11η αγ.: Στο "κόλπο" η Ντόρτμουντ, απώλεια για Σάλκε

Η Ντόρτμουντ επέστρεψε στη μάχη του τίτλου απέναντι στην... τρωτή Μπάγερν, ενώ η Σάλκε πέταξε δύο βαθμούς μέσα στο Γκελζενκίρχεν.

Ομπαμεγιάνγκ-Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ πέρασε με επιτυχία από τη Βρέμη και το 3-1 επί της Βέρντερ την επαναφέρει στη μάχη του τίτλου, μετά από το "στραβοπάτημα" της Μπάγερν την Παρασκευή. Η ομάδα της Βεστφαλίας ήταν ανώτερη από τα πρώτα λεπτά, βρήκε το γκολ από τον Μάρκο Ρόις που επανήλθε στην ενδεκάδα και δημιούργησε μερικές ευκαιρίες ακόμα. Η Βέρντερ άργησε να... αφυπνιστεί και όταν το έκανε, ισοφάρισε με τον Άντον Ούτζα στο 32'.

Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια, όμως, πρόλαβε να σκοράρει ξανά πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου με τον Χενρίχ Μεχιταριάν και πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα. Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος δεν είχε πολύ δουλειά, σε αντίθεση με τον Φέλιξ Βίντβαλντ στο αντίπαλο τέρμα. Στο 72', ο Ρόις έκανε δύο τα τέρματά του και λίγο αργότερα ο Τούχελ προχώρησε και στις τρεις αλλαγές, ξεκουράζοντας τον σκόρερ, τον Ιλκάι Γιντογάν και τον Τζου Χο Παρκ.

Βέρντερ (5-4-1): Βίντβαλντ, Μπάρτελς (83' Πισάρο), Γκέμπρε Σελασιέ, Γκάλβεθ, Βέστεργκααρντ, Στέμπεργκ, Φριτς (82' Φρέντε), Μπάργκφρεντε, Γιουνούζοβιτς, Γκρίλιτς (77' Λορέντζεν), Ούτζα

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Παρκ (76' Σμέλτσερ), Γιντογάν (85' Πίστσεκ), Βάιγκλ, Μεχιταριάν, Καγκάβα, Ρόις (77' Κάστρο), Ομπαμεγιάνγκ

Σάλκε-Ίνγκολσταντ

Η ντεφορμέ Σάλκε πέταξε κι άλλους βαθμούς στο πρωτάθλημα και θέτει σε κίνδυνο την τρίτη θέση που κατέχει και η οποία οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League. Η αντίπαλος του Αστέρα Τρίπολης στο Europa League αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ίνγκολσταντ και μάλιστα βρέθηκε κοντά στην ήττα, μέχρι να ισοφαρίσει στο 77' ο Λιρόι Σανέ. Οι "νεοφώτιστοι" προηγήθηκαν με τον Τομπίας Λέφελς στο 39ο λεπτό και δεν απειλήθηκαν στο 1ο ημίχρονο, με συνέπεια να ακουστούν αποδοκιμασίες από τις εξέδρες για τους γηπεδούχους.

Η κατοχή μπάλας δεν βοηθούσε τους "μπλε", που δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα μιας ομάδας που βρέθηκε μπροστά στο σκορ σε 1ο ημίχρονο της Bundesliga για πρώτη φορά στην ιστορία της. Οι ανυπόμονοι φίλαθλοι των "βασιλικών μπλε" είχαν αρχίσει να αποχωρούν απογοητευμένοι από το γήπεδο όταν ο Σανέ ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε έναν βαθμό για την ομάδα του.

Σάλκε (4-4-2): Φάρμαν, Καϊσάρα, Χέβεντες, Ματίπ, Αόγκο, Σανέ, Γκορέτσκα (68' Χιέιμπιεργκ), Κολάσινατς (46' Τσούπο Μότινγκ), Μέγερ, Ντι Σάντο, Χούντελααρ

Ίνγκολσταντ (4-3-3): Εζτσάν, Λέφελς, Ματίπ, Χίμπνερ, Ζούτνερ, Κρίστιανσεν, Μπρεζερί, Γκρος, Χάρτμαν (73' Μπάουερ), Κατσούνγκα (56' Χίντερζεερ), Λέκι (79' Μοράλες)

Wolfsburg's Danish forward Nicklas Bendtner (L) runs after scoring during the German first division Bundesliga football match Wolfsburg vs Leverkusen in Wolfsburg on October 31, 2015.
AFP PHOTO / TOBIAS SCHWARZ

RESTRICTIONS: DURING MATCH TIME: DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE TO 15 PICTURES PER MATCH AND FORBIDS IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO.
== RESTRICTED TO EDITORIAL USE ==
FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050.        (Photo credit should read TOBIAS SCHWARZ/AFP/Getty Images)
Μπέντνερ-Βόλφσμπουργκ AFP/GETTY IMAGES

Με την... αναμενόμενη ήττα από την Μπάγερν Μονάχου να μην, αλλάζει τα δεδομένα, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 2-1 της Λεβερκούζεν με τη βοήθεια της διαιτησίας και πέρασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας τέσσερις βαθμούς πιο πίσω την αντίπαλό της στη μάχη του Champions League. "Πέτρα του σκανδάλου" ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος αγωνίστηκε για ακόμα μία φορά ως εξτρέμ και δημιούργησε το πρώτο γκολ του αγώνα, του Νίκλας Μπέντνερ στο 34', αρχίζοντας τη φάση από θέση οφσάιντ που δεν καταλογίστηκε.

WOLFSBURG, GERMANY - OCTOBER 31:  Chicharito of Leverkusen celebrates after scoring his team's first goal during the Bundesliga match between VfL Wolfsburg and Bayer Leverkusen at Volkswagen Arena on October 31, 2015 in Wolfsburg, Germany.  (Photo by Ronny Hartmann/Bongarts/Getty Images)
Ερνάντες-Λεβερκούζεν BONGARTS/GETTY IMAGES

Η απάντηση ήταν άμεση, με τον Χαβιέρ Ερνάντες να φτάνει τα έξι γκολ στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες ανά διαστήματα και μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη εάν σκόραραν μία φορά. Αυτό συνέβη ένα λεπτό μετά από την έξοδο του Κυριάκου Παπαδόπουλου από τον αγώνα, στο 77', με μία αλλαγή των γηπεδούχων, τον Γιούλιαν Ντράξλερ που συνεχίζει την... αποζημίωση των "λύκων" για την καλοκαιρινή μεταγραφή, την πιο ακριβή στην ιστορία τους.

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Μπενάλιο, Γιουνγκ, Νάλντο, Κλόζε, Ροντρίγκες, Άρνολντ (73' Άρνολντ), Γκουστάβο, Βιεϊρίνια (61' Γκιλαβογκί), Σίρλε, Καλιτζιούρι, Μπέντνερ (74' Ντοστ)

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Ντονάτι, Τα, Παπαδόπουλος (76' Τοπράκ), Γουεντέλ, Κράμερ, Καμπλ, Μπελαράμπι, Χακάν (72' Μπραντ), Μεχμέντι, Ερνάντες (81' Κίσλινγκ)

# Ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε εκτός αποστολής στο συναρπαστικό παιχνίδι της Άουγκσμπουργκ με τη Μάιντς. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ με τον Γιοσινόρι Μούτο, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση, αλλά ο Ιάπωνας επιθετικός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

# Ο Αλέξανδρος Καρτάλης πέρασε αλλαγή στο 60' στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 της Άλεν με τους Βίρτσμπουργκερ Κίκερς. για την 3. Liga.