22η αγ.: Έχασε έδαφος η Μπάγερν

Η Μπάγερν έμεινε για τρίτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι μακριά από τη νίκη (0-0 με την ουραγό Φράιμπουργκ), με συνέπεια η Ντόρτμουντ, που νωρίτερα επικράτησε 1-0 της Χέρτα, να αυξήσει τη διαφορά στο +4.

Η βαυαρική ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγησε τον αδιαφιλονίκητο τίτλο του φαβορί που είχε πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Με γκολ του Κέβιν Γκροσκρέουτζ στο 66ο λεπτό η ομάδα της Βεστφαλίας επικράτησε 1-0 της Χέρτα και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Κούμπα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κραφτ απέκρουσε την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι και ο Γερμανός εξτρέμ με "ψαλιδάκι" χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Αυτό ήταν το έκτο σερί "τρίποντο" της Ντόρτμουντ.

Ένα τέταρτο ήταν αρκετό για να κάμψει την αντίσταση της Καϊζερσλάουτερν η Γκλάντμπαχ. Τα "πουλάρια" άνοιξαν το σκορ στο 9' με κοντινό σουτ του Χέρμαν και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 14' με μονοκόμματο, τεχνικό πλασέ του Αράνγκο, ύστερα από καταπληκτική μπαλιά-τρύπα του Ρόις. Δύο λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση όταν ο ντε Βιτ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του τερ Στέγκεν. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μάρκο Κουρτζ ήταν να μειώσει με τον Γέσεν στο 63'.

Στο εναρκτήριο ματς της αγωνιστικής Χόφενχαϊμ και Μάιντζ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με αυτογκόλ του Νοβέσκι, έπειτα από γύρισμα του Βούκσεβιτς, ενώ η ομάδα του Τόμας Τούτσελ ισοφάρισε στο 29' με κοντινή προβολή του συνήθη Ζιντάν, μετά από γύρισμα του Ζάμπαβνικ.

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, η Βέρντερ επιβλήθηκε 3-1 του Αμβούργου στο "Imtech Arena" και γεύθηκε τη χαρά της νίκης μετά από έξι αγωνιστικές. Η ομάδα της Βρέμης πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Μαρίν (στο 9') και Τρίμπουλ (στο 45'), πριν να μειώσει στο 76' ο Πέτριτς. Εν τέλει οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και τρίτο γκολ με τον Αρναούτοβιτς στο 86'.

Ένα "μαγικό" δεκάλεπτο έφτανε και περίσσευε για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ η Λεβερκούζεν. Οι "ασπιρίνες" προηγήθηκαν με τον Κίσλινγκ στο 25', όμως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Κου στο 50'. Το γκολ του Νοτιοκορεάτη αφύπνισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν τρεις φορές από το 60' μέχρι το 70', διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Με γκολ του Τόμας Πέκχαρτ στο 85ο λεπτό, η Νυρεμβέργη επικράτησε 2-1 της Κολονίας και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Ο Εσβάιν έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους πριν ισοφαρίσει -προσωρινά- ο Νοβάκοβιτς στο 66'.

Ενδιαφέρουν...

Ο Μλάντεν Πέτριτς έφτασε τα 50 γκολ στην Bundesliga (σε 118 παιχνίδια).

Η Ντόρτμουντ έχει κερδίσει και στα 17 ματς πρωταθλήματος που έχει σκοράρει ο Γκροσκρέουτζ.

Για πρώτη φορά στα χρονικά η Χέρτα ηττάται σε 4 σερί εντός έδρας ματς.

Η Χέρτα έχει δεχθεί 7 συνεχόμενα γκολ, χωρίς να σκοράρει.

Η Νυρεμβέργη συμπλήρωσε 8 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες επί της Κολονίας.

Η τετράδα Χάνκε, Χέρμαν, Ρόις και Αράνγκο έχουν βάλει τα τελευταία 27 γκολ πρωταθλήματος της Γκλάντμπαχ.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Χόφενχαϊμ δεν μπόρεσε να νικήσει σε 6 σερί εντός έδρας ματς.

Ο Νικόλτσε Νοβέσκι έβαλε το 6ο του αυτογκόλ στην Bundesliga. Μόνο ο Μάνφρεντ Καλτζ έχει σημειώσει τόσα.