5η αγ.: Θρίαμβος της Ντόρτμουντ επί της Λεβερκούζεν

Η Ντόρτμουντ επανήλθε στην κορυφή της Bundesliga, όπου συγκατοικεί με την Μπάγερν, καθώς επιβλήθηκε 3-0 της Λεβερκούζεν στη "Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ". "Απέδρασε" από την Στουτγκάρδη η Σάλκε με 1-0.

Ντόρτμουντ

Σε περίπατο μετέτρεψε τη μονομαχία με την Λεβερκούζεν η Ντόρτμουντ , αφού ήταν κυρίαρχη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια επιβλήθηκε 3-0.

Η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, ήταν εξαιρετικός, δέχθηκε κίτρινη στο 61') απείλησε σε ορισμένες περιπτώσεις, προτού ο Γιόνας Χόφμαν ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο καταγράφηκε κατοχή 61%-39%.

Ο Σίντζι Καγκάβα διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 58ο λεπτό, ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έβαλε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων με πέναλτι στο 74', ενώ ο Γκονσάλο Κάστρο λίγο έλειψε να πληγώσει παραπάνω την πρώην ομάδα του, δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (δοκάρι στο 89').

Ο έτερος Έλληνας της αναμέτρησης, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, αγωνίστηκε επίσης σε όλο το 90λεπτο, ενώ στο 71' αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Ντενίζ Αϊτεκίν.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπούρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γιουντογκάν, Βιγκλ, Χόφμαν (64' Γιανουζάι), Καγκάβα, Μεχιταριάν (81' Ράμος), Ομπαμεγιάνγκ (88' Κάστρο).

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Ντονάτι, Τα, Παπαδόπουλος, Βέντελ, Μπελαράμπι (78' Χένριχς), Κράμερ (46' Μπραντ), Καμπλ, Τσαλχάνογλου, Ερνάντες, Κίσλινγκ (46' Μεχμέντι).

Με γκολ του Λερόι Σανέ στο 53ο λεπτό, η Σάλκε επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Στουτγκάρδης , η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες και το σκορ την αδικεί.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε πολύ γρήγορο ρυθμό και πολλές ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων, ωστόσο ο Ραλφ Φάρμαν είχε κατεβάσει ρολά, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει.

Η Στουτγκάρδη άγγιξε το γκολ στο 17ο λεπτό με τον Τίμο Μπάουμγκαρτλ, το 27ο με τον Ντάνιελ Γκίντσεκ και το 41ο με τον Κρίστιαν Γκέντνερ, όμως εκείνοι που έμελλε να το πετύχουν ήταν οι φιλοξενούμενοι, με άψογο πλασέ του Σανέ στο 53'.

Εν συνεχεία ανέλαβε δράση και πάλι ο Φάρμαν, ο οποίος έβγαλε τα σουτ των Τίμο Βέρνερ (70') και Φλόριαν Κλάιν (71'), ενώ νίκησε τον Γκίντσεκ στο τετ α τετ του 75ου λεπτού και επέτρεψε στην Σάλκε τη διατήρηση στην 4η θέση.

Στουτγκάρδη (4-4-2): Τιτόν, Κλάιν, Σούνιτς, Μπάουμγκαρτλ, Ινσούα (87' Ρουπ), Μαξίμ (66' Ντιντάβι), Ντιέ, Γκέντνερ, Κόστιτς, Βέρνερ (74' Χάρνικ), Γκίντσεκ.

Σάλκε (4-4-2): Φάρμαν, Καϊσάρα, Μάτιπ, Νόισταντερ, Αόγκο, Σανέ (62' Χόιμπιεργκ), Γκάις, Γκορέτσκα, Μάγερ (89' Χέβεντες), Χούντελααρ (71' Τσουπό-Μοτίνγκ), Ντι Σάντο.