1ος γύρος: Προκρίθηκαν Μπάγερν και Ντόρτμουντ

Μπάγερν και Ντόρτμουντ ξεπέρασαν τα εμπόδιά τους και προκρίθηκαν στο 2ο γύρο του DFB Pokal που θα διεξαχθεί το διήμερο 27-28 Οκτωβρίου.

Μπάγερν Βιδάλ

Ο Αρτούρο Βιδάλ σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπάγερν και η ομάδα του επικράτησε 3-1 της Νότινγκεν στο "Βιλντπαρκστάντιον" της Καρλσρούης, αποκτώντας το εισιτήριο του 2ου γύρου του DFB Pokal.

Το νέο αστέρι των πρωταθλητών Γερμανίας εκτέλεσε ψύχραιμα το πέναλτι στο 5ο λεπτό και άνοιξε το σκορ, ωστόσο ο σύλλογος της πέμπτης κατηγορίας έκανε την έκπληξη στο 16ο, καθώς ισοφάρισε με τον Νίκλας Χεχτ-Τσίρπελ.

Ένα λεπτό αργότερα, πάντως, ένας παίκτης που έχει συνδυαστεί με πολλά μεταγραφικά σενάρια το εφετινό καλοκαίρι, ο Μάριο Γκέτσε, εκμεταλλεύθηκε την πάσα του Βιδάλ και με ωραίο τελείωμα αποκατέστησε την τάξη.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι μόλις στο 26ο λεπτό, αφού η Μπάγερν έριξε ρυθμούς και με εξαίρεση μία καλή ευκαιρία του Ντάγκλας Κόστα στο 76ο, δεν απείλησε ούτε απειλήθηκε.

Η σύνθεση της Μπάγερν (3-4-3): Ούλραϊχ, Αλάμπα, Λαμ (55' Ρόμπεν), Ραφίνια, Μπόατενγκ, Μπερνάτ, Ντάγκλας Κόστα, Γκέτσε, Βιδάλ (46' Χόιμπιεργκ), Κίμιχ (74' Ντάντε), Λεβαντόβσκι.

Ντόρτμουντ

Το χρέος της έκανε και η Ντόρτμουντ , η οποία επικράτησε 2-0 της άσημης Τσέμνιτσερ (ομάδα τρίτης κατηγορίας) στο "Στάντιον αν ντερ Γκέλερστρασε".

Ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έγινε αποδέκτης μιας σέντρας του Χένρικ Μεχιταριάν από αριστερά και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, αλλά λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν τετ α τετ με τον Τιμ Ντάνεμπεργκ.

Η Ντόρτμουντ άγγιξε το δεύτερο γκολ με τους Μεχιταριάν, Μάρκο Ρόις (δοκάρι σε μακρινό σουτ), προτού ο Αρμένιος διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με άψογο πλασέ στο 82ο λεπτό.

Η σύνθεση της Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπούρκι, Σμέλτσερ, Παπασταθόπουλος, Πίστσεκ, Χούμελς, Γιουντογκάν, Μεχιταριάν, Μπέντερ, Κάστρο, Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ.