Bόλφσμπουργκ - Μπάγερν 5-4 πέν. (1-1 κ.δ.)

Η Βόλφσμπουργκ ισοφάρισε στο 89ο λεπτό με τον Νίκλας Μπέντνερ σε 1-1, επικράτησε 5-4 της Μπάγερν στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το γερμανικό Σούπερ Καπ για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Μπας Ντοστ και Κέβιν ντε Μπράινε ξεπέρασαν τα προβλήματα τραυματισμών τους, ενώ κάτι αντίστοιχο έγινε με τον Άριεν Ρόμπεν από πλευράς Μπάγερν.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, αλλά στο 42ο λεπτό ο Ντε Μπράινε έχασε κλασική ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην Βόλφσμπουργκ.

Η πρώτη, ουσιαστικά, καλή στιγμή της βαυαρικής ομάδας συνδυάστηκε με γκολ, αφού ο Ρόμπεν εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Ντάγκλας Κόστα και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ στο 50ό λεπτό.

Ο Ντίτερ Χέκινγκ προέβη και στις τρεις αλλαγές εντός 20 λεπτών, ενώ ο Πεπ Γκουαρδιόλα έριξε στη μάχη τον Αρτούρο Βιδάλ στο 74' (ντεμπούτο).

Το ματς όδευε προς το φινάλε, όταν μετά από σέντρα του Ντε Μπράινε στο 89ο λεπτό, ο Μπέντνερ ισοφάρισε με πλασέ και το έστειλε στα πέναλτι, όπου ο Κάστιλς απέκρουσε την εκτέλεση του Τσάμπι Αλόνσο και η Βόλφσμπουργκ κατέκτησε το Σούπερ Καπ με 5-4.

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Κάστιλς, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Κλόζε, Ροντρίγκεθ, Γκιλαβονγκί, Άρνολντ, Ντε Μπράινε, Καλιτζούρι (63' Σίρλε), Πέρισιτς (70' Κρούζε), Ντοστ (70' Μπέντνερ).

Μπάγερν (4-5-1): Νόιερ, Λαμ, Μπενατιά, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο, Μίλερ (84' Γκέτσε), Τιάγκο Αλκάνταρα (74' Βιδάλ), Ρόμπεν, Ντάγκλας Κόστα, Λεβαντόβσκι (72' Ραφίνια).

# Η Μπάγερν έχασε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς προηγήθηκε ο αποκλεισμός από την Ντόρτμουντ στα ημιτελικά του περυσινού DFB Pokal. Κάτι τέτοιο είχε να συμβεί από τη σεζόν 1999-00

Το γκολ του Ρόμπεν

Το γκολ του Μπέντνερ

H διαδικασία των πέναλτι

Το live του αγώνα

21:28
Καλησπέρα. Από αυτήν την πλατφόρμα θα σας μεταφέρουμε LIVE την εξέλιξη του γερμανικού σούπερ καπ... Βόλφσμπουργκ εναντίον Μπάγερν στο "Φόλφκσβαγκεν Αρίνα"
21:30
Οι ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο
21:32
Σέντρα από την Βόλφσμπουργκ, ξεκίνησε το ματς...
21:34
Οι συνθέσεις...

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστιλς, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Τιμ Κλόζε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Γκιλαβονγκί, Άρνολντ, Ντε Μπράινε, Ντάνιελ Καλιτζούρι, Πέρισιτς, Ντοστ.
ΜΠΑΓΕΡΝ
: Νόιερ, Λαμ, Μπενατιά, Τζερόμ Μπόατενγκ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο, Τόμας Μίλερ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Ρόμπεν, Ντόουγκλας Κόστα, Λεβαντόβσκι.

21:35
Ο Βιεϊρίνια παίζει δεξί μπακ για την Βόλφσμπουργκ
21:35
Μπας Ντοστ και Κέβιν Ντε Μπράινε ξεπέρασαν τα προβλήματά τους και είναι στην 11άδα, όχι όμως και ο ανέτοιμος, Μπενάλιο (τερματοφύλακας / αρχηγός)
21:36
Έτοιμος ο Άριεν Ρόμπεν που είναι στην 11άδα των Βαυαρών
21:38
Ο Αρτούρο Βιδάλ είναι στον πάγκο μαζί με τους Ούλραϊχ, Κίμιχ, Ραφίνια, Μπερνάτ, Ρόντε και Γκέτσε
21:39
Στον πάγκο της Βόλφσμπουργκ οι Γκρουν, Κνόχε, Τρες, Σέφερ, Σέρλε, Μπέντνερ και Κρούζε
21:40
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 8' για την Μπάγερν. Στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα από το πλασέ του Τζερόμ Μπόατενγκ
21:42
Με τετράδα στην άμυνα ο Πεπ Γκουαρδιόλα. Στο κέντρο ο Τσάμπι Αλόνσο με τον Τόμας Μίλερ δεξιά του και τον Τιάγκο Αλκάνταρα αριστερά του. Δεξί εξτρέμ ο Ρόμπερ, αριστερό ο Ντόουγκλας Κόστα και στην κορυφή ο Λεβαντόβσκι
21:43
Θυμίζουμε πως η Μπάγερν έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα και η Βόλφσμπουργκ το κύπελλο (1ο στην ιστορία της), ενώ τερμάτισε 2η στο πρωτάθλημα και είναι στους ομίλους του Champions League
21:45
Η Βόλφσμπουργκ απειλεί για πρώτη φορά το 13' με το σουτ του Βιεϊρίνια να περνά άουτ
21:54
Στο 22' ο Ίβαν Πέρισιτς κάνει το σουτ και ο Μάνουελ Νόιερ μπλοκάρει
21:56
Νέα καλή στιγμή για την Βόλφσμπουργκ στο 24', κεφαλιά ο Πέρισιτς μετά από κόρνερ στην καρδιά της βαυαρικής άμυνας, η μπάλα πέρασε άουτ
22:02
Πέρασαν 30 λεπτά, παραμένει το 0-0, χωρίς σπουδαίο θέαμα.
22:03
Σε περίπτωση ισοπαλίας δεν υπάρχει παράταση, αλλά απευθείας πέναλτι
22:05
Παραλίγο αυτογκόλ από τον Μπενατιά, διώχνει ο Νόιερ (32')
22:08
Στο 35' κίτρινη κάρτα στον Γκιλαβονγκί για φάουλ στον Τόμας Μίλερ
22:14
Μεγάλη ευκαιρία στο 42', η σπουδαίοτερη του αγώνα! Ο Ντε Μπράινε με κεφαλιά απέφυγε τον Νόιερ (!) αλλά σχεδόν σε κενό τέρμα το πλασέ του ήταν άστοχο...
22:18
Τέλος ημιχρόνου στο "Φόλφκσβαγκεν Αρίνα". Βόλφμπουργκ - Μπάγερν 0-0
22:35
Σέντρα στο 2ο ημίχρονο
22:40
Η Μπάγερν ανοίγει το σκορ στο 50' με το κοντινό σουτ του Άριεν Ρόμπεν, έπειτα από την σέντρα του Ντόουγκλας Κόστα
22:48
Στο 58' ο Μπας Ντοστ σε καλή θέση στην περιοχή, το αριστερό του σουτ πήγε πάνω στον Νόιερ
22:53
Στο 63' ο Σέρλε στην θέση του Καλιτζούρι
23:00
Μπέντνερ και Κρούζε στο ματς για Βόλφσμπουργκ αντί των Πέρισιτς και Ντοστ στο 70'
23:01
Κίτρινη κάρτα στο 71' για τον Νάλντο, καθώς τράβηξε την φανέλα του Λεβαντόβσκι
23:02
Στο 72' αντί του Λεβαντόβσκι ο Ραφίνια
23:03
Ντεμπούτο για τον Αρτούρο Βιδάλ! Ο Χιλιανός μπαίνει στο ματς στο 74' αντί του Τιάγκο Αλκάνταρα