Φάση των 16: Σόου Γκέτζε στην άνετη πρόκριση της Ντόρτμουντ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Γκέτζε, ο οποίος έβαλε τρία γκολ, η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε 5-1 του Ανόβερου και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του DFB Pokal.

Ο Γερμανός άσος άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, έγραψε το 3-0 στο 40ό με απευθείας εκτέλεση φάουλ και το 4-1 στο 84ο μετά από σέντρα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Νωρίτερα ο Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκι είχε σκοράρει με τον αριστερό... ώμο, ενώ ο Μάμε Ντιούφ είχε μειώσει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπλαστσικόφσκι στο 90ό λεπτό.

Η Βόλφσμπουργκ έχει θετικότατη παράδοση στους εντός έδρας αγώνες με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν και παρότι ήταν άτυχη στη φάση του 31ου λεπτού (ο Φάγκνερ έβαλε ένα σπάνιο αυτογκόλ), βρήκε το σθένος να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει το εισιτήριο για τους "8" του Κυπέλλου με 2-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Κρίστιαν Τρας, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 75' και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε με αριστερό βολέ. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σημειώθηκε στο 90' και σκόρερ του ήταν ο Μπας Ντοστ, μετά από αντεπίθεση και αποτυχημένη προσπάθεια του Ομέρ Τοπράκ να απομακρύνει την μπάλα.

# Το Ανόβερο γνώρισε τη βαρύτερή του ήττα στο Κύπελλο μετά το 5-1 του 1985 από την Βάλντχοφ Μάνχαϊμ.

# Η Μπάγερ Λεβερκούζεν βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ έχει αποκλειστεί από Κύπελλο και ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Την τελευταία δεκαετία δεν έχει καταφέρει να κάνει... Πρωτοχρονιά στην κορυφή της Bundesliga ούτε έχει παραμείνει σε κάποιον εκ των δύο άλλων θεσμών.

# Ο Βένταντ Ιμπίσεβιτς έχει βάλει 18 γκολ εφέτος. Κανένας άλλος παίκτης της Bundesliga δεν έχει σκοράρει παραπάνω από 15 φορές.