31η αγ.: Ο Στέφενς "πλήγωσε" τη Σάλκε, νίκησε η... άμυνα για τη Λεβερκούζεν

Η Σάλκε γνώρισε την ήττα με κατεβασμένα χέρια στη Στουτγκάρδη από τον πρώην προπονητή της, Χουμπ Στέφενς, για την 31η αγωνιστική της Bundesliga. Με 4 γκολ αμυντικών, η Λεβερκούζεν νίκησε 4-1 τη Νυρεμβέργη.

Ο Χουμπ Στέφενς τέθηκε αντιμέτωπος με την ομάδα στην οποία έχει αναδειχθεί "προπονητής του αιώνα" και δεν δίστασε να την "πληγώσει", οδηγώντας την Στουτγκάρδη σε "σωτήρια" νίκη 3-1 επί της Σάλκε. Σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της φετινής σεζόν, οι Σουηβοί πήραν 3 ζωτικούς βαθμούς για την παραμονή τους στην κατηγορία, κάνοντας "πάρτι" απέναντι στο αμυντικό δίδυμο των Καάν Αϊχάν και Ζοέλ Ματίπ (ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έμεινε εκτός αποστολής).

Στο 23ο λεπτό, ο αμαρκάριστος Μάρτιν Χάρνικ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και στο 54' ο ξεχασμένος Κακάου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χάρνικ έκανε το 3-0 και "σκότωσε" κάθε ελπίδα ανάκαμψης της δεύτερης πιο φορμαρισμένης ομάδας στον 2ο γύρο. Ακόμα και το γκολ του Άνταμ Σάλαϊ δεν ήταν αρκετό για να δώσει το σύνθημα της αντεπίθεσης, αφού οι "βασιλικοί μπλε" βρέθηκαν σε κακή μέρα και παρέμειναν σε κοντινή απόσταση από τη Λεβερκούζεν.

Στουτγκάρδη (4-2-3-1): Ούλραϊχ, Σβάαμπ, Ρίντιγκερ, Νίντεμαϊερ, Σάκαϊ, Γκρούεσο (73' Ράους), Γκέντνερ, Τραορέ, Ντινταβί (77' Μάξιμ), Χάρνικ, Κακάου (89' Χαγκί)

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Χούγκλαντ, Αϊχάν, Ματίπ, Κολάσινατς (88' Σαντάνα), Μπόατενγκ, Νόισταντερ, Γκορέτσκα, Μέγερ (77' Ζανέ), Ομπάσι (56' Σάλαϊ), Χούντελααρ

Η Λεβερκούζεν ανέκτησε την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League μετά από την εκτός έδρας νίκη 4-1 επί της Νυρεμβέργης, για την 31η αγωνιστική της Bundesliga. Η ομάδα του Σάσα Λεβαντόφσκι ξαναβρίσκει τα πατήματά της και διατηρείται "ζωντανή" στη μάχη των πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Πρωταγωνιστής ένας... αμυντικός, ο Εμίρ Σπάχιτς, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα κόντρα στην ομάδα του Χέρτιαν Φέρμπεκ, η οποία παρέμεινε έναν βαθμό πάνω από την ουραγό Μπράουνσβαϊγκ και το μέλλον της προμηνύεται δυσοίωνο. Ο Βόσνιος στόπερ άνοιξε το σκορ στο 16', ωστόσο ο Μάρβιν Πλάτενχαρντ ισοφάρισε λίγο αργότερα για τους γηπεδούχους. Η Λεβερκούζεν ήταν εμφανώς ανώτερη και έχασε αρκετές ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ακόμα ένας αμυντικός, ο Σεμπαστιάν Μπένις, έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, που δεν απειλήθηκαν ιδιαιτέρως στη συνέχεια. Μία εκπληκτική κούρσα του Χέουνγκ Μιν Σον στο 80ό λεπτό έφερε σε θέση βολής τον Σπάχιτς σε μία αντεπίθεση και το 3-1 "καθάρισε" την υπόθεση νίκη για τη Λεβερκούζεν. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ένας... αμυντικός, ο Ρομπέρτο Χίλμπετ, λίγα λεπτά αργότερα. Ένας... Έλληνας αμυντικός, ο Κώστας Σταφυλίδης, ήταν ξανά εκτός αποστολής για τους νικητές.

Νυρεμβέργη (4-1-4-1): Σάφερ, Άνγκα, Σταρκ, Πόγκατετς, Πινόλα, Φραντς, Κιγιοτάκε (68' Τσόλακ), Μπάλιτς, Καμπάνια, Πλάτενχαρντ, Ντέρμιτς

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Ντονάτι, Τοπράκ, Σπάχιτς, Μπένις, Μπέντερ, Τζαν, Μπραντ (70' Χίλμπερτ), Κάστρο (70' Ρόλφες), Σον, Κίσλινγκ (90' Ντερντιγιόκ)

# Ο Κώστας Φορτούνης παρακολούθησε από τον πάγκο τη νίκη της Κάιζερσλαουτερν επί της Φρανκφούρτης με 3-2.

# Ο Γιάννης Αλεξίου αποβλήθηκε στην ήττα της Ίρντιγκεν με 3-0 από τη δεύτερη ομάδα της Λεβερκούζεν για τη Regionaliga.

# Ο Αλέξανδρος Τανίδης αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη της Χάιμστετεν επί της δεύτερης ομάδας της Γκρόιτερ Φιρτ με 4-2.

# Ο Γιάννης Γκέλιος κράτησε ανέπαφη την εστία του για λογαριασμό της δεύτερης ομάδας του Άουγκσμπουργκ με αντίπαλο την Μπούχμπαχ (0-0).

# Ο Άγγελος Οικονόμου δεν αγωνίστηκε διότι η δεύτερη ομάδα της Μπάγερν Μονάχου είχε ρεπό.

# Ο Χρήστος Αλμπάνης αγωνίστηκε για 90 λεπτά στη νίκη της δεύτερης ομάδας της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 1-0 επί της Χέσεν Κάσελ.

# Ο Αλέξανδρος Θεοδοσιάδης αγωνίστηκε για 65 λεπτά στη νίκη 2-0 των Κίκερς Όφενμπαχ επί της δεύτερης ομάδας της Φράιμπουργκ, για την οποία ήταν εκτός αποστολής ο Γιάννης Μυστακίδης.

# Ο Δημήτρης Παππάς μπήκε αλλαγή στο 84', στην εκτός έδρας ισοπαλία της Φέλμπερτ με την Βίντενμπρικ.

# Ο Ανδρέας Ελευθεριάδης αγωνίστηκε βασικός στη "λευκή" ισοπαλία της Βίλχελμσαβεν με την Άιντραχτ Νόρντερστεντ.

# Ο Γιώργος Μαχλελής αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα της Μπράουνσβαϊγκ ΙΙ από τη Βέρντερ Βρέμης ΙΙ.

# Οι Γιάννης Γιαννιώτας (Φορτούνα Ντίσελντορφ ΙΙ), Νίκο Ντόμπρος (Ίνγκολσταντ ΙΙ), Θ οδωρής Γανίτης (Βόλφσμπουργκ 2) και Βαγγέλης Σταθόγλου (Βικτόρια Βερολίνου) έμειναν εκτός αποστολής.