4η αγ.: Επανήλθε στις νίκες η Σάλκε

Έπειτα από δύο απώλειες στο πρωτάθλημα, η Σάλκε επικράτησε 2-1 της Μάιντς στην "Βέλτινς Αρίνα" και ανέβηκε στην... πυκνοκατοικημένη 4η θέση, όπου συγκατοικεί με Άιντραχτ, Βέρντερ, Χέρτα, Κολωνία και Ίνγκολσταντ.

Σάλκε

Μία ομάδα υπήρχε στο πρώτο ημίχρονο κι αυτή ήταν η Σάλκε , η οποία έχασε πέναλτι με τον Κλάας-Γιαν Χούντελααρ στο 4ο λεπτό και σωρεία ευκαιριών για να σημειώσει πολλά γκολ.

Ο Ζόελ Μάτιπ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα η Μάιντς ισοφάρισε άμεσα με τον Γιουνούς Μάλι.

Ο Ντάνι Λάτσα έχασε κλασική ευκαιρία για την ανατροπή στο 58' και τρία λεπτά αργότερα ο Χούντελααρ εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι, αφού ξανάδωσε το προβάδισμα στην αντίπαλο του Αστέρα Τρίπολης.

Η Σάλκε άξιζε τη νίκη, αλλά θα μπορούσε να καθαρίσει νωρίτερα το ματς και να μην αγχωθεί στα τελευταία λεπτά.

Σάλκε (4-4-2): Φάρμαν, Ζούνιορ Καϊσάρα, Μάτιπ, Νόισταντερ, Αόγκο, Τσούπο-Μοτίνγκ (62' Σανέ), Γκάις (93' Αϊχάν), Γκόρετσκα, Μάγερ (92' Κολάσινατς), Ντι Σάντο, Χούντελααρ.

Μάιντς (4-2-3-1): Κάριους, Μπένγκτσον (87' Νίντερλεχνερ), Μπούνγκερτ, Μπροσίνσκι, Μπάλογκουν, Μπελ, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Λάτσα, Κλέμενς (66' Ντε Μπλάσις), Μάλι, Μούτο.