Ντόρτμουντ - Βόλφσμπουργκ 1-3

Η Βόλφσμπουργκ απέδειξε περίτρανα γιατί είναι η δεύτερη καλύτερη ομάδα στη Γερμανία και επιβλήθηκε 3-1 της Ντόρτμουντ στον τελικό του DFB Pokal στο Βερολίνο, καταστρέφοντας το "πάρτι" 130.000 φιλάθλων της Μπορούσια για το "αντίο" του Γίργκεν Κλοπ.

Οι 30.000 φίλοι της Βεστφαλών που βρέθηκαν στις εξέδρες και οι 100.000 που έμειναν εκτός σταδίου, αλλά ταξίδεψαν μέχρι τη γερμανική πρωτεύουσα για να δώσουν ρυθμό στο... πάρτι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς μόλις στο 5ο λεπτό. Τόσο χρειάστηκε ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ για να αφήσει το στίγμα του και στο DFB Pokal, ανοίγοντας το σκορ με κοντινό πλασέ.

Η επιλογή του Κλοπ να κρατήσει στον πάγκο τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο δεν τον δικαίωσε, αφού στη συνέχεια η άμυνα της Μπορούσια κατέρρευσε. Μετά από ένα τετ α τετ που ο Μάρκο Ρόις απέτυχε να μετατρέψει σε γκολ, ήρθε η τιμωρία από τους "λύκους".

Πρώτα ο Λουίς Γκουστάβο μετά από ριμπάουντ σε εκτέλεση φάουλ στο 22', ακολούθως ο Κέβιν ντε Μπρούινε με μακρινό σουτ και κακή αντίδραση του Μίτσελ Λάνγκερακ (33') και στη συνέχεια ο Μπας Ντοστ με κεφαλιά (38') έφεραν τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση.

Ματς Χούμελς και Ομπαμεγιάνγκ έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες και η ανάπαυλα βρήκε τους παίκτες του Ντίτερ Χέκινγκ στη θέση του οδηγού και τον Κλοπ να σπεύδει στα αποδυτήρια για να εμψυχώσεις τους παίκτες του.

Στο 48ο λεπτό, η Βόλφσμπουργκ έχασε την ευκαιρία να διασφαλίσει το τρόπαιο με τον Ντάνιελ Καλιγκιούρι, που προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση αντί να δώσει στον Ντοστ που βρισκόταν σε κενή εστία και τον Λάνγκερακ να τον "τιμωρεί".

Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι Βεστφαλοί κέρδιζαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και η είσοδος των Γιάκουμπ Μπλαστσικόβσκι (αντί του αρχηγού Ζεμπάστιαν Κελ, ο οποίος ολοκλήρωσε καθ' αυτόν τον τρόπο την καριέρα του) και Γιούκας Πίστσεκ τους έκαναν πιο επικίνδυνους από τις πτέρυγες.

Η είσοδος του Τσίρο Ιμπόμπιλε εγκατέστησε κι άλλον επιθετικό στην περιοχή των τύποις φιλοξενούμενων, ωστόσο πέραν μιας κλασικής ευκαιρίας του Σίντζι Καγκάβα, δεν υπήρξε κάποια άλλη ανησυχία για την εστία του Ντιέγκο Μπενάλιο.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Λάνγκερακ, Ντουρμ (68' Πίστσεκ), Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γιντογάν, Κελ (68' Μπλαστσικόβσκι), Μεχιταριάν, Καγκάβα, Ρόις (79' Ιμόμπιλε), Ομπαμεγιάνγκ

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Κλόζε, Ροντρίγκες, Άρνολντ (81' Σίρλε), Γκουστάβο, Πέρισιτς (74' Γκιλαβογκί), Ντε Μπρούινε, Καλιγκιούρι (85' Τρας), Ντοστ

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του τελικού του Κυπέλλου Γερμανίας μεταξύ Ντόρτμουντ και Βόλφσμπουργκ.
20:34
Στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου διεξάγεται η αναμέτρηση.
20:36
Αυτό το παιχνίδι θα είναι και το τελευταίο του Γίργκεν Κλοπ στον πάγκο της Ντόρτμουντ μιας και ο Γερμανός ανακοίνωσε ότι θα αποχωρήσει.
20:38
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
20:42
Ντόρτμουντ: Λάνγκερακ, Ντουρμ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Κελ, Γκιντογάν, Μιχιταριάν, Καγκάβα, Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ.

Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Κλόζε, Γκαλιγκιούρι, Βιεϊρίνια, Πέρισιτς, Ντοστ, Ντε Μπρούινε, Λουίς Γκουστάβο, Νάλντο, Άρνολντ, Ροδρίγες.
20:45
Η Βόλφσμπουργκ απόψε τιμά τη μνήμη του αδικοχαμένου Τζούνιορ Μαλάντα, με τους παίκτες της να έχουν στις φανέλες τους μια καρδιά με τον αριθμό "19".
20:50
Σε περίπου 10 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
20:50
20:50
Κίτρινο και πράσινο έχει βαφτεί το Βερολίνο...
20:52
Ένα τελετουργικό στο κέντρο του γηπέδου βλέπουμε αυτή τη στιγμή. Γιορτινή η ατμόσφαιρα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.
20:54
Κατάμεστο είναι το γήπεδο!
20:55
Περισσότεροι από 75.000 φίλαθλοι βρίσκονται αυτή τη στιγμή στις κερκίδες. Πολλοί περισσότεροι βρίσκονται στις πλατείες γύρω από το γήπεδο!
20:56
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Τρομερή ατμόσφαιρα δημιουργούν οι φίλοι της Ντόρτμουντ!
20:56
Έχουν ανάψει καπνογόνα οι οργανωμένοι της Ντόρτμουντ, ενώ από την άλλη οι οπαδοί της Βόλφσμπουργκ ετοίμασαν ένα φοβερό κορεό.
20:58

20:59
Με 4-2-3-1 η 11άδα του Γίργκεν Κλοπ, σε αντίστοιχο σχηματισμό κι αυτή της Ντόρτμουντ.
21:00
Τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί της Ντόρτμουντ νωρίτερα.
21:01
Ξεκίνησε το ματς!
21:01
Η ατμόσφαιρα είναι γεμάτη καπνό, από τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί της Ντόρτμουντ.
21:02
Το κορεό που ετοίμασαν οι φίλαθλοι της Βόλφσμπουργκ.
21:02
Ξεχωριστή η ατμόσφαιρα στο γήπεδο σε σημείο που θυμίζει μέχρι και τελικό Champions League!
21:02
2' Σκληρό φάουλ του Λουίς Γκουστάβο πάνω στον Γκιντογάν.
21:03
3' Η Ντόρτμουντ με την κατοχή στα πρώτα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού.
21:05
5' Πολύ καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Πάνω κάτω η μπάλα.
21:06
5' ΓΚΟΛ! Ο Ομπαμεγιάνγκ ανοίγει το σκορ!
21:06
Ο Ντουρμ έβγαλε δεξιά στον Καβάβα, αυτός έκανε τη σέντρα και βρήκε τον Ομπαμεγιάνγκ μέσα στην περιοχή, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.
21:08
7' Σουτ του Πέρισιτς μέσα από την περιοχή, διώχνει ο Λάνγκερακ.
21:08
Κοντά στο γκολ έφτασε στο 7ο λεπτό η Βόλφσμπουργκ. Πολύ γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα.
21:09
Δείτε σε VIDEO την εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί των δύο ομάδων.
21:09
9' Σέντρα του Βιεϊρίνια, η μπάλα στην αγκαλιά του κίπερ της Ντόρτμουντ.
21:12
12' Έχει την κατοχή η ομάδα του Κλοπ που ψάχνει το διάδρομο για το δεύτερο τέρμα.
21:13
Δείτε σε VIDEO το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ
21:13
Αποθέωση και για τον Γίργκεν Κλοπ λίγο νωρίτερα...
21:14
14' Η μπάλα γυρίζει στο χώρο του κέντρου με τους παίκτες της Βόλφσμπουργκ να περιμένουν την Ντόρτμουντ.
21:19
18' Τεράστια ευκαιρία για την Ντόρτμουντ! Ο Καγκάβα έκλεψε την μπάλα και έβγαλε στον Ρόις που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπενάλιο, όμως κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.
21:22
21' Φάουλ για την Βόλφσμπουργκ σε καλό σημείο τώρα.
21:22
22' ΓΚΟΛ! Η Βόλφσμπουργκ ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Λουίς Γκουστάβο!
21:23
Ο Νάλντο εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ, η απόκρουση του κίπερ της Ντόρτμουντ δεν ήταν καλή και ο Γκουστάβο που πήρε το ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
21:24
Απίστευτη η εξέλιξη του τελικού.
21:27
To γκολ του Λουίς Γκουστάβο που έγραψε 1-1
21:31
30' Συμπληρώνουμε μισή ώρα αγώνα. Από ένα γκολ για κάθε ομάδα σε ένα τελικό που μέχρι στιγμής προσφέρει εξαιρετικό θέαμα σε όσους τον παρακολουθούν.
21:31
31' Ωραία φάση για την Ντόρτμουντ, όμως ο Ρόις είναι σε θέση οφ-σάιντ και χάνεται μια καλή ευκαιρία.
21:33
33' ΓΚΟΛ! Ο Κέβιν Ντε Μπρούινε με σουτ κάνει το 1-2 και ολοκληρώνει μια απίστευτη ανατροπή για την Βόλφσμπουργκ.
21:34
Στο Τζούνιορ Μαλάντα αφιερώνει το γκολ ο σκόρερ, δείχνοντας την καρδιά που έχει στη φανέλα του.
21:37
Καθολική η υπεροχή της Βόλφσμπουργκ στα τελευταία λεπτά.
21:38
38' ΓΚΟΛ! Η Βόλφσμπουργκ κάνει το 3-1.
21:39
Ο Μπας Ντοστ με κεφαλιά δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Πέρισιτς την ασίστ.
21:40
Μετά το γκολ που πέτυχε η ομάδα του Κλοπ, δεν υπάρχει στο γήπεδο!
21:40
Το υπέροχο γκολ του Ντε Μπρούινε νωρίτερα που έγραψε το 1-2.
21:43
42' Κεφαλιά του Χούμελς με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Καλή φάση για την Ντόρτμουντ.
21:44
44' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Ομπαμεγιάνγκ από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει τη μπάλα άουτ.
21:45
Το 1-3 νωρίτερα με την κεφαλιά του Μπας Ντοστ. Η άμυνα της Ντόρτμουντ τον άφησε μόνο του!
21:47
45+1' Κόρνερ για την Ντόρτμουντ.
21:47
Απομακρύνει ωστόσο η άμυνα της Βόλφσμπουργκ.
21:47
Και έχουμε το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
21:49
Τρομερό το θέαμα στο πρώτο μέρος, με τέσσερα γκολ, δυνατές μονομαχίες και αρκετές φάσεις. Ας ελπίσουμε να δούμε ανάλογο θέαμα και στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο θα είναι και το τελευταίο του Κλοπ στον πάγκο της Ντόρτμουντ.
21:50
Ο πανηγυρισμός του τεχνικού της Βόλφσμπουργκ στο τρίτο γκολ της ομάδας του.
22:04
Ετοιμάζονται για το δεύτερο μέρος οι παίκτες των δύο ομάδων.
22:04
Παράλληλα στο twitter ήδη έχει αρχίσει το... τρολάρισμα στην Ντόρτμουντ.
22:04
Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
22:08
48' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Βόλφσμπουργκ. Ο Καλιγκούρι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Λάνγκερακ, όμως ο κίπερ της Ντόρτμουντ κατάφερε να διώξει.
22:08
Με πολλές υποσχέσεις ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
22:10
50' Μια "ανάσα" από το γκολ η Ντόρτμουντ. Ο Ρόις γύρισε στην περιοχή τη μπάλα, βρήκε τον Καγκάβα αλλά η προβολή του τελευταίου βρήκε το κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ.
22:11
Όρθιος ο Γίργκεν Κλοπ που ζει με πάθος το τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο της Ντόρτμουντ. Τα πράγματα ωστόσο είναι δύσκολα για την ομάδα του.
22:15
Μέχρι στιγμής ο Ντε Μπρούινε είναι ο άνθρωπος του αγώνα. Ο Βέλγος έχει καταστρέψει τα όνειρα του Κλοπ για κούπα στο τελευταίο του ματς.
22:15
Εξαιρετικός ο Βιεϊρίνια που κάνει τρομερό παιχνίδι στη δεξιά πλευρά της Βόλφσμπουργκ.
22:16
56' Σουτ του Ρόις, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια της Βόλφσμπουργκ.
22:18
58' Νέα επέλαση του Ντε Μπρούινε από τα δεξιά, ο Βέλγος πέρασε τον Χούμελς και έκανε το γύρισμα στην περιοχή όμως ο Καλιγκούρι και ο Ντοστ δεν συνεννοήθηκαν και έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία.
22:22
Δυνατές οι μονομαχίες στη μεσαία γραμμή.
22:23
63' Φάουλ για την Ντόρτμουντ σε καλό σημείο για σέντρα.
22:23
Η μπάλα φεύγει όμως απευθείας άουτ.
22:24
65' Ο Ντουρμ διώχνει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή από το σουτ του Καλιγκούρι!
22:25
Παραμένει το 1-3
22:27
67' Αλλαγές για την Ντόρτμουντ. Ο Πίστσεκ και ο Μπλατσικόφσκι στις θέσεις των Κελ και Ντουρμ.
22:27
Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Σεμπάστιαν Κελ, ο οποίος κρεμάει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια σε ηλικία 35 χρονών.
22:34
74' Αλλαγή για την Βόλφσμπουργκ. Ο Πέρισιτς βγαίνει και τη θέση του παίρνει ο Γκιλαβογκί.
22:35
Δεν μπορεί να βρει διαδρόμους η ομάδα του Κλοπ.
22:37
78' Κόρνερ για την Ντόρτμουντ. Δυνατές οι φωνές των φιλάθλων που θέλουν να σπρώξουν την ομάδα τους.
22:37
Εκτελεί ο Μιχιταριάν, διώχνει με κεφαλιά ο Λουίς Γκουστάβο.
22:39
80' Σουτ του Καγκάβα, ο Μπενάλιο πέφτει και μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.
22:40
81' Αλλαγή για την Βόλφσμπουργκ. Βγάινει ο Άρνολντ, μπαίνει ο Σίρλε.
22:41
81' Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες της Ντόρτμουντ σε πέσιμο του Σμέλτσερ, ατάραχος ο διαιτητής δεν δίνει κάτι. Η αλήθεια είναι πως ο Σμέλτσερ έπεσε πολύ εύκολα, ενώ η φάση ήταν εκτός περιοχής!
22:42
Τρεις φορές έχει μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του σήμερα ο Λάνγκερακ.
22:43
83' Κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ από κοντά, διώχνει ο Νάλντο πριν η φάση γίνει επικίνδυνη.
22:43
84' Κίτρινη κάρτα στον Σμέλτσερ.
22:44
85' Αλλαγή για τη Βόλφσμπουργκ. Εκτός περνάει ο Καλιγκούρι και τη θέση του παίρνει ο Τρες.
22:46
87' Έξω από την περιοχή της Βόλφσμπουργκ έχει εγκατασταθεί η ομάδα του Κλοπ. Συνεχίζεται η πολιορκία.
22:46
87' Απευθείας εκτέλεση ενός φάουλ από τον Ομπαμεγιάνγκ, ο Μπενάλιο διώχνει σε κόρνερ.
22:47
88' Διώχνει η άμυνα της Βόλφσμπουργκ.
22:47
88' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Μπρούινε.
22:50
Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις! Σχεδόν απίθανο να αλλάξει η κατάσταση πλέον.
22:51
90+1' Σουτ του Μιχιταριάν η μπάλα περνάει άουτ.
22:53
Άλλο ένα λεπτό μένει για το σφύριγμα της λήξης. Όλος ο πάγκος της Βόλφσμπουργκ έχει σηκωθεί και είναι έτοιμος να πανηγυρίσει.
22:54
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης! Η Βόλφσμπουργκ είναι Κυπελλούχος Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της.
22:54
Ένα κουβάρι οι παίκτες της ομάδας πανηγυρίζουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

22:55
Πικρό είναι το "αντίο" του Κλοπ στον πάγκο της Ντόρντμουντ. Ο Γερμανός ωστόσο αποθεώνεται από τους φιλάθλους της ομάδας του.
22:56
Συγχαρητήρια στους παίκτες της Βόλφσμπουργκ μοίρασε ο Γίργκεν Κλοπ.
22:57
Και τώρα η αποθέωση των νικητών από τους φιλάθλους τους στο γήπεδο.
22:58
Απίστευτη η ατμόσφαιρα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.
22:58
Με σαμπάνιες οι παίκτες της Βόλφσμπουργκ πανηγυρίζουν την μεγάλη επιτυχία τους.
23:00
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας την εξέλιξη του μεγάλου τελικού Κυπέλλου της Γερμανίας. Καλό σας βράδυ.