1ος γύρος: Εύκολα η Σάλκε

Η Σάλκε προχώρησε χωρίς παρατράγουδα στον 2ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Αόγκο-Γκάις-Σάλκε

Με θετικό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της η Σάλκε στη φετινή σεζόν. Το ντεμπούτο του Μάρκους Βάιντσιρλ στον πάγκο συνοδεύτηκε με εκτός έδρας νίκη 4-1 επί της Φίλινγκεν, ομάδας που την περσινή σεζόν υποβιβάστηκε από την πέμπτη τη τάξει κατηγορία του πρωταθλήματος Γερμανίας. Με τρία καινούργια πρόσωπα στην ενδεκάδα (Μπάμπα Ράχμαν, Νάλντο, Μπριλ Εμπολό) και μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο γκολ από νωρίς με τους Ντένις Αόγκο και Εμπολό και "κλείδωσαν" τη νίκη. Γιοχάνες Γκάις και Κλάας Γιαν Χούντελααρ "ξεμούδιασαν" από την πλευρά τους στο 2ο μέρος και ο Μάριο Κέτερερ απλά μείωσε το σκορ στις καθυστερήσεις.

Η σύνθεση της Σάλκε (4-4-2): Φάρμαν, Καϊσάρα (77' Ρίτερ), Νάλντο, Χέβεντες, Κολάσινατς, Εμπολό, Αόγκο, Γκάις, Μπάμπα (72' Σεπφ), Ντι Σάντο (86' Ρις), Χούντελααρ

# Ο Δημήτρης Διαμαντάκος σκόραρε στην αναμέτρηση της Καρλσρούης με τη Μόναχο 1860 στην "Άλιαντς Αρένα", ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της νίκης 2-1 στο 92' με τον Καρίμ Ματμούρ.

# Ο Τάσος Λαγός έμεινε εκτός αποστολής, ωστόσο οι Βίρτσμπουργκερ Κίκερς επικράτησαν 1-0 της Μπράουνσβαϊγκ στην παράταση και πήραν την πρόκριση.