ΑΕΚ - Ηρακλής Ψαχνών 5-1 (VIDEO)

Επίδειξη δύναμης έκανε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών, συντρίβοντάς τον με 5-1. Δύο γκολ ο πολύ καλός Μπρέσεβιτς, κι από ένα οι Πλατέλλας, Ντούνης, Λαμπρόπουλος. Εξαιρετική εμφάνιση κι από τον Πέτρο Μάνταλο με τρεις ασίστ.

Με το "καλημέρα" της αναμέτρησης, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο ΟΑΚΑ με τον Μάνταλο να γυρνάει έξοχα την μπάλα στην περιοχή και τον Μπρέσεβιτς από κοντά να γράφει το 1-0 στο 3ο λεπτό.

Πριν προλάβουν καλά-καλά οι παίκτες του Ηρακλή Ψαχνών να καταλάβουν τι είχε συμβεί, η Ένωση "ξαναχτύπησε". Ο Μάνταλος και πάλι έβγαλε τετ-α-τετ τον Πλατέλλα, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελισσά.

Ο τρελός ρυθμός στο ματς συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους χωρίς να έχουν κάτι να χάσουν, να βγαίνουν στην επίθεση και να απειλούν την εστία του Ανέση στο 7', με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να διώχνει. Για τα επόμενα 20 περίπου λεπτά το παιχνίδι "πάγωσε", με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο.

Στο 33ο λεπτό όμως ο Ηρακλής Ψαχνών αιφνιδίασε εκ νέου, με τον Γουόρντεν να φεύγει στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, να βγαίνει "φάτσα" με τον Ανέση, όμως να κάνει ένα απογοητευτικό πλασέ. Στο 40' η ΑΕΚ έκανε τρία τα τέρματά της, με τον Μάρκο Ντούνη να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Ο Μπρέσεβιτς έβγαλε υπέροχη μπαλιά στον συμπαίκτη του, ο οποίος κατέβασε και με πλασέ διεύρυνε το σκορ για την ομάδα του.

Με την επανάληψη, η ΑΕΚ έδειξε αρχικά να κατεβάζει ταχύτητα. Ο ρυθμός ήταν αργός, με τους "κιτρινόμαυρους" να έχουν την κατοχή και να αλλάζουν αρκετές πάσες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 60' λίγο έλειψε ο Μάνταλος να πετύχει το γκολ της χρονιάς, όταν σε σέντρα από τα αριστερά έπιασε το σουτ στην κίνηση από πλαγια θέση, όμως μπλόκαρε ο Μελισσάς.

Ο Ηρακλής Ψαχνών δεν κλείστηκε καθόλου και στο 64ο λεπτό έφτασε και στο γκολ με κεφαλιά του Μπακομήτρου, μειώνοντας σε 3-1. Δεκατρία λεπτά αργότερα όμως, η ΑΕΚ έφτασε και σε τέταρτο γκολ με τον Μπρέσεβιτς. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Αραβίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπρέσεβιτς από κοντά με προβολή έγραψε το 4-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 83' μετά από κόρνερ του εξαιρετικού σήμερα Μάνταλου ο Λαμπρόπουλος με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Ο Μάνταλος λίγο έλειψε να βάλει και το κερασάκι στην τούρτα στο 90' όταν έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να σταματάει στη συμβολή των δοκαριών.

ΑΕΚ: Aνέστης, Γεωργέας, Λαμπρόπουλος, Σαρρής (62' Ρόβας), Γροντής, Τζανετόπουλος, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος, Ντούνης (72' Αραβίδης), Μπρέσεβιτς (80' Τσεβάς)

Ηρακλής Ψαχνών: Μελισσάς, Παληγεώργος, Τσιμότζι (80' Χατζηστάμου), Παλαιολόγος, Παπαδόπουλος, Μπακομήτρος, Γκεμίσης (46' Νάκας), Ράντι, Κοτίτσας (80' Πολίτης), Σικαλιάς, Γουόρντεν

Το LIVE του αγώνα

17:20
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Ηρακλή Ψαχνών από το ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Football League.
17:23
Για το 5/5 εντός έδρας πάει η ΑΕΚ, ενώ από την άλλη ο "μαχητικός" Ηρακλής Ψαχνών θα κυνηγήσει ό,τι καλύτερο μπορεί να πάρει από το συγκεκριμένο ματς.
17:29
Η ΑΕΚ θα αγωνιστεί με τους: Aνέστη, Γεωργέα, Λαμπρόπουλο, Σαρρή, Γροντή, Τζανετόπουλο, Ανάκογλου, Πλατέλλα, Μάνταλο, Ντούνη, Μπρέσεβιτς
17:29
Ενώ στον πάγκο θα κάθονται οι: Kαραγκιολίδης, Αραβίδης, Πεταυράκης, Ρόβας, Φαγιέ, Ζόριτς, Τσεβάς
17:36
Από την άλλη, ο Ηρακλής Ψαχνών θα αγωνιστεί με τους: Μελισσά, Παληγεώργο, Τσιμότζι, Παλαιολόγο, Παπαδόπουλο, Μπακομήτρο, Γκεμίση, Ράντι, Κοτίτσα, Σικαλιά, Γουόρντεν

17:36
Και στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Μανιάτης, Χατζηστάμου, Πολίτης, Δηλαβέρης, Αγγελόπουλος, Νάκα.
17:38
O Δέλλας έχει παρατάξει την ομάδα του με τον Γεωργέα δεξιά στην άμυνα, τους Λαμπρόπουλο - Σαρρή στόπερ και τον Γροντή αριστερά. Στα χαφ θα αγωνιστούν οι Ανάκογλου - Τζανετόπουλος, με μπροστά τους τον Μάνταλο, ενώ στην επίθεση θα παίξουν στα "φτερά" οι Μ. Ντούνης και Πλατέλλας, με τον Μπρέσεβιτς σε ρόλο φορ.
17:42
Λίγος ο κόσμος στο ΟΑΚΑ. Καλός ο καιρός για ποδόσφαιρο.
17:43
LIVE εικόνα από το ΟΑΚΑ.
17:58
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νίας), με βοηθούς του τους Αναγωνστόπουλο (Αχαΐα) και Κοκμοτό (Ρεθύμνου).
17:58
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
18:00
12 βαθμοί η θερμοκρασία στο γήπεδο αυτή τη στιγμή.
18:00
ΣΕΝΤΡΑ στο ματς.
18:02
2' Στην πρώτη του επίθεση η ομάδα του Ηρακλή Ψαχνών.
18:02
2' Καθαρίζει με το κεφάλι ο Σαρρής.
18:03
3' ΓΚΟΛ με το καλημέρα από την ΑΕΚ!  Ο Μάνταλος γυρνάει έξοχα την μπάλα στην περιοχή και ο Μπρέσεβιτς με προβολή από κοντά ανοίγει το σκορ στο ΟΑΚΑ.
18:06
5' ΓΚΟΛ! Ο Μάνταλος βγάζει τετ-α-τετ τον Πλατέλλα, που με ωραία εκτέλεση γράφει το 2-0.
18:07
7' Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή Ψαχνών με τον Γκεμίση να σουτάρει μέσα από την περιοχή, και τον Ανέστη να αποκρούει εντυπωσιακά κρατώντας ανέπαφη την εστία του.
18:08
"Φουριόζα" μπήκε η ΑΕΚ που κατάφερε να "κλειδώσει" το ματς από το πρώτο κιόλας 5λεπτο. Γρήγορος ρυθμός στο ΟΑΚΑ.
18:11
Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ και ήδη έχουμε δει ωραίο ποδόσφαιρο. Και από την ΑΕΚ με τα δύο γκολ, αλλά και από τον Ηρακλή που λίγο έλειψε να σκοράρει.
18:14
13' Συνεχώς στην επίθεση η ΑΕΚ. Στο μισό γήπεδο παίζεται το παιχνίδι.
18:17
16' Μετά το δυνατό ξεκίνημα, η ΑΕΚ φαίνεται να "παγώνει" λίγο το ματς.
18:21
20' Ο Ανάκογλου βρίσκεται στο χορτάρι και δείχνει να πονάει.
18:21
Ο παίκτης της ΑΕΚ δέχθηκε ένα δυνατό μαρκάρισμα από αντίπαλο, όμως θα συνεχίσει κανονικά.
18:23
22' Μεγάλη φάση για την Ένωση. Ο Μάνταλος δίνει στον Πλατέλλα στα αριστερά κι αυτός με την μία ξαναβγάζει στον συμπαίκτη του που κάνει την προβολή από κοντά, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
18:26
25' Κεφαλιά του Μπρέσεβιτς μετά από σέντρα του Γροντή, η μπάλα λίγο άουτ.
18:27
26' Ο Τζανετόπουλος βρίσκει τον Μπρέσεβιτς με βαθιά μπαλιά, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να μπλοκάρει ο Μελισσάς.
18:27
Συνεχώς με την κατοχή η ΑΕΚ, που κάθε φορά που επιτίθεται "μυρίζει" γκολ.
18:30
29' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
18:31
Περνάει όμως ανεκμετάλλευτο.
18:34
33' Νέα πολύ καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Γουόρντεν φεύγει μόνος του στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ανέστη, το τελείωμά του όμως δεν είναι καλό και η μπάλα φεύγει άουτ.
18:37
36' Ωραία μπαλιά του Πλατέλλα στον Μπρέσεβιτς, με τον επιθετικό της ΑΕΚ να είναι όμως σε θέση οφ-σάιντ.
18:37
Ζόριτς, Ρόβας και Φαγέ έχουν σηκωθεί ήδη για ζέσταμα.
18:40
40' ΓΚΟΛ! Ο Μάρκος Ντούνης κατεβάζει υπέροχα την μπάλα από την μπαλιά του Μπρέσεβιτς, βγαίνει "φάτσα" με τον Μελισσά και πλασάρει σωστά γράφοντας το 3-0 για την ΑΕΚ.
18:42
Αυτό είναι και το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που ο Μ. Ντούνης βρίσκει δίχτυα (είχε σκοράρει κόντρα στον Φωστήρα).
18:47
45+2' Κεφαλιά του Μπακομήτρου, άουτ η μπάλα. Ακόμη μία φάση για τους φιλοξενούμενους.
18:48
ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ΟΑΚΑ. ΑΕΚ - Ηρακλής Ψαχνών 3-0.
18:50
Να σημειώσουμε πως και το ματς του Κυπέλλου ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ΟΑΚΑ είχε λήξει 3-0 υπέρ των "κιτρινόμαυρων".
19:03
Με μία αλλαγή ο Ηρακλής Ψαχνών στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Νάκας περνάει στη θέση του Γκεμίση.
19:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:10
50' H AEK έχει τον πλήρη έλεγχο και την κατοχή της μπάλας.
19:13
55' Πιο αργός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Δέλλα έχει κατεβάσει ταχύτητα.
19:15
57' Ο Γεωργέας κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε μόνος του από τα δεξιά, όμως το γύρισμά του δεν ήταν καλό.
19:15
58' Κόρνερ για τον Ηρακλή Ψαχνών.
19:16
Απομακρύνουν οι αμυντικοί της Ένωσης.
19:16
59' Η μπάλα φτάνει στον Σικαλιά που κάνει το δυνατό σουτ, που όμως κοντράρει κοντράρει και περνάει πάλι κόρνερ.
19:17
Μαζεύει ο Ανέστης και τελειώνει η φάση.
19:18
60' Ο Γροντής έβγαλε μια σέντρα από τα αριστερά, ο Μάνταλος πιάνει το σου στην κίνηση από τη γωνία της περιοχής, όμως μπλοκάρει ο Μελισσάς. Αυτό αν έμπαινε θα ήταν εξαιρετικό γκολ.
19:18
61'  Ο Πλατέλλας ξέφυγε ωραία από δύο αμυντικούς και έκανε το σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
19:19
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ρόβας παίρνει την θέση του Σαρρή.
19:20
Ο Ρόβας παίρνει θέση στο κέντρο του γηπέδου δίπλα στον Ανάκογλου και ο Τζανετόπουλος θα παίξει στόπερ δίπλα στον Λαμπρόπουλο.
19:21
64' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ηρακλή Ψαχνών.
19:22
64' ΓΚΟΛ! Ο Μπακομήτρος με κεφαλιά μειώνει σε 3-1. Αυτό είναι και το δεύτερο γκολ που δέχεται φέτος η Ένωση.
19:24
65' Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα για θέατρο. Η πρώτη στον αγώνα.
19:24
66' Μακρινό σουτ από τον Ντούνη, μπλοκάρει ο Μελισσάς.
19:25
68' Ωραία προσποίηση και σουτ από τον Μάνταλο, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
19:26
69' Κίτρινη κάρτα στον Γουόρντεν.
19:30
72' Ο Αραβίδης περνάει στο γήπεδο στη θέση του Ντούνη.
19:30
73' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.
19:31
19:32
75' Κόρνερ για τον Ηρακλή Ψαχνών.
19:34
76' Κόρνερ για την ΑΕΚ τώρα.
19:35
77' ΓΚΟΛ! Ο Μπρέσεβιτς με προβολή από κοντά κάνει το 4-1.
19:36
79' Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.
19:37
80' Περνάει η φάση.
19:37
80' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Μπρέσεβιτς, ο Τσεβάς.
19:39
80' Aλλαγή για τα Ψαχνά. Ο Τσιμότσι έδωσε τη θέση του στον Χατζηστάμου.
19:40
Έχει λιποθυμήσει ένας οπαδός της Ένωσης στις κερκίδες.
19:41
83' ΓΚΟΛ! Ο Λαμπρόπουλος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μάνταλου κάνει το 5-1.
19:48
88' Συνεχώς η ΑΕΚ στην επίθεση. Δεν κλείνονται τα Ψαχνά που θέλουν να πετύχουν κι άλλο τέρμα.
19:48
90' Ο Μάνταλος πιάνει ένα τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι και να σταματάει στη συμβολή των δοκαριών.