26η αγ.: Ο Παπαδόπουλος νίκησε την πρώην, ξέσπασε η Ντόρτμουντ (VIDEOS)

Η Λεβερκούζεν πήρε του Champions League με αντίπαλο τη Σάλκε, επικρατώντας 1-0 στο Γκελζενκίρχεν για την 26η αγωνιστική της Bundesliga και επιστρέφοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε 3-2 στο Ανόβερο και αφήνει πίσω της τον αποκλεισμό από τη Γιουβέντους.

Σάλκε και Λεβερκούζεν προέρχονταν από τιμητικούς αποκλεισμούς στη φάση των 16 του Champions League και διεκδικούν την 3η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους της νέας σεζόν. Η μεταξύ τους αναμέτρηση στο Γκελζενκίρχεν θα έλυνε πολλά ζητήματα για τον νικητή και δη εάν αυτός ήταν η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ. Όπερ και εγένετο, με το 1-0 να φέρνει τη Λεβερκούζεν στο +6 από την αντίπαλό της και σε θέση οδηγού ακόμα και στη μάχη με την Γκλάντμπαχ. Το παιχνίδι ήταν αντάξιο ενός ντέρμπι, με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Σε μία εξ αυτών στο 35ο λεπτό, ο Καρίμ Μπελαράμπι βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια αριστερά και από αρκετά πλάγια θέση, ωστόσο δεν δίστασε να σουτάρει ψηλά και να νικήσει τον Τίμον Βέλενροϊτερ.

Απέναντι στην ομάδα που τον δάνεισε στη Λεβερκούζεν, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν πρωταγωνιστής τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση (είχε κεφαλιά στο 14' που κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα), ωστόσο η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε στο 43' ήταν ενδεικτική των... προθέσεών του, με συνέπεια να αντικατασταθεί στο ημίχρονο. Το ίδιο συνέβη και με τον Χέουνγκ Μιν Σον και η είσοδος του Χακάν Τσαλχανόγλου "έδεσε" ακόμη περισσότερο τους φιλοξενούμενους, που έχασαν περισσότερες ευκαιρίες στο 2ο μέρος. Οι "βασιλικοί μπελ" διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Σάλκε (3-3-2-2): Βέλενροϊτερ, Αϊχάν, Ματίπ, Νάστασιτς, Μπαρνέτα, Νόισταντερ (64' Γκορέτσκα), Φουχς, Χέγκερ, Μέγερ (78' Φαρφάν), Σανέ (42' Μπόατενγκ), Χούντελααρ

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Χίλμπερτ, Παπαδόπουλος (46' Τοπράκ), Σπάχιτς, Γουέντελ, Μπραντ, Κάστρο, Ρόλφες, Σον (46' Χακάν), Μπελαράμπι, Κίσλινγκ (78' Μπέντερ)

Η Ντόρτμουντ άφησε πίσω της τον αποκλεισμό στο Champions League από τη Γιουβέντους και επικράτησε εκτός έδρας του Ανόβερο με 3-2, στην ύστατη προσπάθεια που κάνει, ώστε να επιστρέψει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του χρόνου. Παρά το επεισόδιο που είχε ο Ματς Χούμελς με τους φίλους των Βεστφαλών μετά από το 0-3 από τους "μπιανκονέρι" μεσοβδόμαδα, περίπου 10.000 φίλαθλοι της Μπορούσια ακολούθησαν την ομάδα και ξεχώρισαν ανάμεσα στους 49.000 θεατές του αγώνα. Ήταν κι αυτοί, μάλιστα, που πανηγύρισαν πρώτοι, όταν ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν νικήσει μόλις μία φορά στα 12 παιχνίδια που είχε αρχίσει βασικός ο αρχηγός τους, Λαρς Στιντλ, ωστόσο στη συγκεκριμένη αναμέτρηση αποδείχθηκε χρήσιμος, αφού ισοφάρισε σε 1-1 στο 31ο λεπτό και έδειξε τον τρόπο στους συμπαίκτες του.

Η Μπορούσια δεν είχε συγκρότηση στο παιχνίδι της και κινδύνεψε αρκετές φορές, μέχρι που στο 55' ο Λεονάρντο Μπιτενκούρτ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άλλαξε τα πάντα. Οι παίκτες του Ταϊφούν Κορκούτ αποδιοργανώθηκαν πλήρως και με δύο αντεπιθέσεις, η Ντόρτμουντ βρήκε δύο γκολ. Στο 57' ο Σίντζι Καγκάβα πήρε την μπαλιά από τον Μάρκο Ρόις (ο οποίος είχε ένα δοκάρι στα τελευταία λεπτά) για το 2-1 και 4 λεπτά αργότερα έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα με το εξωτερικό για τον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ από τις αρχές Φεβρουαρίου. Ο Στιντλ επιχείρησε να "χαλάσει" την κατάρα του, σκοράροντας με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ) δεν γινόταν να χάσει αυτό το ματς.

Αμβούργο (4-1-4-1): Τσίλερ, Σάκαϊ (85' Αντρεάσεν), Μαρσέλο, Φελίπε, Σουλτς (72' Αλμπορνός), Σανέ, Μπριάν (72' Πριμπ), Στιντλ, Κιγιοτάκε, Μπιτενκούρτ, Χοσέλου

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Κιρχ (58' Ντούντζιακ), Σούμποτιτς, Χούμελς, Παπασταθόπουλος, Κελ, Γιντογάν (72' Μπέντερ), Μπλαστσικόβσκι, Καγκάβα, Ροις (90' Ράμος), Ομπαμεγιάνγκ

Σε ρυθμούς twiter

# Ο Γιάννης Γκέλιος έμεινε εκτός αποστολής στην εκτός έδρας ήττα της Άουγκσμπουργκ από τη Φράιμπουργκμε 2-0.

# Ο Νίκος Ιωαννίδης αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εντός έδρας συντριβής της Ντόρτμουντ Β' από την Ντούισμπουργκ με 4-1, στην 3. Liga.