32η αγ.: Γκολ και πένθος για Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε 5-2 της Βέρντερ Βρέμης στην "Άλιαντς Αρένα" για την 32η αγωνιστική της Bundesliga, σε ένα παιχνίδι που συνοδεύτηκε από πένθος για τον χαμό του φίλου και πρώην συνεργάτη του Πεπ Γκουαρδιόλα, Τίτο Βιλανόβα. Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Σε κλίμα έντονης συγκινησιακής φόρτισης εξαιτίας του χαμού του Τίτο Βιλανόβα, ο φίλος του, Πεπ Γκουαρδιόλα, είδε την Μπάγερν να συντρίβει 5-2 τη Βέρντερ Βρέμης χάρη σε ξέσπασμα στο β' ημίχρονο. Οι Βαυαροί προέρχονταν από την ήττα στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ για το Champions League κι έψαχναν μία επιτυχία για να βρουν πάτημα για ψυχολογική τόνωση ενόψει επαναληπτικού. Η θλίψη στον πάγκο ήταν εμφανής για τον Γκουαρδιόλα, ο οποίος δεν πανηγύρισε τα γκολ της ομάδας του. Αρχικά, μάλιστα, δεν πανηγύρισε καθόλου, αφού οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα ίσια τους πρωταθλητές Γερμανίας και προηγήθηκαν δύο φορές με τους Τέοντορ Γκέμπρε Σελασιέ και Άαρον Χουντ. Το πρώτο γκολ του Φρανκ Ριμπερί μετά από ένα μήνα έφερε την προσωρινή ισοφάριση και το 1ο ημίχρονο έληξε με κατήφεια στο "στρατόπεδο" των γηπεδούχων.

Ο Κλαούντιο Πισάρο, σκόρερ 89 γκολ με τη φανέλα της Βέρντερ, αν και 35 χρονών βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Με γκολ στο 53' και στο 57' έφερε την ανατροπή και έφτασε τα 174 στην κατηγορία, πλησιάζοντας στα 3 τέρματα τους Ντίτερ Μίλερ και Κλάους Άλοφς που φιγουράρουν στην 7η θέση της κατάταξης όλων των εποχών. Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ και Άριεν Ρόμπεν έδωσαν διαστάσεις θριάμβου και στην εντός έδρας νίκη της Μπάγερν, μετά από το 7-0 του αγώνα στη Βρέμη.

Μπάγερν Μονάχου (4-2-3-1): Νόιερ, Βάιζερ (46' Λαμ), Μπόατενγκ, Ντάντε (73' Ρόμπεν), Αλάμπα (76' Κοντέντο), Μαρτίνεθ, Σβάινσταϊγκερ, Μίλερ, Γκέτσε, Ριμπερί, Πισάρο

Βέρντερ Βρέμης (4-1-3-2): Βολφ, Φριτς, Πρεντλ, Καλντιρόλα, Γκαρσία, Μπάργκφρεντε, Γκέμπρε Σελασιε, Γιουνούζοβιτς, Μακιαντί (55' Ιγκνιόφσκι), Ντι Σάντο (71' Ελία), Χουντ (83' Κρόος)

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, ένα αποτέλεσμα ουσιαστικά αρνητικό για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν δύο φορές και έχασαν τους βαθμούς της νίκης και τον Στέφαν Κίσλινγκ. Ο Γερμανός επιθετικός που μετράει 15 γκολ φέτος υπέστη μυικό τραυματισμό στο τέλος του αγώνα και αντικαταστάθηκε, υπό τον φόβο ότι θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Είχε προηγηθεί ένα καταπληκτικό 1ο ημίχρονο, με γκολ των Λαρς Μπέντερ και Γκονσάλο Κάστρο που έδωσαν δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του Σάσα Λεβαντόφσκι και ισάριθμες απαντήσεις των Όλιβερ Κιρχ και Μάρκο Ρόις. Ο τελευταίος, μάλιστα, διατήρησε την εξαιρετική φόρμα του και πλέον μετράει συμμετοχή σε 16 γκολ (10 γκολ, 6 ασίστ) στα τελευταία 10 παιχνίδια του. Η επέμβαση του Ρόμαν Βάιντενφελερ σε τετ α τετ με τον Γιούλιαν Μπραντ στο 2ο ημίχρονο και η αποχώρηση του Κίσλινγκ κράτησε το 2-2 μέχρι τέλους και διατήρησε έκθετη τη Λεβερκούζεν στην πίεση της Βόλφσμπουργκ για την 4η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League.

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Μπένις, Μπέντερ, Τζαν, Μπραντ (81' Εζτουναλί), Κάστρο (81' Ρόλφες), Σον, Κίσλινγκ (84' Ντερντιγιόκ)

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Γκρόσκροϊτς, Κιρχ, Σαχίν, Γιόγιτς (82' Χόφμαν), Ρόις, Μεχιταριάν (75' Ομπαμεγιάνγκ), Λεβαντόφσκι (90' Σίμπερ)

# Η Μπάγερν Μονάχου έχει δεχθεί 53 εντός έδρας γκολ απέναντι στη Βέρντερ στην Bundesliga, περισσότερα από κάθε άλλον αντίπαλο στην ιστορία.

# Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε για 90 λεπτά με την Ντόρτμουντ, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε εκτός αποστολής.

# Στέλιος Μαλεζάς και Γιάννης Γιαννιώτας παρακολούθησαν από τον πάγκο τη νίκη της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 4-0 επί της Άουε στην Zweiteliga.

# Ο Νίκος Ιωαννίδης αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα της Χάνζα Ρόστοκ από την Λειψία με 1-0.

# Ο Θανάσης Ράπτης έμεινε εκτός αποστολής στην ισοπαλία των Κίκερς Στουτγκάρδης με την Πρόισεν Μίνστερ.