22η αγ.: Ντόρτμουντ και διαιτητής έφυγαν από το Λεβερκούζεν

Η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα από το Λεβερκούζεν, όπως συνηθίζει, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Ομπαμεγιάνγκ-Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ δεν το βάζει κάτω και όσο διατηρεί μαθηματικές ελπίδες θα συνεχίζει να κυνηγάει την Μπάγερν, παίρνοντας σβάρνα ακόμα και ομάδες κορυφής όπως η Λεβερκούζεν. Οι Βεστφαλοί ήταν αήττητοι από το 2007 στην "Μπάιαρενα" και η επιστροφή του ηγέτη τους, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, φρόντισε να διατηρήσει αυτό το σερί. Ο Γκαμπονέζος επιθετικός σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και με την νίκη 1-0 ολοκληρώθηκε μία εβδομάδα που άρχισε με νίκη 2-0 επί της Πόρτο για τη φάση των 32 του Europa League. Το παιχνίδι, πάντως, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και δη για το 1ο ημίχρονο, όπου η πρώτη μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κρίστιαν Πούλισιτς. Το 2ο ημίχρονο άρχισε με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στον αγωνιστικό χώρο αντί του Εμέρ Τοπράκ κι ενώ ο έτερος Έλληνας στόπερ του αγώνα, Σωκράτης Παπασταθόπουλος, αποδοκιμαζόταν διαρκώς από το κοινό κάθε φορά που άγγιζε την μπάλα.

Στο 64' ήρθε η ώρα να στραφούν αλλού τα βέλη του κοινού, αφού μετά από μία φάση όπου ο Στέφαν Κίσλινγκ ζήτησε φάουλ στο γήπεδο της Μπορούσια, ο διαιτητής δεν πείστηκε και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Ο Μάρκο Ρόις βρέθηκε σε καλή θέση, έβγαλε στον Ομπαμεγιάνγκ σε κενή εστία και αυτός σκόραρε για 21η φορά στο πρωτάθλημα, μειώνοντας στο γκολ την "ψαλίδα" από τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι. Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Ρόγκερ Σμιντ, διαμαρτυρήθηκε έντονα, ο διαιτητής τον απέβαλε, ο Σμιντ αρνήθηκε να αποχωρήσει κι εν τέλει αποχώρησε ο διαιτητής! Όταν οι ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Ο Παπασταθόπουλος έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού στο 77', αλλά η Ντόρτμουντ άντεξε, παρά τις ευκαιρίες του Χαβιέρ Ερνάντες.

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Γεβντάι ()57' Χίλμπερτ, Τα, Τοπράκ (46' Παπαδόπουλος), Γουεντέλ, Μεχμέντι, Κράμερ, Καμπλ (46' Ραμάλιο), Μπελαράμπι, Κίσλινγκ, Ερνάντες

Ντόρτμουντ (4-3-3): Μπίρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος (77' Σούμποτιτς), Χούμελς, Ντουρμ, Γκίντερ, Μπέντερ (68' Βάιγκλ), Λάιτνερ, Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ, Πούλισιτς (46' Ρόις)

Μπελχαντά-Σάλκε

Στον απόηχο της αλλαγής αθλητικού διευθυντή στο τέλος της σεζόν (ο Κρίστιαν Χάιντελ της Μάιντς διαδέχεται τον Χορστ Χελντ μετά από έξι χρόνια) και της εκτός έδρας ισοπαλία με τη Σαχτάρ για το Europa League, η Σάλκε έψαχνε έναν θετικό τρόπο για να κλείσει την εβδομάδα. Απέτυχε, αφού έμεινε στο 1-1 με τη Στουτγκάρδη στο Γκελζενκίρχεν και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις βαθμολογικές απώλειες των Χέρτα και Λεβερκούζεν, στη μάχη των θέσεων που οδηγούν στο Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Τσούπο Μότινγκ-Σάλκε

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα στο 14' με τον Γιουνές Μπελχαντά, με συνέπεια οι Σουηβοί να τα βρουν σκούρα, παρότι βρίσκονται σε φάση ανάκαμψης μετά από τον καταστροφικό hinrunde. Μία αμυντική αβλεψία στο 74ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Μάρτιν Χάρνικ να σκοράρει τρία λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Καϊσάρα, Ματίπ, Νόισταντερ, Κολάσινατς, Γκάις, Γκορέτσκα, Σεπφ, Μπελχαντά (85' Αόγκο), Τσούπο Μότινγκ (22' Σανέ), Χούντελααρ (71' Ντι Σάντο)

Στουτγκάρδη (4-1-4-1): Τίτον, Γκρόσκροϊτς, Σβάαμπ, Νίντερμαϊερ, Ινσούα, Ντιέ (71' Χάρνικ), Ρουπ, Ντιντάβι (62' Μάξιμ), Γκέντνερ, Κόστιτς, Βέρνερ (67' Κράβετς)

# Ο Κώστας Σταφυλίδης παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη της Άουγκσμπουργκ με 1-0 επί του Ανόβερο.