4η αγ.: Στο 90' με ανύπαρκτο πέναλτι η Μπάγερν πριν από τον Ολυμπιακό

Λίγες ημέρες πριν από την αναμέτρηση του "Γ. Καραϊσκάκης" με τον Ολυμπιακό, η Μπάγερν επικράτησε 2-1 της Άουγκσμπουργκ με ανύπαρκτο πέναλτι στο 90ό λεπτό. Στην κορυφή παρέμεινε και η Ντόρτμουντ, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Ανόβερο με 4-2, εντός έδρας ήττα-σοκ η Λεβερκούζεν (1-0 από την Ντάρμσταντ).

Οι πολλές απουσίες και η αξιόμαχη Άουγκσμπουργκ λίγο έλειψε να στερήσουν δύο βαθμούς από την Μπάγερν , η οποία χρειάστηκε ένα ανύπαρκτο πέναλτι στο 90ό λεπτό για να επικρατήσει 2-1 και να παραμείνει στην κορυφή μαζί με την Ντόρτμουντ.

Ο Αλεξάντερ Εσβάιν θέλησε να μιμηθεί τον Ραούλ Μπομπαντίγια (σ.σ. είχε σκοράρει το μοναδικό γκολ των φιλοξενούμενων στην περυσινή νίκη στην "Άλιανζ Αρίνα"), αφού βρήκε δίχτυα δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Εντούτοις, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League πίεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε μερικές καλές ευκαιρίες, προτού ισοφαρίσει με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 77ο λεπτό.

Η Μπάγερν, που στο μεταξύ τη φανέλα της φόρεσε για πρώτη φορά ο Κινγκσλέ Κομάν, "εγκαταστάθηκε" στα καρέ των φιλοξενούμενων και στο 87ο λεπτό ο Ντάγκλας Κόστα κέρδισε ένα ανύπαρκτο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τόμας Μίλερ.

Μπάγερν (3-4-3): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Λαμ (92' Κίμιχ), Αλόνσο, Τιάγκο, Βιδάλ (56' Κομάν), Μίλερ (91' Μπερνάτ), Ντάγκλας Κόστα, Λεβαντόβσκι.

Άουγκσμπουργκ (4-1-4-1): Χιτς, Φερχάεγκ, Χογκ, Κλάβαν, Φόιλνερ, Μπάιερ, Εσβάιν (70' Άλτιντοπ), Κορ (91' Μάταβζ), Κου, Βέρνερ, Μπομπαντίγια (76' Γι).

Πάλι "τεσσάρα" η Ντόρτμουντ

Από "τεσσάρα" σε "τεσσάρα" πηγαίνει η Ντόρτμουντ , η οποία εν προκειμένω επιβλήθηκε 4-2 εκτός έδρας του Ανόβερου και διατηρήθηκε στην κορυφή της Bundesliga μαζί με την Μπάγερν.

Αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Φελίπε, καθώς υπέπεσε σε δύο πέναλτι (για το 1-1 και το 2-4), ενώ έβαλε το αυτογκόλ που ξανάδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (2-3).

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Άρτουρ Σόμπιεχ στο 18', αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο... Φελίπε και στο ενδιάμεσο ο Χένρικ Μεχιταριάν είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την Ντόρτμουντ με ωραίο σουτ στο 44'.

Ανόβερο (4-3-2-1): Τσίλερ, Σάκαϊ, Μαρσέλο, Φελίπε, Αλμπορνός, Σανέ, Σοργκ (73' Μπένσοπ), Πριμπ (79' Ερντίντς), Αντρέασεν, Κιγιοτάκε (79' Σεν-Μαξιμέν), Σόμπιεχ.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπούρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γιουντογκάν, Βιγκλ (66' Κάστρο), Χόφμαν (60' Γιανουζάι), Καγκάβα (90' Μπέντερ), Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ.

Η Ντάρμσταντ έγραψε ιστορία

Με γκολ του Αϊτάκ Σουλού στο 8ο λεπτό, η Ντάρμσταντ επικράτησε 1-0 της Λεβερκούζεν στην "ΜπάιΑρίνα" και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Bundesliga μετά από 33 και πλέον χρόνια.

Ο Σουλού άνοιξε το σκορ με κεφαλιά έπειτα από φάουλ, ενώ η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν την κατοχή, άγγιξαν την ισοφάριση με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στο 70' και απείλησαν με τους Αντμίρ Μεχμεντί, Χαβιέρ Ερνάντες.

Τελικά, το ντεμπούτο του Ερνάντες με τη φανέλα της Λεβερκούζεν δεν ήταν επιτυχημένο, καθώς η Ντάρμσταντ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και υποχρέωσε την αντίπαλό της σε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Λεβερκούζεν (4-4-1-1): Λένο, Χίλμπερτ, Τα, Παπαδόπουλος, Βέντελ, Μπελαράμπι, Κράμερ (58' Καμπλ), Μπέντερ, Μπραντ (74' Μεχμεντί), Τσαλχάνογλου (58' Ερνάντες), Κίσλινγκ.

Ντάρμσταντ (4-4-1-1): Ματένια, Γκάρικς, Σουλού, Καλντιρόλα, Χόλαντ, Χέλερ, Νιμάγερ, Γκόντορφ, Ράους (76' Κέμπε), Ρόσενταλ (85' Σάιλερ), Στροχ-Ένχελ (66' Βάγκνερ).

# Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος και ο γκολκίπερ της Στουτγκάρδης Οδυσσέας Βλαχοδήμος αγωνίστηκαν βασικοί, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης παρακολούθησε από τον πάγκο της αναμέτρηση της Μπάγερν με την Άουγκσμπουργκ