Ντόρτμουντ - Σάλκε 3-2

Το φανταστικό ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ βρήκε νικήτρια την Ντόρτμουντ με 3-2 επί της Σάλκε και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να πραγματοποιεί δύο μοιραία λάθη.

Καγκάβα-Ντόρτμουντ

Το 149ο RevierDerby είχε δράση, θέαμα, πέντε γκολ και βρήκε νικήτρια την Ντόρτμουντ με 3-2 έναντι της Σάλκε, με συνέπεια να ξεφύγει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga μετά από 12 αγωνιστικές.

Ο Τόμας Τούχελ επέμεινε στα σημαντικά παιχνίδια να χρησιμοποιεί τον νεαρό αμυντικό μέσο Γιούλιαν Βάιγκλ στα χαφ, ενώ η απουσία του Μάρκο Ρόις καλύφθηκε από τον φορμαρισμένο φέτος Γκονσάλο Κάστρο.

Ο Αντρέ Μπράιτενραϊτερ χρησιμοποίησε τον αριστερό μπακ Σέαντ Κολάσινατς στον άξονα και μάλιστα της μεσαίας γραμμής, για να ενισχύσει την αμυντική λειτουργία, έχοντας (εδώ και καιρό) έναν αμυντικό χαφ στα στόπερ (Ρόμαν Νόισταντερ).

Γιντογάν-Χούντελααρ-Σάλκε-Ντόρτμουντ

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς ουσία, με την Ντόρτμουντ να έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι παίκτες της να παίρνουν τις χειρότερες επιλογές όταν βρίσκονταν στο γήπεδο της Σάλκε, με συνέπεια να μην δημιουργούνται ευκαιρίες.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο 30ό λεπτό, σε σέντρα από δεξιά του Ματίας Γκίντερ, ο Σίντζι Καγκάβα πήδηξε πιο ψηλά από όλους και άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά κράτησε η χαρά των Βεστφαλών, αφού διαδοχικά λάθη των Ματς Χούμελς και Σωκράτη Παπασταθόπουλου σε κόντρα της Σάλκε έφεραν την ισοφάριση του Κλάας Γιαν Χούντελααρ.

Χούντελααρ-Σάλκε-Ντόρτμουντ

Το μομέντουμ παρέμεινε για τους γηπεδούχους και τον Γκίντερ, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση. Μετά από μία καλή κεφαλιά που πέρασε άουτ, δεν λάθεψε στο 45ο λεπτό και ανέκτησε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ βρήκε το 14ο τέρμα του στο πρωτάθλημα και το 71ο της Ντόρτμουντ σε όλες τις διοργανώσεις, δείχνοντας ότι το παιχνίδι είχε κριθεί από νωρίς.

Η Σάλκε δεν έδειχνε τρόπο να απειλήσει και η είσοδος των Πιερ Εμίλ Χιέιμπιεργκ και Έρικ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ βοήθησαν στην καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Η Μπορούσια περιορίστηκε σε αντεπιθέσεις, ωστόσο σε μία τέτοια των φιλοξενουμένων, ο Παπασταθόπουλος έκανε και δεύτερο μοιραίο λάθος, με τον Χούντελααρ να μειώνει σε 3-2 στο 71' και να βάζει... φωτιά σε 72.000 φιλάθλους.

Ματίπ-Μεχιταριάν-Ντόρτμουντ-Σάλκε

Η Σάλκε πίεσε, έχασε ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης που θα στερούσε αδίκως το "τρίποντο" στο πρώτο ντέρμπι του Τούχελ στον πάγκο της Ντόρτμουντ.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γιντογάν, Βάιγκλ, Κάστρο (86' Μπέντερ), Καγκάβα, Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ (94' Ράμος)

Σάλκε (4-4-2): Φάρμαν, Καϊσάρα, Νόισταντερ (89' Νόισταντερ), Ματίπ, Αόγκο, Σανέ, Γκορέτσκα, Κολάσινατς, Μέγερ (56' Τσούπο Μότινγκ), Ντι Σάντο (69' Χιέιμπιεργκ), Χούντελααρ

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015

21:30 Ανόβερο - Χέρτα 1-3

(70' πέν. Κιγιοτάκε - 33', 60', 87' πέν. Καλού)

Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

16:30 Μπάγερν - Στουτγκάρδη 4-0

(11' Ρόμπεν, 18' Κόστα, 37' Λεβαντόβσκι, 40' Μίλερ)

16:30 Ντόρτμουντ - Σάλκε 3-2

(30' Καγκάβα, 43' Γκίντερ, 47' Ομπαμεγιάνγκ - 33', 71' Χούντελααρ)

18:30 Άουγκσμπουργκ - Βέρντερ 1-2

(90+1' πέν. Φερχάεγκ - 58' Πισάρο, 69' Μπάρτελς)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Άουγκσμπουργκ (4-2-3-1): Χιτς, Φερχάεγκ, Κάλσεν Μπράκερ, Κλάβαν, Μαξ, Κορ (55' Μόραβεκ), Μπάιερ, Μπομπαντίγια, Κου (64' Έσβαϊν), Καϊουμπί, Τζι (75' Βέρνερ)

Βέρντερ (4-1-4-1): Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελασιέ (81' Λουκίμια), Γκάλβεθ, Βέστεργκααρντ, Σ. Γκαρσία, Μπάργκφρεντε, Μπάρτελς, Γιουνούζοβιτς, Ου. Γκαρσία, Εζτουναλί (64' Κρόος), Ούτζα (46' Πισάρο)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Bundesliga 2015-2016

Το live

16:18
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ μεταξύ Ντόρτμουντ και Σάλκε, μιας αναμέτρησης με τριπλό ελληνικό ενδιαφέρον.
16:19
Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίζεται στην Ντόρτμουντ με επιτυχία τα τελευταία δύο χρόνια και ετοιμάζεται κι αυτός για το μεγάλο ντέρμπι της περιοχής
16:19
Οι Βεστφαλοί αποτελούν και την προσεχή αντίπαλο του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, μετά από το 1-1 της Τούμπας στην πρεμιέρα. Μία αναμέτρηση που θα κρίνει και το μέλλον του "δικεφάλου του βορρά" στη διοργάνωση
16:20
Επιπλέον, οι "βασιλικοί μπλε" αποτελούν την τελευταία αντίπαλο του Αστέρα Τρίπολης στην ίδια διοργάνωση, έχοντας ηττηθεί 4-0 στο Γκελζενκίρχεν, στον αγώνα του 1ου γύρου
16:21
Περίπου 3.000 φίλοι της Σάλκε παρευρέθηκαν στην τελευταία προπόνηση του συλλόγου πριν από το ντέρμπι, καταδεικνύοντας τη σημασία του
16:22
Το 'κίτρινο τείχος" έχει γεμίσει και περιμένει τις δύο ομάδες (βασικά τη μία...)
16:23

16:24
Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γιντογάν, Βάιγκλ, Κάστρο, Καγκάβα, Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ

Σάλκε (4-4-2): Φάρμαν, Καϊσάρα, Νόισταντερ, Ματίπ, Αόγκο, Σανέ, Γκορέτσκα, Κολάσινατς, Μέγερ, Ντι Σάντο, Χούντελααρ
16:26
Ο Τόμας Τούχελ επιμένει στα σημαντικά παιχνίδια να χρησιμοποιεί τον νεαρό αμυντικό μέσο Γιούλιαν Βάιγκλ στα χαφ, ενώ η απουσία του Μάρκο Ρόις καλύπτεται από τον φορμαρισμένο φέτος Γκονσάλο Κάστρο. Ο Παπασταθόπουλος πάντα βασικός στα στόπερ.
16:28
Ο Αντρέ Μπράιτενραϊτερ χρησιμοποιεί τον αριστερό μπακ Σέαντ Κολάσινατς στον άξονα και μάλιστα της μεσαίας γραμμής, για να ενισχύσει την αμυντική λειτουργία, έχοντας (εδώ και καιρό) έναν αμυντικό χαφ στα στόπερ (Ρόμαν Νόισταντερ). Από εκεί και πέρα, ο Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ έχει χάσει τη θέση του στο βασικό σχήμα από τον Φράνκι ντι Σάντο
16:29
Ένα τεράστιο σεντόνι της Ντόρτμουντ, σε στιλ Champions League, καλύπτει τη σέντρα καθώς οι ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, με παιδάκια που κρατούν μπαλόνια στα χρώματα των δύο ομάδων. Γιορτή του ποδοσφαίρου...
16:30
Το 149ο επίσημο RevierDerby είναι σχεδόν έτοιμο να ξεκινήσει
16:30
Σέντρα στον αγώνα
16:42
Οι περίπου 72.000 θεατές παρακολουθούν ένα παιχνίδι υπεροχής των γηπεδούχων, αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση, αφού οι φιλοξενούμενοι αμύνονται με όλους τους παίκτες και κοντά στην περιοχή, αποτρέποντας τους κινδύνους
16:48

16:50
Στατιστικό: Στο προηγούμενο παιχνίδι των δύο ομάδων, η Ντόρτμουντ νίκησε με 3-0 έχοντας 30 σουτ έναντι 4 της Σάλκε. Προς το παρόν, η μορφή του αγώνα είναι ίδια πλην των τελικών προσπαθειών
16:54
21ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ από δεξιά για τη Σάλκε, ο Σανέ δεν προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στην κενή εστία, με τη σέντρα να περνάει μπροστά από όλους τους παίκτες
16:58
Η προσέλευση των φιλάθλων στο γήπεδο
16:59

17:00

17:01
30ό λεπτό: ΓΚΟΛ η Ντόρτμουντ! Όμορφη ομαδική προσπάθεια, μετά από 1-2 ο Γκίντερ βγαίνει αμαρκάριστος στην περιοχή, κάνει σέντρα και ο Καγκάβα πηδάει ψηλότερα και νικάει τον Φάρμαν με κεφαλιά
17:04
33ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Σάλκε! Ο Χούμελς κάνει λάθος πάσα, ο Σανέ εφορμά στην περιοχή, ο Παπασταθόπουλος κάνει λάθος στο μαρκάρισμα και ο Γερμανός δίνει πάσα σε κενή εστία στον Χούντελααρ
17:06
35ο λεπτό: Ο Γιντογάν επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής, δίπλα στο δοκάρι του Φάρμαν
17:11
38ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για την Ντόρτμουντ, με την κεφαλιά του Γκίντερ, η μπάλα άουτ
17:13
43ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Ντόρτμουντ: Κόρνερ από αριστερά, ο Γκίντερ πιάνει την κεφαλιά και σημειώνει το γκολ που δικαιούτο
17:17
45ο λεπτό: Ο Σανέ από αριστερά, βγάζει τη συρτή μπαλιά στο ύψος του πέναλτι, ο Ντι Σάντο στριφογυρίζει και πιάνει ένα τακουνάκι, η μπάλα άουτ
17:17
Ημίχρονο στη συνάντηση
17:32
Σέντρα στο 2ο ημίχρονο
17:35
47ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Ντόρτμουντ. Ο πιο φορμαρισμένος ποδοσφαιριστής του κόσμου, ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, δέχεται την κάθετη του Κάστρο στην αντεπίθεση και πλασάρει για το 3-1
17:36
Στατιστικό: Ο Γκαμπονέζος επιθετικός πιάνει τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Bundesliga με 14 γκολ, σημειώνοντας το 71ο της Μπορούσια σε όλες τις φετινές διοργανώσεις
17:41
54ο λεπτό: Σέντρα από δεξιά στην αντεπίθεση, ο Μεχιταριάν μόνος πλασάρει, αλλά ο Φάρμαν σταματάει με το κορμί του ένα βέβαιο γκολ
17:42
55ο λεπτό: Αλλαγή για τη Σάλκε, ο Τσούπο Μότινγκ στη θέση του Μέγερ
17:57
Χωρίς δράση τα τελευταία λεπτά, με τη Σάλκε να έχει την κατοχή και την Ντόρτμουντ να αρκείτια σε αντεπιθέσεις
17:57
68ο λεπτό: Αλλαγή για τη Σάλκε, ο Χιέιμπιεργκ στη θέση του Κολάσινατς
17:59
71ο λεπτό: ΓΚΟλ η Σάλκε! Κόντρα για τη Σάλκε, σέντρα από δεξιά, νέο λάθος του Παπασταθόπουλου και ο Χούντελααρ ανενόχλητος μειώνει από κοντά
18:07
80ό λεπτό: Δοκάρι η Σάλκε! Σουτ του Χιέιμπιεργκ με το κουντεπιέ, ο Μπίρκι αποκρούει, η μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ
18:09
82ο λεπτό: Μακρινό διαγώνιο σουτ του Τσούπο Μότινγκ, κόντρα και κόρνερ
18:13
86ο λεπτό: Πρώτη αλλαγή για Ντόρτμουντ, με τον Κάστρο να δίνει τη θέση του στον Μπέντερ
18:17
89ο λεπτό: Μαρκάρισμα του νεοεισελθώντα Πλάτε στον Βάιγκλ από πίσω, μερική σύρραξη από τους παίκτες
18:19
92ο λεπτό: Ο Γκίντερ βγάζει τον Γιντογάν σε θέση τετ α τετ, αυτός πλασάρει τον Φάρμαν, αλλά ο Πλάτε διώχνει σε κενή εστία