Προελαύνουν Ολυμπιακός Βόλου και Κέρκυρα

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επικράτησε 2-0 της Επισκοπής στο Δημοτικό Στάδιο Γάλλου και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση. Αναλόγως έπραξε στο Βόρειο όμιλο και η Κέρκυρα που σημείωσε μία επαγγελματική νίκη επί της Καβάλας με 1-0 στο "Ανθή Καραγιάννη". Τρίτο σερί "τρίποντο" για τον Ηρακλή, ασταμάτητα τα Χανιά.

Νότιος όμιλος

Μέχρι το 70ό λεπτό κράτησε η αντίσταση της Επισκοπής στον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Κώστα Καπετάνου και κλείδωσε τη νίκη ( 2-0) με γκολ του Νοέ Ακόστα έπειτα από σέντρα του Μάριο Μπρέσκα στο 89'. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 85', η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν η προσπάθεια του Γιώργου Βελονάκη κατέληξε στο δοκάρι του Θοδωρή Γκίτκου.

Στις πέντε νίκες διευρύνθηκε το εντός έδρας σερί του Φωκικού (δεν έχει ηττηθεί ακόμα στην Άμφισσα) και, μάλιστα, με το άνετο 4-0 επί του ουραγού Βύζαντα. Οι 500 θεατές έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από την εμφάνιση της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 8ο λεπτό ο Δήμος Τζέκος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μιχάλης Φράγκος που σκόραρε στο 25' (με διπλή προσπάθεια) και στο 41' (με προβολή στο δεύτερο δοκάρι). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζέκος με καρφωτή κεφαλιά στο 91'.

Άγνωστη λέξη είναι η ήττα στο στρατόπεδο των Χανίων, αφού όχι μόνο δεν έχασαν για 10ο σερί παιχνίδι, αλλά επικράτησαν 2-0 της Γλυφάδας και αναρριχήθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Το σκορ άνοιξε στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Αλέξανδρου Παπατζίκου έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σωτήρη Τσάτσου και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 78ο όταν ο Τόμισλαβ Κονσταντίνοβ διπλασίασε τα γκολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που υπέπεσε ο Μάκης Γκέζος και αποβλήθηκε.

Η πιο συναρπαστική αναμέτρηση της ημέρας διεξήχθη στο "Γ. Λαμπράκης", όπου Καλλιθέα και Αστέρας Μαγούλας αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ με ισάριθμα πέναλτι (17' Πέτρος Δημητριάδης και 70' Σπύρος Έβερετ), αλλά οι γηπεδούχοι υπερνίκησαν την ατυχία τους (δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι του Γιάννη Καραλή), ισοφαρίζοντας με τους Καραλή (στο 72' έπειτα από ασίστ του Τάσου Ρουσάκη) και Ηλία Σταύρου (στο 80' ενώ είχε περάσει αλλαγή στο 75').

Το υπέροχο γκολ του Χρήστου Νιάρου στο 27ο λεπτό δεν έφτανε για να χαρίσει βαθμό στον Αχαρναϊκό, καθώς η Παναχαϊκή αφυπνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 3-1. Ο Μάρκος Μαραγκουδάκης αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή σκοράροντας στο 68' μετά από φάση διαρκείας και στο 83' με καρφωτή κεφαλιά, ενώ ο Βαγγέλης Κοντογουλίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή.

Βόρειος όμιλος

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε ο Ηρακλής για να κάμψει την αντίσταση του Αιγινιακού με 2-1 και να φτάσει τις τρεις συνεχόμενες νίκες. Έντεκα λεπτά μετά τη σέντρα, ο Πέτρος Κοντέων έδωσε το προβάδισμα στο "γηραιό" (σε φάση που προήλθε από κόρνερ), ενώ στο 37' ο Ντάριο Ζαχόρα διπλασίασε τα γκολ με κεφαλιά-ψαράκι. Οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν με βολέ του Στάνιμιρ Μιλόσκοβιτς στο 89ο λεπτό. Πριν από την έναρξη τα μάτριξ του γηπέδου έπαιξαν ένα βίντεο που δημιούργησε η ΠΑΕ Ηρακλής για τον παλαίμαχο άσο Γιώργο Καραΐσκο, ο οποίος βρίσκεται στην εντατική.

Με γκολ του Δημήτρη Καραδέμητρου στο 71ο λεπτό, η Κέρκυρα επικράτησε 1-0 της Καβάλας χωρίς να είναι καλύτερη και αύξησε στους έξι βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη θέση. Οι "αργοναύτες" ήταν άτυχοι, αφού στο 17' ο Βασίλης Πάλλας σημάδεψε το δοκάρι και στο 26' ο Δημήτρης Ραπτάκης απέκρουσε πάνω στη γραμμή. Το τέρμα που χώρισε τις δύο ομάδες σημειώθηκε με κεφαλιά από τον αμαρκάριστο Καραδέμητρο.

Μία πολύ σημαντική νίκη, τη μόλις δεύτερη στο εφετινό πρωτάθλημα, πανηγύρισε η Δόξα Δράμας (θύμα της ο Πιερικός) και μάλιστα με γκολ στο 87ο λεπτό. Η ομάδα της Κατερίνης πήρε το προβάδισμα στο 34ο λεπτό με τον Ηλία Μανίκα (το γκολ προήλθε από αδράνεια του Νίνοσλαβ Μιλένκοβιτς), αλλά οι "μαυραετοί" ισοφάρισαν στο 53ο λεπτό με κεφαλιά του Πασχάλη Κασσού και αφού έστειλαν προειδοποιητικές βολές με τα δοκάρια των Χρήστου Ρούτση, Γιόρνταν Έτοβ, ο Ρούτσης με πλασέ ανέτρεψε τα δεδομένα.

Το γρήγορο γκολ του Γιώργου Μπιτέλη χάρισε στην Αναγέννηση Καρδίτσας την πέμπτη εντός έδρας νίκη της σε έξι αναμετρήσεις, αυτή τη φορά με θύμα τον Βατανιακό. Το τελικό 1-0 είναι ιδιαίτερα φτωχό αν αναλογιστεί κανείς ότι οι γηπεδούχοι έχασαν τουλάχιστον τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να κλειδώσουν νωρίτερα τους τρεις βαθμούς.