9η αγ.: Επέστρεψε στις νίκες η Ντόρτμουντ

Με γκολ των Ρόις και Μεχιταριάν, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Μάιντς και μετά από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε στις νίκες στην Bundesliga.

Επιστροφή στις νίκες για την Ντόρτμουντ! Μετά τις ισοπαλίες με Χόφενχαϊμ και Ντάρμσταντ και την ήττα από την Μπάγερν Μονάχου στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές στην Bundesliga, οι Βεστφαλοί επικράτησαν εκτός έδρας της Μάιντς με 2-0 και σημείωσαν την 6η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Το σκορ για την ομάδα του Τούχελ άνοιξε από κοντά στο 18ο λεπτό ο Μάρκο Ρόις. O Γερμανός είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ντόρτμουντ στο 47' με πέναλτι που κέρδισε ο Ομπαμεγιάνγκ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπίρκι, ο οποίος έπεσε στα δεξιά και μάζεψε την μπάλα.

Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε 8 λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης ο Μεχιταριάν, ο οποίος μετά από τρομερή κούρσα και ασίστ του Ομπαμεγιάνγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και "κλείδωσε" τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Μάιντς: Κάριους, Λάτσα (85' Σέρνταρ), Μπένγκτσον, Μούτο (83' Νίντερλεκνερ), Μάλι, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Μπελ, Σαμπέριο (70' Κλέμεντ), Μπροσίνσκι, Μπούνγκερτ, Ντε Μπλάσις.

Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Παρκ, Βάιγκλ, Γιντογάν, Καγκάβα (83' Κάστρο), Μεχιταριάν, Ρόις (79' Μπέντερ), Ομπαμεγιάνγκ (89' Ράμος).