Μπλόκο της Ζακύνθου στην ΑΕΛ

Η Ζάκυνθος εκμεταλλεύθηκε για πέμπτη φορά την έδρα της σε επτά αναμετρήσεις κι επικρατώντας 2-1 της ΑΕΛ την προσπέρασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League.

Η ομάδα του Ντάνι Ακίνο μπήκε λίγο μουδιασμένη στο ματς, αλλά στο 19ο λεπτό ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα με σουτ του Νίκο Βαρέλα και στο 44ο να το διπλασιάσει με πέναλτι του Κώστα Οικονόμου (το κέρδισε ο ίδιος από τον Μανώλη Αποστολίδη).

Η ΑΕΛ, πάντως, απείλησε με το "καλημέρα" του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γεννάδιος Ξενοδόχοφ εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Θανάση Πινδώνη και στο 58' μείωσε με κεφαλιά του Γιώργου Δεληζήση.

Οι "βυσσινί" άγγιξαν την ισοφάριση στο 90ό λεπτό, αλλά ο Ξενοδόχοφ απέκρουσε το γυριστό του Πινδώνη, με συνέπεια το 2-1 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Ζάκυνθος (Ακίνο): Ξενοδόχοφ, Οικονόμου (55' Πέττας), Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Βαρέλα (24' Πιτταράς), Ευθυμιάδης, Αποστόλου, Μπλέτσας, Κρισμάρεβιτς, Χατζησάββας (69' Κυριακίδης), Τσόπελας.

ΑΕΛ (Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος (28' Κουρτεσιώτης), Καρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Μελισσάς (46' Πινδώνης), Μούτσα (66' Μπόγιοβιτς), Σουάνης, Γιάντσης, Ελιομάρ.