"Καταιγίδα" η Μπάγερν κόντρα στη Βόλφσμπουργκ

Η Μπάγερν Μονάχου δεν αντιμετώπισε δυσκολία απέναντι στη Βόλφσμπουργκ, την οποία "φιλοδώρισε" με τρία γκολ (3-1), παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τους "16" του DFB Pokal. Ο Ντοούγκλας Κόστα άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς, ο Τόμας Μίλερ πέτυχε τα άλλα δύο γκολ, ενώ ο Άντρε Σίρλε μείωσε στο 90'.

Με το 5-1 του πρωταθλήματος να είναι ακόμη... νωπό, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 3-1 της Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τη φάση των "16" του DFB Pokal. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα πήραν εξ αρχής τα ηνία της αναμέτρησης και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 15ο λεπτό με υπέροχο σουτ του Ντόουγκλας Κόστα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τόμας Μίλερ εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Ντάντε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι Βαυαροί δεν... κατέβασαν ταχύτητα και αύξησαν το δείκτη του σκορ στο 3-0, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μίλερ (34').

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έδειχναν ανίκανοι να απειλήσουν την εστία του Μάνουελ Νόιερ, ενώ στον αντίποδα οι Μίλερ, Λεβαντόφσκι και Κόστα δημιουργούσαν διαρκώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ντίτερ Χέκινγκ ήταν να μειώσουν στο 90ό λεπτό με διαγώνιο σουτ του Αντρέ Σίρλε.

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Μπενάλιο, Νάλντο, Τρας (26' Άρνορλντ), Ντάντε, Ροντρίγκες, Λουίζ Γκουστάβο, Γκιλαβογκί, Βιεϊρίνια (71' Γιουνγκ), Καλιγκιούρι, Ντράξλερ (63' Σίρλε), Ντοστ

Μπάγερν Μονάχου (4-1-4-1): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Χάβι Μαρτίνεθ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο (71' Βιδάλ), Τιάγκο, Κομάν (67' Ρόμπεν), Ντόουγκλας Κόστα, Μίλερ (79' Ραφίνια), Λεβαντόφσκι.