η οποία γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την Ίνγκολσταντ εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν σε θέση οδηγού στο 29' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάρτμαν. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Λεσκάνο σε ανατροπή από τον Καϊσαρά μέσα στην μεγάλη περιοχή. Παρά το εις βάρους τους γκολ, οι "Βασιλικοί Μπλε" δνε κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Εζκάν. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Ίνγκολσταντ έφθασε σε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Λούκας Χίντερσιρ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως, στο 65ο λεπτό ο Λεσκάνο... γκρέμισε τα όνειρα τους, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Ραλφ Χάζενχιτλ διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα και έφθασαν σε μία σπουδαία νίκη.

Ίνγκολσταντ (4-3-3): Εζκάν, Ντα Κόστα, Μπρεζερί, Ματίπ, Μπάουερ, Ρόγκερ, Κρίστιανσεν, Γκρος, Χάρτμαν (64' Λέτσκι), Χίντερσιρ (88' Μίλτοπ), Λεσκάνο (79' Κοέν).

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Καϊσαρά, Ματίπ, Νόισταντερ, Αόγκο, Γκάις, Γκορέτσκα (62' Σεπφ), Σανέ, Μάιερ, Τσούπο-Μότινγκ (62' Μπελχαντά), Ντι Σάντο (74' Χούντελαρ).