3η αγ.: Τρομερό ματς στην "Μπάι Αρίνα" (VIDEO)

Το γκολ του Σεμπάστιαν Πρεντλ στο 85ο λεπτό χάρισε το βαθμό στην Βέρντερ Βρέμης, η οποία δεν επέτρεψε στην Μπάγερ Λεβερκούζεν να πανηγυρίσει την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις (3-3 στην "Μπάι Αρίνα").

Το ματς ήταν μονόπλευρο στο πρώτο ημίχρονο, αφού εκτός από το γκολ του Τιν Γεντβάι (δυνατό σουτ στο 17ο λεπτό), η Λεβερκούζεν είχε τρία δοκάρια (Γκονσάλο Κάστρο στο 10', Εμίρ Σπάχιτς στο 28', Λεβίν Εζτουναλί στο 35') και μερικές ακόμα ευκαιρίες. Εντούτοις, η Βέρντερ ισοφάρισε από το πουθενά και, μάλιστα, στην εκπνοή (με σουτ του Φιν Μπάρτελς στην κλειστή γωνία).

Μία υποδειγματική αντεπίθεση του συλλόγου της Βρέμης μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Φράνκο ντι Σάντο στο 60', αλλά μέσα σε 13 λεπτά οι γηπεδούχοι απάντησαν με νέα ανατροπή. Στο 63' ο Χακάν Τσαλχάνογλου απέδειξε ότι είναι σπεσιαλίστας στις εκτελέσεις φάουλ, ενώ στο 73' o νεοεισελθών Σον Χεούνγκ-Μιν βρήκε δίχτυα με το αριστερό.

Το ματς πλησίαζε προς το τέλος κι όλα έδειχναν ότι η Λεβερκούζεν θα κάνει το "τρία στα τρία", ωστόσο ο Σεμπάστιαν Πρεντλ είχε αντίθετη άποψη. Οι "ασπιρίνες" προδόθηκαν ξανά από την άμυνά τους μόνο που στην προκειμένη έχασαν δύο βαθμούς.

Λεβερκούζεν (4-2-2-1-1): Λένο, Γεντβάι, Τοπράκ, Σπάχιτς, Μπένιτς, Κάστρο, Μπέντερ (68' Ράιναρτς), Μπελαραμπί, Εζτουναλί (61' Σον), Τσαλχάνογλου, Κίσλινγκ (90' Ντρμιτς).

Βέρντερ (4-2-2-2): Βολφ, Φριτς (82' Μπιστς), Πρεντλ, Λουκιμιά, Γκαρσία, Γκάλβες, Γιουνούζοβιτς, Μπάρτελς, Ελία (78' Πέτερσεν), Ντι Σάντο, Σέλκε.

# Ο Τιμ Γεντβάι σημείωσε το 2.000ό γκολ της Λεβερκούζεν στην Bundesliga. Ο Ντίτερ Ντέμουτ είχε βάλει το πρώτο στις 11 Αυγούστου 1979