3η αγ.: Με Ριμπερί η Μπάγερν, με Καγκάβα η Ντόρτμουντ (VIDEOS)

Η πρώτη συμμετοχή του Φρανκ Ριμπερί μετά από αρκετό διάστημα απουσίας λόγω του τραυματισμού συνδυάστηκε με νίκη για την Μπάγερν (2-0 την Στουτγκάρδη στην "Αλιάνζ"), ενώ η επιστροφή του Σίντζι Καγκάβα στην Ντόρτμουντ αποδείχθηκε γούρικη, αφού η ομάδα του επικράτησε 3-1 της Φράιμπουργκ. Θρίαμβος της Γκλάντμπαχ επί της Σάλκε.

Για ακόμη ένα ματς η Μπάγερν παρατάθηκε με πολλές και σοβαρές απουσίες, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να κάμψει την αντίσταση της Στουτγκάρδης με 2-0. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε σε μία από τις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησε (στο 27ο λεπτό με κοντινό σουτ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσάμπι Αλόνσο και προσωρινή απομάκρυνση του Μάρτιν Χάρνικ). Στο 73ο λεπτό οι γηπεδούχοι σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι στην ίδια φάση (με Αλόνσο και Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι), προτού ο Φρανκ Ριμπερί κλειδώσει τη νίκη στο 85ο λεπτό.

Μπάγερν (3-1-5-1): Νόιερ, Μπόατενγκ, Ντάντε, Μπάντστουμπερ (43' Γκαουντίνο), Τσάμπι Αλόνσο, Λαμ, Αλάμπα, Μπερνάτ, Γκέτσε (68' Ριμπερί), Μίλερ, Λεβαντόβσκι (87' Πισάρο).

Στουτγκάρδη (4-2-3-1): Ούλριχ, Κλάιν, Σβάαμπ, Ρίντιγκερ, Σάκαϊ, Ρομέου, Γκέντνερ (69' Γκρουέσο), Χάρνικ, Λάιτνερ (80' Μαξίμ), Βέρνερ, Ιμπίσεβιτς (46' Ιμπίσεβιτς).

Η επιστροφή του Καγκάβα

Ορεξάτος επέστρεψε στη Βεστφαλία ο Σίντζι Καγκάβα, αφού στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ντόρτμουντ (δεύτερη θητεία), έβαλε ένα γκολ και είχε συμμετοχή σε άλλο ένα. Η Φράιμπουργκ παρατάχθηκε με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του Γίργκεν Κλοπ να επικρατήσει 3-1. Ο Αντριάν Ράμος άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με εξ επαφής πλασέ, ο Ιάπωνας επιθετικός βρήκε δίχτυα στο 41ο με ψύχραιμο πλασέ, ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Κρίστιαν Γκίντερ στο 78', ανεβάζοντας το δείκτη, ενώ ο Όλιβερ Σοργκ έβαλε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους στην εκπνοή.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Ντουρμ, Γιόγιτς (80' Μπέντερ), Κελ, Μεχιταριάν, Καγκάβα (64' Ιμόμπιλε), Γκρόσκροϊτς, Ράμος (75' Ομπαμεγιάνγκ).

Φράιμπουργκ (4-2-3-1): Μπούρκι, Σοργκ, Κρμας, Κεμπφ, Γκίντερ, Σούστερ, Χέφλερ, Σμιντ, Ντάριντα (80' Φραντς), Κλάους (82' Ζούλεχνερ), Μεχμέντι (42' Φίλιπ).

Μονόπλευρο ντέρμπι

Σε περίπατο μετέτρεψε η Γκλάντμπαχ την αναμέτρηση με την Σάλκε λίγες ημέρες πριν από την έναρξη των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων, ενώ το τελικό 4-1 είναι κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν οι Μαξ Κρούζε (ένα γκολ-δύο ασίστ) και Αντρέ Χαν (δύο γκολ), για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά ο συνήθης Ερίκ Μαξίμ Τσουπό-Μοτίνγκ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ράφαελ στο 79ο λεπτό.

# Οι φίλοι της Ντόρτμουντ καλωσόρισαν τον παλιό γνώριμο Σίντζι Καγκάβα.

# Εννέα νίκες σε ισάριθμα ματς με την Φράιμπουργκ μετρά η Ντόρτμουντ.

# Ο Στέφανος Καπίνο παρακολούθησε από τον πάγκο την αναμέτρηση της Μάιντς με την Χέρτα.

# Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα της Ντόρτμουντ με την Φράιμπουργκ, ενώ δέχθηκε κίτρινη στο 19ο λεπτό επειδή ανέκοψε τον Αντμίρ Μεχμέντι στην αντεπίθεση.