Στον τελικό με το...100ο του Λεβαντόβσκι η Ντόρτμουντ (VIDEO)

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, εκ των οποίων το δεύτερο ήταν το Νο 100 του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι με την Ντόρτμουντ, η περυσινή φιναλίστ του Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε 2-0 τη Βόλφσμπουργκ και προκρίθηκε στον τελικό του γερμανικού Κυπέλλου.

Το κίνητρο για την κατάκτηση ενός τίτλος εφέτος για τους παίκτες του Γίργκεν Κλοπ ήταν μεγάλο. Η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 12' προηγήθηκε με τον Μαχιταριάν απλοποιώντας τα πράγματα.

Το γκολ του Λεβαντόβσκι, 100ο με την Ντόρτμουντ σ' όλες τις διοργανώσεις, σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό έστω και αν έμενε ένα ολόκληρο ημίχρονο αγώνα μπροστά.

Στον τελικό η ομάδα του Κλοπ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ημιτελικού της Μπάγερν με την Καϊζερσλάουτερν (16/04, 21:30).