30ή αγ.: Έπιασε την Ντόρτμουντ η Σάλκε

Την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της πανηγύρισε η Σάλκε (2-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο εναρκτήριο ματς της 30ής αγωνιστικής) και έπιασε την Ντόρτμουντ στη 2η θέση της Bundesliga.

Το αργό τέμπο του πρώτου ημιχρόνου λειτούργησε ευεργετικά για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία απειλήθηκε μόνο από τον Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ και τον Κλας Γιαν Χούντελααρ λίγα λεπτά πριν από το φινάλε.

Στο δεύτερο μέρος, πάντως, η Σάλκε ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και εν τέλει προηγήθηκε στο 59ο λεπτό με κοντινή προσπάθεια του Μαξ Μάιερ, έπειτα από σουτ του Σέαντ Κολάσινατς στο δεξί δοκάρι και απόκρουση του Κέβιν Τραπ σε σουτ του Χούντελααρ.

Η ομάδα της κοιλάδας του Ρουρ παραβίασε εκ νέου την εστία του Τραπ, αυτή τη φορά με τον Γιούλιαν Ντράξλερ, ωστόσο το γκολ ορθώς δεν μέτρησε επειδή ο επίδοξος σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, ενώ λίγο αργότερα ο γκολκίπερ της Άιντραχτ απέκρουσε το πέναλτι του Χούντελααρ.

H σεμνή τελετή άργησε να λάβει τέλος, καθώς ο Τζέφερσον Φαρφάν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις (με εκτέλεση φάουλ), αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ότι η Σάλκε εκμεταλλεύθηκε ξανά την έδρα της και έπιασε την Ντόρτμουντ στη 2η θέση.

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Χούγκλαντ, Αϊχάν, Ματίπ, Κολάσινατς, Νόισταντερ, Μπόατενγκ (82' Σαντάνα), Γκορέτσκα, Ντράξλερ (86' Φαρφάν), Μάιερ (72' Ομπάσι), Χούντελααρ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (4-4-2): Τραπ, Γιουνγκ, Σαμπράνο, Μάντλουνγκ, Τζακπά (82' Οσζίπκα), Ρους, Λάνιγκ, Μάιερ (69' Κάντλετς), Μπαρνέτα (69' Ρόσενταλ), Άιγκνερ, Χοσέλου.

# Ο Κλας Γιαν Χούντελααρ έχει σκοράρει σε μόλις 2 από τα τελευταία 6 πέναλτι που εκτέλεσε στην Bundesliga.

# Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος παρακολούθησε από τον πάγκο το παιχνίδι.