13η αγ.: Πάρτι Μπάγερν και με Σάλκε, καταιγισμός Βόλφσμπουργκ και Ερνάντες

Η Μπάγερν πέρασε σαν σίφουνας από τη "Φέλτινς Αρένα" της Σάλκε και ετοιμάζεται για το παιχνίδι της Τρίτης με τον Ολυμπιακό. Βόλφσμπουργκ και Λεβερκούζεν συνέχισαν με νίκες στις προσπάθειες που κάνουν για επανεμφάνιση στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Ούτε η Σάλκε κατάφερε να σταματήσει την ορμητική Μπάγερν η οποία οδεύει στην κατάκτηση ακόμα ενός πρωταθλήματος. Το 3-1 στο Γκελζενκίρχεν για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήρθε αρκετά άνετα, παρότι τα νικητήρια τέρματα σημειώθηκαν στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα. Ο Ντάβιντ Αλάμπα με σουτ που κόντραρε έβαλε μπροστά στο σκορ τους Βαυαρούς από το 9ο λεπτό, ωστόσο μία από τις σπάνιες καλές στιγμές των γηπεδούχων έφερε την ισοφάριση του Μαξ Μέγερ στο 17'.

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε θέση ισχύος παρά την ισοφάριση και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 59'. Η "λύτρωση" ήρθε δέκα λεπτά αργότερα από τον Χάβι Μαρτίνεθ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Άριεν Ρόμπεν και σκόραρε για πρώτη φορά από το 2013. Στα τελευταία λεπτά ο Έριξ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να "κλέψει" έναν βαθμό και τιμωρήθηκε από τον Τόμας Μίλερ στις καθυστερήσεις.

Σάλκε (5-4-1): Φάρμαν, Ρίτερ, Ματίπ, Χέβεντες, Νόισταντερ (75' Ντι Σάντο), Αόγκο, Σανέ, Γκορέτσκα, Χιέιμπιεργκ, Μέγερ (87' Ρέζε), Χούντελααρ (70' Τσόυπο Μότινγκ)

Μπάγερν (4-1-4-1): Νόιερ, Λαμ,  Μαρτίνεθ, Μπενατιά (70' Μπόατενγκ), Αλάμπα (83' Ραφίνια), Αλόνσο, Ρόμπεν (88' Κίμιχ), Μίλερ, Βιδάλ, Κόστα, Λεβαντόβσκι

Η Βόλφσμπουργκ άφησε πίσω τις δύο απανωτές εκτός έδρες ήττες με 2-0 από Παρί Σεν Ζερμέν και Μάιντς σε Ευρώπη και Γερμανία και με την επανέναρξη του πρωταθλήματος πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης με 6-0 επί της Βέρντερ. Οι "λύκοι" ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο. Αρχικά, ο Αλεχάντρο Γκάλβεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 1-0 στο 11' και λίγο πριν από την ανάπαυλα ο Μαξ Κρούζε διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να αντιδράσουν στο 2ο ημίχρονο, παρά την αντικατάσταση του Ζλάτκο Γιουνούζοβιτς με τον Κλαούντιο Πισάρο. Ο βετεράνος Περουβιανός έψαχνε ακόμα δύο γκολ για να φτάσει στην 6η θέση του πίνακα των αρχισκόρερ της Bundesliga τον Στέφαν Κουντς με 179 γκολ, αλλά δεν κατάφερε να βρει κάποιο. Αντιθέτως, σκόρερ στον αγώνα χρίστηκε και ο Βιεϊρίνια για τη Βόλφσμπουργκ στο 56', με συνέπεια να "κλειδώσει" τη νίκη. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ζοσουά Γκιλαβογκί που πήρε τη θέση του τραυματία Λουίζ Γκουστάβο, ο Μπας Ντοστ με πέναλτι και ο Κρούζε με το δεύτερο τέρμα του διαμόρφωσαν το τελικό 6-0.

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Μπενάλιο, Τρας, Νάλντο, Ντάντε, Σάφερ, Άρνολντ, Γκουστάβο (34' Γκιλαβογκί), Βιεϊρίνια (65' Σίρλε), Κρούζε, Καλιτζιούρι (76' Αζαουί), Ντοστ

Βέρντερ (4-1-4-1): Βίντβαλντ, Τσάντερ (70' Κρόος), Γκάλβεθ, Βέστεργκααρντ, Σ. Γκαρσία (67' Στέμπεργκ), Μπάργκφρεντε, Μπάρτελς, Φριτς, Γκρίλιτς, Γιουνούζοβιτς (46' Πισάρο), Ούτζα

Ο Χαβιέρ Ερνάντες πετούσε... φωτιές για ακόμα ένα παιχνίδι και η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε με 2-1 της Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη, σημειώνοντας την πρώτη νίκη μετά από έναν μήνα, στην προσπάθεια ανόδου στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Ο Μεξικανός επιθετικός σκόραρε δις στα πρώτα 40 λεπτά της αναμέτρησης (το δεύτερο γκολ ήταν οφσάιντ) και έφτασε τα 10 στους επτά τελευταίους αγώνες της ομάδας του σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν ελάχιστες ευκαιρίες και σε μία εξ αυτών στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου, ο Σλόμπονταν Μεντόγεβιτς μείωσε σε 2-1 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του Άρμιν Φε, ωστόσο η προσγείωση ήρθε στο 72ο λεπτό, όταν ο Χακάν Τσαλχάνογλου σημείωσε το τρίτο γκολ των φιλοξενουμένων και τους έδωσε τη νίκη, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον τιμωρημένο Κυριάκο Παπαδόπουλο (είχε δεχθεί κόκκινη κάρτα την προηγούμενη αγωνιστική).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (4-4-1-1): Χραντέτσκι, Χασέμπε (77' Βάλντσμιντ), Σαμπράνο, Αμπραάμ, Οτσπίκα, Άιγκνερ, Μεντόγεβιτς, Στεντέρα, Ιγκνιόβσκι (65' Γκέρετσγκιχερ), Μάιερ, Καστενιό (22' Τσάντλερ)

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Ντονάτι, Τα, Τοπράκ, Γουέντελ, Κράμερ, Καμπλ, Μπελαράμπι (89' Ραμάλιο), Μεχμέντι, Χακάν (80' Γιουρτσένκο), Ερνάντες (62' Κίσλινγκ)

# Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των τρομοκρατικών επιθέσεων στο Παρίσι κρατήθηκε στα γερμανικά γήπεδα.

# Το Στουτγκάρδη - Άουγκσμπουργκ άρχισε με 15 λεπτά καθυστέρηση, αφού οι αυξημένοι έλεγχοι για την είσοδο στο στάδιο κράτησαν αρκετό κόσμο εκτός θυρών στην προγραμματισμένη ώρα της σέντρας.

# Ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε εκτός αποστολής στην εντυπωσιακή νίκη της ουραγού με 4-0 επί των Σουηβών.

# Ο Δημήτρης Διαμαντάκος αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα της Καρλσρούης από την Ζάντχαουζεν με 3-1 για τη Zweiteliga.

# Ο Αλέξανδρος Καρτάλης αγωνίστηκε για 81 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα της Άλεν από τις ρεζέρβες της Μάιντς με 1-0 για την 3. Liga.