Ποιό ντέρμπι κορυφής; Έκανε πλάκα η Μπάγερν!

Η Λειψία πήγε στο Μόναχο ως η αποκάλυψη της φετινής Bundesliga αλλά τέθηκε νοκ-άουτ από το ημίχρονο, με την Μπάγερν να τη φιλοδωρεί με 3 γκολ και να ανεβαίνει κορυφή (video).

Ντέρμπι κορυφής ήταν μόνο μέχρι την... σέντρα!Η Μπάγερν παρουσιάστηκε αγριεμένη στην αναμέτρηση με την Λειψία για την 16η αγωνιστική της Bundesliga και πριν καλά-καλά το καταλάβουν οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τη "σεμνή τελετή" να λαμβάνει τέλος από το 45λεπτο και την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή με αέρα τριών πόντων.

Ο Τιάγκο Αλκάνταρα ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο για την νίκη στους Βαυαρούς στο 17' και οκτώ λεπτά αργότερα έβγαλε την ασίστ στον Τσάμπι Αλόνσο για το 2-0, ενώ στο 30'ο Φόρσμπεργκ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, βλέποντας απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνη προβολή από πίσω στον Λαμ.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 45' με εύστοχο πέναλτι, με τον Πολωνό αρχισκόρερ της Μπάγερν να μετράει ήδη 12 γκολ στη φετινή Bundesliga.

ΜΠΑΓΕΡΝ - ΛΕΙΨΙΑ 3-0