15η αγ.: Απότομη προσγείωση για Μπάγερν, νίκη θρίλερ η Ντόρτμουντ

Η Γκλάντμπαχ πήρε τον "αέρα" της Μπάγερν και έφτασε σε νέα νίκη επί των πρωταθλητών Γερμανίας. Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η Ντόρτμουντ νίκησε τη Βόλφσμπουργκ στη Σαξονία. Γκέλα για Λεβερκούζεν.

Γκλάντμπαχ

Σε κακό δαίμονα της Μπάγερν εξελίσσεται η Γκλάντμπαχ, η οποία επιβλήθηκε με 3-1 στο "Μπορούσια Παρκ" των πρωταθλητών Γερμανίας και για τρίτο σερί παιχνίδι τους έδωσε ένα... χαστούκι προσγείωσης. Το σπουδαίο παιχνίδι της αγωνιστικής βρήκε τα "πουλάρια", μία αναγεννημένη ομάδα με τον Αντρέ Σούμπερτ στον πάγκο της, να παρατάσσονται με πέντε αμυντικούς και να κάνουν τη δουλειά απέναντι σε μία ενδεκάδα που δεν είχε αλλαγές για πρώτη φορά μετά από 99 αγώνες. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα τραυματισμού και δεν ήταν σε θέση να αλλάξει πολλά πράγματα, ωστόσο είχε τον Φρανκ Ριμπερί στον πάγκο για πρώτη φορά μετά από επτά μήνες.

Μπενατιά-Μπάγερν-Γκλάντμπαχ

Μετά από ένα 1ο ημίχρονο που πέρασε ανεκμετάλλευτο, ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων. Στο 54' ο Όσκαρ Βεντ άνοιξε το σκορ για τη Μπορούσια, στο 66' ο Λαρς Στιντλ έκανε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Φάμπιαν Τζόνσον έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Γκλάντμπαχ. Οι αποσβολωμένοι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 81' με τον Ριμπερί που πέρασε ως αλλαγή, αλλά δεν απέφυγαν την πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και δεν στέφθηκαν από τώρα πρωταθλητές χειμώνα.

Γκλάντμπαχ (5-4-1): Ζόμερ, Κορμπ, Ελβέντι, Κρίστενσεν, Νόρντβεϊτ, Βεντ, Ραφαέλ, Νταχούντ (85' Σουλτς), Τζάκα, Τζόνσον, Στιντλ

Μπάγερν (4-3-3): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Μπενατιά, Ραφίνια, Βιδάλ, Αλόνσο (66' Ρόντε), Μαρτίνεθ, Μίλερ, Λεβαντόβσκι (75' Ριμπερί), Κομάν

Ντόρτμουντ-Ρόις-Ομπαμεγιάνγκ-Μεχιταριάν

Η Βόλφσμπουργκ χρειαζόταν ακόμα ένα παιχνίδι για να μπει στο top 10 των εντός έδρας αήττητων σερί με 30 αγώνες, αλλά η Ντόρτμουντ δεν της έκανε το χατίρι. Ο Σίντζι Καγκάβα απάντησε στο γκολ του Ρικάρντο Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις και το τελικό 2-1 στη μάχη των διωκτριών της Μπάγερν έφερε την Μπορούσια στους πέντε πόντους από την κορυφή. Ο πρωταγωνιστής του περσινού τελικού κυπέλλου, Μπας Ντοστ, έμεινε στον πάγκο στη... ρεβάνς του 3-1 των "λύκων", με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν κατά κύματα μπροστά, δίχως να αισθάνονται κίνδυνο. Παρότι το βασικό κεντρικό αμυντικό δίδυμο, οι Ματς Χούμελς και Σωκράτης Παπασταθόπουλος, είχαν τεθεί νοκ άουτ λόγω ιού, οι Βεστφαλοί ήταν αρκετά επιθετικοί και έχασαν ευκαιρίες μέχρι ο Μάρκο Ρόις ανοίξει το σκορ στο 32ο λεπτό της συνάντησης.

Ντοστ-Μπίρκι-Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ

Όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο οι γηπεδούχοι κέρδιζαν μέτρα και έφταναν πιο πολλές φορές κοντά στην εστία του Ρόμαν Μπίρκι. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, οι δύο Ελβετοί τερματοφύλακες άρχισαν να παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στον αγώνα και οι δύο προπονητές έκαναν επιθετικές αλλαγές, με τους Ντοστ, Καγκάβα και Γιόνας Χόφμαν να περνούν στον αγώνα. Στις καθυστερήσεις, το πέναλτι του Ροντρίγκες νίκησε τον Μπίρκι, με συνέπεια άπαντες να πιστέψουν ότι το 1-1 θα ήταν και το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη και με το 41ο φετινό τέρμα μέσα από την περιοχή, έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη με 2-1.

Βόλφσμπουργκ (4-4-2): Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Κλόζε, Ροντρίγκες, Καλιτζιούρι (57' Τρας), Γκιλαβογκί (46' Ντοστ), Άρνολντ, Ντράξλερ, Σίρλε, Κρούζε

Ντόρτμουντ (4-3-3): Μπίρκι, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Μπέντερ, Σμέλτσερ, Γιντογάν (55' Καγκάβα), Γκίντερ, Κάστρο, Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ (82' Χόφμαν), Ρόις

Χέρτα

Η μονομαχία με "φόντο" το Champions League στο Βερολίνο βρήκε νικήτρια τη Χέρτα, η οποία με το 2-1 επί της Λεβερκούζεν παρέμεινε στη μάχη του... σεντονιού. Οι αλλαγές του Παλ Ντάρνταϊ μετά από την ήττα κόντρα στην Μπάγερν και το γκολ του Βλάντιμιρ Νταρίντα μόλις στο 7ο λεπτό έδωσαν ώθηση στους γηπεδούχους. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με αρκετές ευκαιρίες και μία φάση να το καθορίζει. Στο 17ο λεπτό, ο Ζεμπάστιαν Μπένις αποβλήθηκε και επέφερε αναστάτωση στους φιλοξενούμενους.

Μπένις-Λεβερκούζεν

Αυτή δεν έγινε ορατή αρχικά, αφού ο Χαβιέρ Ερνάντες ισοφάρισε σε 1-1 με το 11ο γκολ σε 10 αγώνες και δύο λεπτά αργότερα ο Τζόναθαν Τα είχε δοκάρι με κεφαλιά. Η κόπωση άρχισε να φαίνεται στο 2ο ημίχρονο, όμως, και στο 60' ο Τζον Μπρουκς έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, προβάδισμα που αυτήν τη φορά δεν έχασαν ξανά. Ο Ρόγκερ Σμιντ έριξε στη μάχη τον Χακάν Τσαλχανόγλου στο 68' (ο Γιούλιαν Μπραντ είχε μπει στη θέση του Γουέντελ μετά από την κόκκινη), κράτησε στον πάγκο τον Στέφαν Κίσλινγκ στερώντας του την 300ή συμμετοχή στο πρωτάθλημα, ενώ είχε και εκτός αποστολής τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, με συνέπεια να μην φτάσει σε νέα ισοφάριση.

Χέρτα (4-2-3-1): Γιάρστεϊν, Ρεγκάζελ, Λούστενμπεργκερ, Μπρουκς, Πλάτενχαρντ, Βάιζερ, Νταρίντα (85' Χέγκελερ), Σκιέλμπρεντ, Χαραγκούτσι (90' Φαν ντεν Μπεργκ), Ιμπίσεβιτς, Καλού (78' Μπαουμγιόχαν)

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Ντονάτι (68' Χίλμπερτ), Τα, Τοπράκ, Μπένις, Κράμερ, Καμπλ, Μπελαράμπι, Μπραντ (20' Γουεντέλ), Μεχμέντι (68' Χακάν), Ερνάντες

# Ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε εκτός αποστολής στην εκτός έδρας νίκη της Άουγκσμπουργκ επί της Κολονίας με 1-0.

# Ο Δημήτρης Διαμαντάκος σκόραρε για δεύτερη φορά στην Zweiteliga, ωστόσο το τέρμα του δεν ήταν αρκετό.

# Στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ουραγού Χόφενχαϊμ, ο Χουμπ Στέφενς πανηγύρισε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στο 96' με αντίπαλο την Ίνγκολσταντ.