32η αγ.: Πρωταθλήτρια η Ντόρτμουντ

Τον όγδοο τίτλο της ιστορίας της και δεύτερο συνεχόμενο εξασφάλισε η Ντόρτμουντ που επικράτησε 2-0 της Γκλάντμπαχ. Πέρισιτς και Καγκάβα τα γκολ των νικητών.

Η ομάδα της Βεστφαλίας κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και δίκαια πήρε το προβάδισμα με τον Πέρισιτς. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σμέλτσερ από τα δεξιά, ο Κροάτης μέσος πήρε την κεφαλιά και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη-τίτλο.

Αυτή πιστοποιήθηκε στο 59ο λεπτό, όταν μετά από ταχύτατη επίθεση των γηπεδούχων, ο Λεβαντόφσκι έδωσε στον Καγκάβα, ο οποίος απέφυγε τον Τερ Στέγκεν και έκανε το 2-0.

Με γκολ του Φρανκ Ριμπερί στο 90ό λεπτό, η Μπάγερν πήρε το ντέρμπι με τη Βέρντερ. Η βαυαρική ομάδα εκμεταλλεύθηκε την κακή κυκλοφορία των γηπεδούχων και έχασε τρεις καλές ευκαιρίες με τον Πέτερσεν, αλλά με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Βέρντερ πήρε το προβάδισμα.

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 51' και κεφαλιά του Πισάρο, ο Νάλντο από κοντά άνοιξε το σκορ. Ο ίδιος παίκτης ξανασκόραρε στο 75ο λεπτό, αλλά... σε λάθος εστία. Μετά από γύρισμα του Ριμπερί, ο Βραζιλιάνος αμυντικός με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βίσε.

Όλα έδειχναν ότι η Μπάγερν δεν θα κατάφερνε να ανατρέψει τα δεδομένα, όμως, ο Ριμπερί είχε αντίθετη άποψη. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός σκόραρε με αριστερό, διαγώνιο σουτ στο 91' και χάρισε τη νίκη γοήτρου στην ομάδα του.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής, Μάιντζ και Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ. Η ομάδα του Τόμας Τούτσελ ήταν καλύτερη, παρότι οι "λύκοι" είχαν μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο. Εντούτοις, η σπουδαιότερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 64', όταν ο Βέτκλο απέκρουσε ενστικτωδώς τη δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μάντλουνγκ.

Δύσκολο έως ακατόρθωτο φαντάζει, πλέον, το σενάριο της παραμονής για τη Χέρτα του Ότο Ρεχάγκελ, μετά και την εντός έδρας ήττα από την ουραγό Καϊζερσλάουτερν με 2-1. Οι "κόκκινοι διάβολοι" άνοιξαν το σκορ στο 28' με αριστερό σουτ του Κιρχ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 38' έπειτα από ασίστ του Κώστα Φορτούνη και σουτ του Βούτεν. Η ομάδα της πρωτεύουσας μείωσε με κεφαλιά του Νιμάγιερ στο 60', ωστόσο ο τελευταίος αποβλήθηκε στο 74' (για σκληρό μαρκάρισμα στον Φορτούνη) και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά για τους φιλοξενούμενους.

Το μεγαλύτερο βήμα για την έξοδο στο Europa League της επόμενης σεζόν έκανε η Λεβερκούζεν που επικράτησε 1-0 της Χόφενχαϊμ στη "Rhein Neckar Arena". Το... τυχερό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 79ο λεπτό από τον Σίρλε. Το αποτέλεσμα κάθε άλλο παρά δίκαιο χαρακτηρίζεται βάσει της εικόνας του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και αν δεν ήταν ο Λένο, θα μπορούσαν να είχαν πάρει βαθμό ή βαθμούς.

Οι τελευταίες 15 αναμετρήσεις μεταξύ της Κολονίας και της Στουτγκαρδης έχουν το εξής παράδοξο στατιστικό: σε καμία εξ αυτών δεν έχει επικρατήσει η γηπεδούχος ομάδα! Εν προκειμένω, ο Πέτσκο προσπάθησε να χαλάσει την παράδοση, αφού άνοιξε το σκορ στο 50' προ κενής εστίας, αλλά ο Κακάου αποκατέστησε την τάξη με ένα ολίγον τι τυχερό γκολ στο 71ο λεπτό. Οι Σουηβοί έμειναν ανίκητοι για 10ο σερί ματς στο "RheinEnergieStadion", ενώ η Κολονία δύσκολα θα αποφύγει τα play out.

Στο πιο αδιάφορο ματς της ημέρας, Νυρεμβέργη και Αμβούργο αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε παρά μία -κλασική- ευκαιρία από πλευράς φιλοξενούμενων, ενώ στο δεύτερο το θέαμα βελτιώθηκε κάπως. Η ομάδα του Τόρστεν Φινκ προηγήθηκε με τον Σον Χέουνγκ-Μιν στο 59', ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 64' με τον Ντιντάβι, έπειτα από τραγικό λάθος του Μπρούμα.