10η αγ.: Ο Ρόμπεν επέστρεψε με γκολ, απίθανα πράγματα στο Λεβερκούζεν

Με τον Ρόμπεν στην ενδεκάδα και να σκοράρει, η Μπάγερν πήρε μία άνετη νίκη κόντρα στην Κολονία για την 10η αγωνιστική της Bundesliga. Επτά γκολ στο Λεβερκούζεν, νίκη για Βόλφσμπουργκ.

Μπάγερν

Η Κολονία δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην Μπάγερν, η οποία πήρε τη νίκη με 4-0 στο Μόναχο στην επάνοδο του Άριεν Ρόμπεν και συνεχίζει στην Bundesliga με το απόλυτο των νικών σε 10 αγωνιστικές. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο από τη σέντρα, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή μονίμως σε ποσοστό άνω του 70% και να απειλούν διαρκώς τον Τιμο Χορν. Στο 35ο λεπτό, μετά από μία προσπάθεια από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ρόμπεν, ο οποίος από κοντά απέφυγε αμυνόμενο και τερματοφύλακα και πλάσαρε για να σκοράρει στην πρώτη εμφάνισή του με τους Γερμανούς μετά από δύο μήνες. Πέντε λεπτά αργότερα, ο αμαρκάριστος Αρτούρο Βιδάλ έκανε το 2-0 και "κλείδωσε" τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Λέμαν-Μπάγερν-Κολονία

Ο Πέτερ Στέγκερ δεν είχε πολλά πράγματα να κάνει και η αντίπαλος του Ολυμπιακού δεν μάζεψε το πόδι από το γκάζι. Στο 62ο λεπτό, η 8η ασίστ του Ντάγκλας Κόστα στο πρωτάθλημα έφερε το 13ο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, ενώ ο Τόμας Μίλερ με πέναλτι στο 77' έφτασε τα 10 γκολ σε 10 αγώνες. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα έριξε στη μάχη τους Χάβι Μαρτίνεθ, Τζόσουα Κίμιχ και Τιάγκο Αλκάνταρα στο 2ο ημίχρονο, με στόχο να κρατήσει φρέσκους ορισμένους παίκτες του τρεις ημέρες πριν από τη μεγάλη δοκιμασία με τη Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας.

Μπάγερν (4-1-4-1): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ (62' Μαρτίνεθ), Αλάμπα, Ραφίνια, Βιδάλ, Ρόμπεν (65' Κίμιχ), Κομάν, Μίλερ (78' Τιάγκο), Κόστα, Λεβαντόβσκι

Κολονία (5-3-2): Χορν, Ρίσε, Σόρενσεν, Μαρόχ, Χάιντς, Χέκτορ, Λέμαν, Φογκτ, Γκέρχαρντ (75' Σβέντο), Τσόλερ (71' Χόζινερ), Μοντέστ (58' Οσάκο)

Ερνάντες-Λεβερκούζεν

Λεβερκούζεν και Στουτγκάρδη προσπάθησαν να μιμηθούν τον... Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, σημείωσαν έξι γκολ σε 21 λεπτά στο 2ο ημίχρονο, για να έρθει ο Αντμίρ Μεχμέντι και να δώσει τη λύση στο 89', δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους με 4-3. Το παιχνίδι ήταν θεαματικό από το 1ο ημίχρονο, ωστόσο οι προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών δεν βρήκαν στόχο, με κορυφαία τη διπλή ευκαιρία των Γουεντέλ και Χαβιέρ Ερνάντες στο 45'. Μετά από πέντε λεπτά στο 2ο ημίχρονο, ήρθε η καταιγίδα.

Κίσλινγκ-Στουτγκάρδη-Λεβερκούζεν

Οι Σουηβοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Μάρτιν Χάρνικ και Ντάνιελ Ντιντάβι, ο Καρίμ Μπελαράμπι μείωσε με την είσοδό του στον αγώνα, ο Λούκας Ρουπ επανέφερε τη διαφορά στα δύο γκολ και μεταξύ 70' και 71', οι Ζεμπάσταιν Μπένις και Ερνάντες ισοφάρισαν σε 3-3. Όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να μπαίνει αλλαγή στο 67' και μετά από το τρίτο γκολ των φιλοξενουμένων, θα έφτανε σε ακόμα μία ισοπαλία και μέσα σε τέσσερις ημέρες με πολύ υψηλό σκορ και με ανατροπή δύο γκολ (είχε προηγηθεί το 4-4 με τη Ρόμα), μέχρι που ο Μεχμέντι στο τέλος σημείωσε το γκολ της λύτρωσης και της πρώτης νίκης από τις 26 Σεπτεμβρίου.

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Μπένις, Τοπράκ (67' Παπαδόπουλος), Τα, Γουεντέλ, Μεχμέντι, Χακάν, Καμπλ, Μπραντ (57' Μπελαράμπι), Ερνάντες, Κίσλινγκ (87' Γιουρτσένκο)

Στουτγκάρδη (4-3-3): Τιτόν, Κλάιν, Μπάουμγκαρτλ, Σούνιτς, Ινσούα, Γκρουέσο (46' Φεράτι, 79' Ριστλ), Σβάαμπ, Ρουπ, Βέρνερ (85' Κλίμεντ), Ντιντάβι, Χάρνικ

Καλιτζιούρι-Βιεϊρίνια-Βόλφσμπουργκ

Το γκολ του Ντάνιελ Καλιτζιούρι ήταν αρκετό ώστε η Βόλφσμπουργκ να φύγει με νίκη 1-0 από το "Μπέλενφαλτορ" της Ντάρμσταντ, να φτάσει τις τρεις σερί νίκες και να επανέλθει για τα καλά στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Η νίκη με 2-0 επί της Αϊντχόφεν φαίνεται πως έδωσε "φτερά" στους παίκτες του Ντίτερ Χέκινγκ, που ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έστω κι αν δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πάρα πολλές ευκαιρίες.

Χέλερ-Ροντρίγκες-Βόλφσμπουργκ-Ντάρμσταντ

Οι "νεοφώτιστοι" είχαν σκοράρει επτά γκολ στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, ωστόσο στη συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν βρήκαν τους χώρους που ήθελαν για να ξεχυθούν σε αντεπιθέσεις. Στο 2ο ημίχρονο, οι "λύκοι" ανέβασαν "στροφές" και στο παιχνίδι πέρασαν οι Μάξιμ Άρνολντ και Καλιτζιούρι στην προσπάθεια εύρεσης γκολ. Τρία λεπτά μετά από την είσοδο του Ιταλού διεθνή, ήρθε το 1-0 σε αναμπουμπούλα στην περιοχή, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους.

Ντάρμσταντ (4-4-1-1): Ματένια, Γκάριτς (75' Γιούνγκβιρτ), Σουλού, Καλντιρόλα, Ντίας, Χέλερ, Γκόντορφ, Νίμεγερ (83' Ρόζενταλ), Ράους (77' Κέμπε), Ζάιλερ, Βάγκνερ

Βόλφσμπουργκ (4-4-2): Μπενάλιο, Τρας, Νάλντο, Ντάντε, Ροντρίγκες, Βιεϊρίνια (79' Σίρλε), Γκουστάβο, Γκιλαβογκί (65' Άρνολντ), Ντράξλερ (75' Καλιτζιούρι), Κρούζε, Ντοστ

# Ο Δημήτρης Διαμαντάκος πέρασε ως αλλαγή στο 69' στη νίκη 2-0 της Καρλσρούης επί της Κάιζερσλαουτερν για την Zweiteliga.

# Ο Αλέξανδρος Καρτάλης σημείωσε στο 74' το μοναδικό γκολ της νίκης της Άλεν επί της Στουτγκάρδης ΙΙ, περνώντας ως αλλαγή στο 60' για τη 3. Liga.

# Ο Γιάννης Καρσανίδης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 24' στην εκτός έδρας νίκη των Βίρτσμπουργκερ Κίκερς επί των Κίκερς Στουτγκάρδης με 2-1 για την 3. Liga.

# Η Μπάγερν Μονάχου έφτασε τις 1.000 νίκες στην Bundesliga.