3η αγ.: Τρίτωσε το καλό για την Ντόρτμουντ

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πρωταθλήματος πανηγύρισε η Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε 3-1 της Χέρτα στο "Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ" και επανήλθε στην κορυφή της Bundesliga.

Ντόρτμουντ

Με γκολ των Ματς Χούμελς και Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, η Ντόρτμουντ επικράτησε 3-1 της Χέρτα Βερολίνου στο "Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ" και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Βερολίνου ήταν απειλητική στο ξεκίνημα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με κεφαλιά του Ματς Χούμελς, έπειτα από ωραία σέντρα του Σίντζι Καγκάβα.

Ένα σουτ του Χένρικ Μεχιταριάν στο 41ο λεπτό έπιασε τα 120 χλμ/ώρα, αλλά δεν είχε κατάληξη προς τα δίχτυα, ενώ ο ίδιος παίκτης άγγιξε το γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, προτού ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ διπλασιάσει το προβάδισμα, ύστερα από υπέροχη ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Καγκάβα και γύρισμα του Ματίας Γκίντερ στο 51'.

Η τετράδα Καγκάβα-Μεχιταριάν-Ρόις-Ομπαμεγιάνγκ βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League άφηνε το γκάζι, με συνέπεια να δεχθεί γκολ στο 78ο λεπτό από τον Σάλομον Καλού (από θέση οφσάιντ).

Εντούτοις, όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά έχασε ευκαιρίες και τελικά ξανασκόραρε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με το δραστήριο Αντριάν Ράμος.

Ντόρτμουντ (4-3-3): Μπούρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γιουντογκάν (79' Ράμος), Βιγκλ, Καγκάβα, Ρόις (79' Πίστσεκ), Ομπαμεγιάνγκ (71' Χόφμαν), Μεχιταριάν.

Χέρτα (5-4-1): Κραφτ, Πέκαρικ, Λάνγκαμπ, Λούστενμπεργκερ, Μπρουκς, Πλάτενχαρτ, Στόκερ (46' Βάιζερ), Σκέλμπρεντ (58' Μπάουμγιοχαν), Ντάριντα, Φαν ντεν Μπερχ (71' Καλού), Χαραγκούτσι.