14η αγ.: Η Ντόρτμουντ δεν έκανε το δώρο στην Μπάγερν

Η Ντόρτμουντ διέλυσε (και) τη Στουτγκάρδη με πρωταγωνιστή τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ και συνεχίζει ακάθεκτη στη δεύτερη θέση. Μοιρασιά για Λεβερκούζεν και Σάλκε, απώλεια και για Βόλφσμπουργκ.

Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ έπιασε τον... μέσο όρο τερμάτων σε εντός έδρας αναμετρήσεις και με το 4-1 επί της Στουτγκάρδης, απέτρεψε τη στέψη της Μπάγερν ως πρωταθλήτρια χειμώνα από τόσο νωρίς. Η Μπορούσια παρατάχθηκε με πέντε αλλαγές σε σχέση με την ήττα από την Κράσνονταρ στη Ρωσία (επέστρεψε στην ενδεκάδα ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος) και μία εβδομάδα μετά από το "στραπάτσο" κόντρα στο Αμβούργο, αναζητούσε την εξιλέωση. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Γκονσάλο Κάστρο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 19' ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, με το 16ο τέρμα του στη Bundesliga, άφησε δύο γκολ πίσω του τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στη μάχη των σκόρερ.

Ρόις-Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη

Η χειρότερη άμυνα της κατηγορίας με 31 γκολ πριν από τη σέντρα στη Βεστφαλία δεν είχε κάτι να αντιπαραθέση. Εξάλλου, απέναντί της, η Ντόρτμουντ έχει το καλύτερο αήττητο σερί από τους αντιπάλους της στη Bundesliga (5 νίκες, 5 ισοπαλίες). Το γκολ του Ντάνιελ Ντιντάβι στο 40' δεν ανησύχησε τους γηπεδούχους, που έχασαν ευκαιρίες και εν τέλει ανέκτησαν τη διαφορά δύο τερμάτων από το αυτογκόλ του Γκέοργκ Νίντερμαϊερ στο 65'. Ο ρυθμός έπεσε, οι αλλαγές δεν επηρέασαν τον αγώνα και στις καθυστερήσεις ο Ομπαμεγιάνγκ έγραψε το τελικό 4-1 και ξεπέρασε την περσινή επίδοσή του στα γκολ.

Ντόρτμουντ (4-3-3): Μπίρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Μπέντερ, Σμέλτσερ, Κάστρο, Γιντογάν (89' Ράμος), Καγκάβα (60' Βάιγκλ), Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ, Ρόις (80' Χούμελς)

Στουτγκάρδη (4-2-3-1): Τίτον, Σβάαμπ, Μπάουμγκαρτλ, Νίντερμαϊερ, Ινσούα, Ρουπ (86' Βάνιτσεκ), Γκέντνερ, Μάξιμ (70' Κρουζ), Ντιντάβι, Κόστιτς, Βέρνερ (82' Τάστσι)

Χακάν-Χέβεντες-Σάλκε-Λεβερκούζεν

Λεβερκούζεν και Σάλκε έριζαν για μία θέση στην τετράδα του Champions League στο πέρας της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Η αναμέτρηση της "Μπάιαρενα" ολοκληρώθηκε δίχως νικητή και το 1-1 εν πολλοίς απονέμει δικαιοσύνη. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο, αλλά δημιούργησαν μόλις δύο καλές ευκαιρίες, με τον Καρίμ Μπελαράμπι, στο 1ο ημίχρονο, όπου οι "βασιλικοί μπλε" περίμεναν στο γήπεδό τους και έπαιζαν με αντεπιθέσεις.

Τσούπο Μότινγκ-Λεβερκούζεν-Σάλκε

Όταν πίεσαν λίγο παραπάνω, ήρθε η φάση του 50ού λεπτού, όταν ο Λέον Γκορέτσκα "τρύπησε" την άμυνα των γηπεδούχων (από την οποία απουσίαζε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος που έμεινε στον πάγκο) και ο Ερίξ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν επικίνδυνοι στην κόντρα, με τον Ρόγκερ Σμιντ να ρίχνει στη μάχη τον Στέφαν Κίσλινγκ για την 300ή συμμετοχή του στη Bundesliga. Ο Γερμανός φορ δεν κατάφερε να βοηθήσει άμεσα, ωστόσο στο 85ο λεπτό πανηγύρισε κι αυτός το αυτογκόλ του Σάσα Ρίτερ σε προσπάθεια του Χαβιέρ Ερνάντες και διώξιμο του Ραλφ Φάρμαν.

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Ντονάτι, Τα, Τοπράκ, Μπένις (69' Γουεντέλ), Μπελαράμπι, Κράμερ, Καμπλ, Χακάν (46' Μπραντ), Ερνάντες, Μεχμέντι (57' Κίσλινγκ)

Σάλκε (4-4-2): Φάρμαν, Ρίτερ, Χέβεντες, Ματίπ, Αόγκο, Σανέ, Γκορέτσκα (78' Κολάσινατς), Χιέμπιεργκ (83' Νόισταντερ), Τσούπο Μότινγκ, Χούντελααρ, Μέγερ (88' Ντι Σάντο)

Ντοστ-Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Άουγκσμπουργκ και απέτυχε να ξεφύγει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, σε μία αγωνιστική που έχασαν βαθμούς όλες οι άμεσες ανταγωνίστριες ομάδες. Το παιχνίδι έμεινε στο 0-0, απόρροια των ελάχιστων μεγάλων φάσεων στην αναμέτρηση, η πλειονότητα των οποίων αφορούσαν στους "λύκους". Ο Μαξιμίλιαν Άρνολντ και ο Νάλντο απείλησαν περισσότερο για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο Μάρβιν Χιτς δήλωσε "παρών" όποτε χρειάστηκε.

Έσβαϊν-Σάφερ-Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ

Στον αντίποδα, η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Μάρκους Βάιντσιρ (ο οποίος κράτησε τον Κώστα Σταφυλίδη στον πάγκο) προήλθε από τον αρχηγό της, Πάουλ Φερχάεγκ, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον έτερο Ελβετό τερματοφύλακα, Ντιέγκο Μπενάλιο. Ο Ντίτερ Χέκινγκ άλλαξε και τους δύο επιθετικούς του (Μπας Ντοστ, Μαξ Κρούζε), κράτησε τον Νίκλας Μπέντνερ στον πάγκο, έχασε τον Ντάντε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα του έδινε τη νίκη.

Άουγκσμπουργκ (4-1-4-1): Χιτς, Φερχάεγκ, Κάλσεν Μπράκερ, Κλάβαν, Μαξ, Μπάιερ, Έσβαϊν (90+1' Τροχόβσκι), Κορ (86' Μόραβεκ), Κου (75' Τζι), Καϊουμπί, Μπομπαντίγια

Βόλφσμπουργκ (4-4-2): Μπενάλιο, Τρας, Νάλντο, Ντάντε, Σάφερ, Βιεϊρίνια (88' Γιουνγκ), Γκιλαβογκί, Άρνολντ, Σίρλε, Ντοστ (64' Καλιτζιούρι), Κρούζε (87' Κλόζε)